Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje pierwszy etap projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
krzysztof szymczak
300 tys. zł przeznacza miasto, do wydania do końca sierpnia, na pierwszy etap wdrażania projektu „Łódź Miasto Filmu UNESCO”. Wniosek zaakceptowała Rada Miejska.

– Nasz pierwszy cel to integracja, zarówno w odniesieniu do środowiska filmowego Łodzi, jak i w gronie Miast Filmu – wyjaśnia Katarzyna Bieńkiewicz z Narodowego Centrum Kultury Fimowej w Łodzi, koordynatorka projektu i osoba do kontaktu dla UNESCO.

Jednym z pomysłów jest nieformalna Rada Łodzi Miasta Filmu, która zainauguruje działalność w maju. Mają być do niej zaproszeni przedstawiciele podmiotów, które zajmują się produkcją, edukacją i upowszechnianiem kultury filmowej, a także „wszyscy ci, którym losy filmowej Łodzi leżą na sercu”. Łódź ma być też obecna na dorocznym spotkaniu Miast Kreatywnych, którego organizacja w tym roku została powierzona Krakowowi i Katowicom. Przyjedzie tam 500 delegatów, miasta będą reprezentowane także przez prezydentów i burmistrzów podczas Forum Prezydentów.

Drugim z celów jest promocja marki, w pierwszej kolejności wśród mieszkańców Łodzi. Wszystkie projekty filmowe, dofinansowane z budżetu miejskiego, mają posługiwać się logo Łodzi Miasta Filmu. Planowany jest również koncert muzyki filmowej połączony z projekcją z okazji Nocy Świętojańskiej i rozpoczęcia wakacji.

Trzeci cel to współpraca w ramach Sieci Miast Kreatywnych. – Otrzymaliśmy zaproszenie do zgłaszania krótkometrażowych filmów na największy azjatycki festiwal filmowy w Busan, dostępne tylko dla miast kreatywnych. Można było zgłosić dwa projekty, z Łodzi spłynęło ich osiem – dodaje Katarzyna Bieńkiewicz.

Wśród zobowiązań Łodzi jest rozwój edukacji filmowej. Na ten rok zaplanowano badanie dotyczące kompetencji filmowych łódzkich uczniów. Powstało również Centrum Kina Interaktywnego i Wideoeseju i-film, które ma być platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między badaczami, twórcami i instytucjami.

– Do budżetu projektu wejdzie też reaktywacja łódzkiej Alei Gwiazd. W tym roku swoje gwiazdy otrzymają co najmniej trzej twórcy – zapowiada wiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski.

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network, UCCN) jest strategicznym partnerem UNESCO, wyspecjalizowanej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw edukacji, nauki i kultury. To grupa 180 miast z 72 krajów, uznających kreatywność za kluczowy czynnik dla swojego rozwoju i rewitalizacji. Łódź została do niej przyjęta w końcu października ubiegłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki