Startują matury w rygorze sanitarnym. O czym trzeba pamiętać?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Startują matury w rygorze sanitarnym. O czym trzeba pamiętać?
Startują matury w rygorze sanitarnym. O czym trzeba pamiętać? Fot.Szymczak Krzysztof/Polska Press
Udostępnij:
4 maja rozpoczyna się tegoroczny egzamin dojrzałości. Podobnie jak w roku ubiegłym będzie on przeprowadzany w ścisłym rygorze sanitarnym.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Santany na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami koronawirusa.

Poza zdającymi, nauczycielami i niezbędnymi pracownikami szkoły, do szkoły podczas egzaminów wejść będą mogli tylko rodzice uczniów, którzy mają trudności w poruszaniu się.

W tracie egzaminów w szkołach nie mogą odbywać się inne zajęcia.

Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie muszą zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos.

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej placówki, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych. Po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych mogą oni zdjąć maseczkę. Muszą ją ponownie założyć, gdy podchodzi do nich nauczyciel lub chcą iść do toalety.

Drzwi wejściowe do szkoły oraz drzwi do sal mają być otwarte, żeby nie dotykać klamek, a sale co godzinę wietrzone.
Na samych egzaminach każdy zdający musi korzystać z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Zakazane jest ich pożyczanie od innych zdających.

Przybory, które szkoła zapewni jako rezerwowe, muszą zostać zdezynfekowane. Dezynfekcja nie jest natomiast konieczna „w przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają”.

Uczniowie muszą przynieść także własną wodę i jedzenie.

Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych i w innych miejscach pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów między uczniami i między uczniami a nauczycielami.

CKE trzymaczy, że ławki w sali należy ustawić w tak, aby między uczniami zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku.

Choć nie ma ograniczeń liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), to CKE zaleca przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

Szczegółowe informacje na temat matur można znaleźć TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Startują matury w rygorze sanitarnym. O czym trzeba pamiętać? - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie