Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto Pracowni Orange na stulecie niepodległości

Anna Nagel
Otwarcie setnej pracowni Orange w Kozerkach/ mazowieckie
Otwarcie setnej pracowni Orange w Kozerkach/ mazowieckie Alicja Szulc
Fundacja Orange, tworząc Pracownie Orange, dała 900 tysiącom Polaków dostęp do 100 multimedialnych świetlic. Jedna z pracowni w województwie łódzkim działa w Tarnowskiej Woli i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Dzięki programowi Fundacji Orange powstają multimedialne świetlice, wyposażone w sprzęt i internet, które dają mieszkańcom małych miejscowości lepszy dostęp do nowoczesnych technologii i zasobów sieci, wzmacniają ich cyfrowe umiejętności, integrują lokalne społeczności i są przestrzenią do wspólnych działań.

- Fundując setną Pracownię chcemy uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i pokazać poprzez oddolne, obywatelskie inicjatywy nowoczesny wymiar patriotyzmu. Widzimy, że program już na etapie przygotowania zgłoszeń jednoczy i mobilizuje lokalne społeczności. Cieszę się, że tworzymy w ten sposób nie tylko miejsca, gdzie można za darmo skorzystać z internetu, ale coś o wiele bardziej wartościowego: lokalne centra aktywności społecznej- powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Setna Pracownia Orange w Kozerkach, jako jedna z 26 nowych lokalizacji, została wybrana w otwartym głosowaniu przez internautów w trzeciej edycji programu. Oddano na nią ponad 18 tysięcy głosów, czyli 30-krotność liczby mieszkańców. Jej otwarcie było zarazem uroczystym uruchomieniem 3. edycji ogólnopolskiego programu.

W ramach programu każda ze stu stworzonych placówek otrzymała komputery, bezpłatny internet, konsolę do gier, telewizor LCD, a także meble oraz pomoce dydaktyczne (m.in. roboty edukacyjne, dzięki którym dzieci i młodzież będą uczyć się programowania). Fundacja Orange zorganizuje w Pracowniach wkrótce warsztaty cyfrowe z druku 3d i modelowania.

- Każda pracownia ma swój charakter, ale wszystkie łączy lokalne zaangażowanie i praca z nowymi technologiami. Konkretne działania zależą od potrzeb społeczności. Przygotowują młode pokolenie do wyzwań zmieniającego się rynku pracy, przeciwdziałają cyfrowemu wykluczeniu osób dorosłych, w tym seniorów – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

3/4 osób odwiedzających Pracownie to dzieci i młodzież. To oni najczęściej aktywnie współtworzą realizowane później projekty. Są to m.in. warsztaty (fotograficzne, nowych technologii, kodowania), akcje charytatywne, działania społeczne oraz imprezy plenerowe. Co trzecia Pracownia organizuje zajęcia z programowania.

Pracownie są też miejscem, gdzie mieszkańcy wspierani przez lokalnych liderów mogą realizować własne pomysły. W ubiegłym roku projekty zaproponowane przez samych mieszkańców były realizowanie w ponad połowie działających już Pracowni.

Lokalni liderzy Pracowni mają szansę rozwijać swoje umiejętności: aż 70% z nich czuje, że dzięki udziałowi w programie zwiększyło swoje kompetencje cyfrowe, a 83% deklaruje, że zdobyli nowe umiejętności w obszarze animowania lokalnych społeczności.
W momencie, gdy powstała pracownia ludzie zaczęli się spotykać. Zaczęli wychodzić, bo mieli gdzie. To był taki przełom. To jest taka nasza mała ojczyzna, każdy może się spotkać, pogadać. To miejsce spaja pokolenia – mówi Joanna Seliga, liderka pracowni z Tarnowskiej Woli. – My tutaj jesteśmy często o krok przed innymi pracowniami. W zeszłym roku bardzo wiele Pracowni Orange robiło warsztaty z robotyki, my je zrobiliśmy dawno temu, gdy były czymś zupełnie nowym – dodaje nie bez dumy.

Sto Pracowni Orange w całym kraju to rezultat trzech edycji programu. Łącznie, od 2012 roku, o multimedialną pracownię walczyło niemal 2 tys. miejscowości. W rywalizacji internauci oddali w sumie blisko 4,5 mln głosów. Głosowanie na Pracownie pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w małych miejscowościach. W ostatniej, trzeciej edycji wystartowało 201 lokalnych grup z miejscowości w całym kraju. Spośród nich wyłoniono 26 zwycięskich lokalizacji.

Program Pracownie Orange, prowadzony przez Fundację Orange jest objęty patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki