Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje Samorządowy Kongres Klimatyczny w Łodzi, a tuż przed nim pikieta ekologów: "Spalarnie śmieci to ekościema"

Marcin Darda
Marcin Darda
Pikieta przeciw budowie spalarni śmieci na Widzewie z października 2022 roku. Podobna odbędzie się w czwartek 18 maja przed Halą Maszyn EC1.
Pikieta przeciw budowie spalarni śmieci na Widzewie z października 2022 roku. Podobna odbędzie się w czwartek 18 maja przed Halą Maszyn EC1. Grzegorz Gałasiński
W EC1 w czwartek (18 maja) wystartuje Samorządowy Kongres Klimatyczny, którego gościem będzie m.in. Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej do spraw Zielonego Ładu. Tymczasem przed inauguracją kongresu szykowana jest pikieta stowarzyszeń protestujących przeciw budowom spalarni śmieci.

ŁÓDŹ. SAMORZĄDOWY KONGRES KLIMATYCZNY W EC1

Tegoroczny kongres ma się obracać wokół tematów globalnych i unijnych polityk klimatycznych, kryzysie energetycznym, kosztach przeprowadzania zmian i konkretnych rozwiązaniach, które można wprowadzić w przyszłości, a także sytuacji samorządów, przygotowania do transformacji energetycznej czy zmian legislacyjnych w kontekście klimatu. Głównym gościem będzie Frans Timmermans, poza nim także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, tu także w roli polskiego ambasadora Zielonego Ładu z ramienia Porozumienia Burmistrzów, czyli samorządów całej Europy.

Tymczasem list otwarty do samorządowców, uczestników kongresu, wystosowali ekolodzy i lokalne stowarzyszenia z całej Polski, głównie w kontekście budowy spalarni śmieci, na które samorządowcy pozwalają. Nazywają to "ekościemą".

PRZED KONGRESEM KLIMATYCZNYM W ŁODZI. "SPALARNIE ŚMIECI TO EKOŚCIEMA"

"Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie mówią nam z jednej strony, że „troska o środowisko to nasza wspólna sprawa”, a z drugiej podejmują działania antyekologiczne budując spalarnie śmieci. Zwracamy uwagę, że zarówno na forum ONZ, jak i Unii Europejskiej spalarnie przestały już być postrzegane jako rozwiązanie, lecz raczej jako droga do katastrofy klimatycznej" - czytamy w liście.

W liście znajdują się przykłady samorządów, których liderzy uczestniczą w kongresie, ale w ich miastach powstaną spalarnie śmieci:

  • Rafał Trzaskowski buduje w stolicy naszego kraju najdroższą i największą spalarnię odpadów w Polsce
  • Hanna Zdanowska i korporacja Veolia forsują w Łodzi budowę dwóch spalarni śmieci: na Widzew i w pobliżu osiedla Retkinia

Pod listem podpisało się 26 stowarzyszeń z całej Polski. Porozumienia przeciw budowom spalarni z: Łodzi, Bielska-Białej, Inowrocławia, Będzina, Nowego Sącza, Chrzanowa, Wrocławia i nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Do tego Alarmy Antysmogowe z Lublina i Torunia oraz kilkanaście stowarzyszeń z całej Polski.

BĘDZIE PROSTEST PRZED ROZPOCZĘCIEM KONGRESU KLIMATYCZNEGO W ŁODZI

- Zamiast ekościemy liderzy samorządowi powinni na serio dbać o dobro wspólne, jakim jest środowisko - mówi Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich z Łodzi, inicjator listu otwartego, w przeszłości kontrkandydat Hanny Zdanowskiej w wyborach na prezydenta Łodzi - Zamiast budować spalarnie śmieci powinni inwestować w zapobieganie wytwarzania odpadów u źródła, selektywną zbiórkę, kompostowanie oraz biogazownie i recykling pozostałych surowców. Potrzebujemy konkretnych decyzji i działań w trosce o dobro wspólne, a nie ekościemy na szczytach klimatycznych.

Co więcej, autorzy listu otwartego na nim nie poprzestali. Zachęcają łodzian do udziału w pikiecie, która się odbędzie tuż przed rozpoczęciem kongresu, czyli w czwartek o godz. 9.30 przed Halą Maszyn EC1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki