ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wystawa Kotów w Łodzi.

  Rozwiń
  Startuje 10. Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia

  Startuje 10. Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Leszek Możdżer uważany jest za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady.

  Leszek Możdżer uważany jest za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady.

  Najciekawsze łódzkie wydarzenie związane z muzyką jazzową - Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia - obchodzi jubileusz
  Leszek Możdżer uważany jest za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady.

  Leszek Możdżer uważany jest za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady.

  10. edycja Letniej Akademii Jazzu rozpocznie się we wtorek 18 lipca w łódzkim klubie Wytwórnia. W czasie dziewięciu wieczorów odbędzie się 15 koncertów.

  Letnia Akademia Jazzu to, jak zawsze, spotkanie artystów uznanych, wybitnych, z różnych jazzowych światów z muzykami młodymi, utalentowanymi, ambitnymi. To również poszukiwanie tego, co w jazzie najbardziej żywe, emocjonujące, premierowe. Każdy koncertowy wieczór składa się z dwóch części; każdy to zderzenie nadziei z wirtuozerią i doświadczeniem.

  Gwiazdami koncertu inaugurującego będą trzej wyjątkowi pianiści - Leszek Możdżer, Michael Wollny i Iiro Rantala. Ich koncert w Filharmonii Berlińskiej uważany jest za jeden z najlepszych występów i nagrań w historii muzyki jazzowej.

  Na scenie przy ul. Łąkowej 29 widzowie zobaczą również Chinę Moses - wokalistkę z Kalifornii, córkę DeeDee Bridgewater, łączącą w swoich wykonaniach jazz, blues i soul. Premierowym wydarzeniem będzie projekt „Impressions On Górecki” przygotowany przez Maciej Obara Quartet. Saksofonista wziął na warsztat kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, tworząc połączenie muzyki jazzowej i klasycznej. Drugim specjalnie dla Akademii stworzonym przedsięwzięciem będzie koncert pianisty Nikoli Kołodziejczyka, który przygotuje muzykę na Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Muzykom towarzyszyć będą Samuel Blaser, szwajcarski puzonista oraz trębacz Tomasz Dąbrowski.

  Letnia Akademia Jazzu zaprasza na 15 koncertów w dziewięć wieczorów  Do Łodzi przyjedzie duet Marcin Masecki i Jerzy Rogiewicz ze wspólnym projektem „Ragtime”. Wytwórnia gościć będzie także trio Gadt/Chojnacki/Gradziuk, które zaprezentuje materiał z płyty „Reneissance”.

  Wśród wykonawców u progu kariery uczestnicy festiwalu usłyszą Agę Derlak Trio, które otrzymało Fryderyka 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny debiut roku; Kamil Piotrowicz Sextet składający się z doświadczonej sekcji rytmicznej i młodych, ambitnych instrumentalistów stanowiących śmietankę nowej polskiej sceny jazzowej; Kuba Więcek Trio, którego wydana w marcu tego roku płyta „Another Raindrop” jest pierwszym debiutem w serii Polish Jazz od 28 lat, czy Cracow Jazz Collective - młody zespół z Krakowa pod przywództwem Mateusza Gawędy.

  Nieodłącznym elementem festiwalu jest Intl Jazz Platform, czyli warsztaty jazzowe, podczas których spotkają się artyści z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się, wspólnie tworzyć i wykonywać muzykę. W tym roku koncert mistrzowski w ramach Intl Jazz Platform da duet z Norwegii - wokalistka Sidsel Endresen i gitarzysta Stian Westerhus. A zakończeniem warsztatów będzie koncert uczestników Intl Jazz Platform.

  Koncertom, jak zawsze, towarzyszą warsztaty i jam sessions. - Wyczekujemy tego w najwyższym stopniu profesjonalnego wydarzenia i wspieramy je rekordową kwotą dofinansowania, wynoszącą trzysta tysięcy złotych - zapewnił na konferencji prasowej Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chciałoby się odwiedzać Wytwórnię, ale

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  catering w tym miejscu to jakaś kosmiczna porażka.

  Nie wyobrażam sobie spożywania produktów amerykańskiego koncerny pseudospożywczego.
  A nic innego tam nie ma.
  Żadnej konkurencyjnej działalności.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dęcie w zepsutą trąbkę

  wielkie muzykowanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo