Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie księdza Daniela Galusa. Kapłan przez pół roku ma zakaz głoszenia Słowa Bożego

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Ksiądz Galus przez pół roku ma zakaz głoszenia Słowa Bożego. To decyzja Watykanu
Ksiądz Galus przez pół roku ma zakaz głoszenia Słowa Bożego. To decyzja Watykanu wikipedia.org / youtube / Januarybratek CC BY-SA 4.0 / internauta
Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie księdza Daniela Galusa, który za swoją działalność był wielokrotnie upomniany przez arcybiskupa Wacława Depo. Decyzja Watykanu jest surowsza niż wcześniejsza podjęta przez arcybiskupa. 19 lutego 2022 roku ks. Daniel Galus ma opuścić miejsce swego obecnego pobytu i rozpocząć trwający do 19 sierpnia br. czas modlitewnego odosobnienia. na czas odosobnienia, zawieszono ks. Galusowi prawo do głoszenia Słowa Bożego (w tym za pomocą środków elektronicznych). Może w tym czasie sprawować Mszę świętą, ale bez udziału wiernych (uczestniczyć może w niej wyłącznie jeden wierny, lecz nie związany z kierowaną przez ks. Galusa wspólnotą).

Ks. Daniel Galus jest przywódcą Ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz pasterzem Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa. W Czatachowie działa Pustelnia Ducha Świętego. Ksiądz wielokrotnie był upominany przez kurię. Ksiądz zasłynął z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat koronawirusa. Przekonywał wiernych do zdejmowania maseczek w kościele.

- Są takie przypadki w jednym z krajów, gdzie kilkoro dzieci zmarło, bo nosiło maseczki. Dlatego taka moja prośba, by jej nie nosić, dla swojego zdrowia. Jeżeli nie chcecie zakazić ani mnie, ani członków wspólnoty to proszę bardzo. Tutaj jest kropielnica. Odkażajcie się, bardzo proszę, ile się da - miał mówić o. Daniel. Radził, aby przed zakażeniem chronić się wodą święconą.

Najpierw nagana, później kolejne decyzje

Arcybiskup Wacław Depo najpierw ukarał księdza naganą, ale ona nie pomogła, dlatego 17 listopada 2020 roku kuria wydała komunikat o decyzji, które podjęto wobec księdza Galusa.

W związku z okazywaną przez ks. Galusa postawą nieposłuszeństwa, braku reakcji na udzieloną mu naganę i wywoływanym tym samym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, a także wobec niepokojących zjawisk coraz mocniej dotykających kierowaną przez niego grupę, podczas wspomnianego spotkania ks. Galusowi zakomunikowano decyzję o nakazie odbycia półrocznego (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) czasu rekolekcyjnego odosobnienia, czyli podjęcia samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej, opuszczenia Pustelni w Czatachowej (będącej w całości własnością Archidiecezji Częstochowskiej) oraz przebywania we wskazanym mu miejscu. Ponadto otrzymał polecenie powstrzymania się od publicznego sprawowania swoich kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią.

Kolejna decyzja zapadła w grudniu 2020 roku.

- Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, z dniem 20 grudnia 2020 r., czyli IV niedzielą Adwentu, ustanowił zlokalizowany na terenie tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa kościół pw. Ducha Świętego (wraz z kaplicą Św. Antoniego) kościołem filialnym parafii miejscowej, tj. Parafii Katolickiej pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach - informowała Archidiecezja Częstochowska.

"Pielęgniarka przychodzi i mnie szczepi. To był koszmar"

Mimo tych decyzji arcybiskupa Wacława Depo, ksiądz Daniel Galus nadal kontynuował swoją działalność. W 2021 roku sieć obiegło kolejne kontrowersyjne nagranie.

- Śniło mi się, że jest piękne spotkanie w Czatachowie. Ludzie się modlą, wielbią Pana Boga. Nagle widzę, że ja wychodzę z kościoła i jest punkt szczepień, podkasuję rękaw i pielęgniarka przychodzi i mnie szczepi. To był koszmar – mówił ksiądz.

Stolica Apostolska zaostrzyła postanowienie

Ksiądz działał, bo czekano na decyzję Stolicy Apostolskiej, która została ogłoszona 3 lutego w specjalnym komunikacie na stronie częstochowskiej kurii.

Jak informuje Archidiecezja Częstochowska, dekretem z 3 maja 2021 r. Kongregacja ds. Duchowieństwa, w odpowiedzi na przedłożone jej odwołanie, uznała zasadność i legalność decyzji podjętych przez Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolitę Częstochowskiego, w sprawie ks. Daniela Galusa, prezbitera Archidiecezji Częstochowskiej, a zawartych w dekrecie z dnia 10 listopada 2020 r.

Dekret Kongregacji został 28 maja 2021 r. przekazany do wiadomości ks. Galusa. Zgodnie z prawem, od postanowień tejże dykasterii przysługiwało mu odwołanie do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Pismem z dnia 20 grudnia 2021 roku Kongregacja ds. Duchowieństwa poinformowała, że ks. Galus nie skorzystał z prawa do odwołania, a tym samym decyzje stają się prawomocne, ostateczne i podlegają wykonaniu.

Nie przeocz

- Postanowienia zawarte w dekrecie Metropolity Częstochowskiego z 10 listopada 2020 r. zostały przez Kongregację nie tylko potwierdzone jako zasadne i zgodne z prawem, ale także zaostrzone. Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej ks. Galus ma zatem, w wyznaczonym mu przez Księdza Arcybiskupa miejscu poza Czatachową, odbyć w odosobnieniu półroczny czas skupienia, modlitwy i pokuty. Może w tym czasie sprawować Mszę świętą, ale bez udziału wiernych (uczestniczyć może w niej wyłącznie jeden wierny, lecz nie związany z kierowaną przez ks. Galusa wspólnotą) - informuje ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

- Ponadto, na czas odosobnienia, zawieszono ks. Galusowi prawo do głoszenia Słowa Bożego (w tym za pomocą środków elektronicznych). Czas ten ma być dla niego pomocą w podjęciu decyzji co do swej dalszej posługi kapłańskiej, a dla wspólnoty - która zostanie w tym czasie otoczona właściwą opieką duszpasterską - sposobnością do uporządkowania i wewnętrznego oczyszczenia - dodaje ks. Mariusz Bakalarz.

Pół roku modlitewnego odosobnienia

19 lutego 2022 roku ks. Daniel Galus ma opuścić miejsce swego obecnego pobytu i rozpocząć trwający do 19 sierpnia br. czas modlitewnego odosobnienia.

- Należy wyraźnie zaznaczyć, że powyższa decyzja Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, potwierdzona przez Stolicę Apostolską, nie jest karą, a decyzją administracyjną, której wyłącznym i jedynym motywem jest dobro samego ks. Galusa oraz osób związanych z prowadzoną przez niego grupą, a jej szczegółowe powody zostały przedstawione w „Oświadczeniu dotyczącym działalności ks. Daniela Galusa z 20 listopada 2020 r. Mimo tego, że od maja ubiegłego roku ks. Daniel Galus znał negatywne stanowisko i obszerną opinię Stolicy Apostolskiej na temat swej aktywności, nie zmienił jednak swego postępowania, utwierdzając się w postawie nieposłuszeństwa, prowadząc działalność bez wiedzy i zgody swego biskupa - informuje w komunikacie ks. Mariusz Bakalarz.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie księdza Daniela Galusa. Kapłan przez pół roku ma zakaz głoszenia Słowa Bożego - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki