Spycimierskie Boże Ciało. Kwietne dywany „przybyły” wraz z powrotem do swojej wsi żołnierzy napoleońskich?
Zwyczaj ubierania drogi w Spycimierzu na uroczystość Bożego Ciała jest szacowany na ponad 200 lat, ale – jak zaznacza stowarzyszenie Spycimierskie Boże Ciało - powstał w trudnym do sprecyzowania okresie, bowiem nieuchwyconym w archiwalnych przekazach źródłowych.
- Ustalenie jego genezy opiera się jedynie na przekazach ustnych. Za najdalej sięgający wstecz przekaz należy uznać legendę o pojawieniu się tego zwyczaju wraz z powrotem żołnierzy napoleońskich do swej rodzinnej wsi. Mieli oni zaobserwować podobne zwyczaje w Europie i przeszczepić je na grunt polski – zaznaczają społecznicy.
W przekazach międzypokoleniowych mieszkańców pojawiają się także wzmianki, że zwyczaj sięga okresu międzywojennego albo początku XX w. Najstarszy pisemny przekaz znaleźć można w kronice parafialnej z roku 1957. Wzmianka na ten temat powstała po wizytacji biskupa w parafii połączonej z uroczystością Bożego Ciała.
Kwietne dywany w Spycimierzu. Tradycja zmieniała się przez lata. Jedyna taka procesja
Tradycja układania dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała – jak zaznaczają społecznicy - zmieniała się przez lata. Początkowo wystrój był skromny – używano żółtego piasku i gałązek, później zaczęto wykorzystywać kwiaty, a obecny sposób ubierania trasy ukształtował się po 1945 roku. Trasę procesji o długości ponad kilometra pokrywa kolorowy, wzorzysty dywan kwiatowy szerokości dwóch metrów, natomiast pobocza zdobią młode brzozy i olchy, czasem proporczyki.
Zobacz jak powstają słynne spycimierskie kwietne dywany. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ:
Wyjątkowość spycimierskiej tradycji podkreśla jeszcze jedno. - Niektóre procesje, tak jak na przykład w Łowiczu, wyróżniają się bogatą oprawą w postaci długiego korowodu wiernych ubranych w tradycyjne stroje łowickie. W Spycimierzu i kilku wsiach na Opolszczyźnie kultywowany jest zwyczaj układania kwiatowych dywanów na trasie procesji, jednak tylko w Spycimierzu kapłan z monstrancją, a za nim reszta uczestników na całej trasie idą po dywanie z kwiatów – podkreślają z dumą społecznicy.
Spycimierska tradycja dostrzeżona w skali całego świata
Wyjątkowy i prawdziwie historyczny moment w historii Spycimierskiego Bożego Ciała nastąpił w ostatnim czasie. Pod koniec 2021 roku po latach starań tradycja została wpisana przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Ogłoszenie pozytywnej decyzji w pierwszym rzędzie było wyjątkowym momentem dla mieszkańców Spycimierza. – To jeszcze do nas nie dociera wszystko, ale mamy świadomość, że jest to wielka sprawa. O takim małym Spycimierzu z gminy Uniejów w województwie łódzkim w każdym zakątku świata może ktoś przeczytać i będzie wiedział, że jesteśmy – komentowała tuż po zatwierdzeniu wpisu Maria Pełka, prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało w latach 2016-2022.
Satysfakcji nie krył także burmistrz gminy Uniejów Józef Kaczmarek zaznaczając, że nie byłoby wpisu, gdyby nie mieszkańcy małej parafii w Spycimierzu, którzy od 200 lat w dzień Bożego Ciała wychodzą na drogę i ubierają ją na uroczystą procesję Bożego Ciała. - To przykład, że taka niewielka wspólnota może dokonać rzeczy wielkich, docenionych przez grono międzynarodowych ekspertów. Cieszymy się, że możemy dać przykład innym wspólnotom. Chcielibyśmy, żeby poszli w nasze ślady i promowali polskie dziedzictwo kultury.
Boże Ciało w Spycimierzu 2023. Kiedy msze i procesja? Jaka organizacja ruchu podczas słynnego już na cały świat wydarzenia? SPRAWDŹ W LINKU PONIŻEJ:
Koncert Zakopower - Piaseczno
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?