Straciliśmy na zawsze aż ponad 770 tysięcy Polaków. Oni chcą się osiedlić na Wyspach Brytyjskich. Wnioski tylko do 30.06.2021 r.

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Chyba straciliśmy na zawsze aż ponad 770 tysięcy Polaków. Oni chcą się osiedlić na Wyspach Brytyjskich. Wnioski tylko do 30.06.2021 r.
Chyba straciliśmy na zawsze aż ponad 770 tysięcy Polaków. Oni chcą się osiedlić na Wyspach Brytyjskich. Wnioski tylko do 30.06.2021 r. AP/Associated Press/East News
Udostępnij:
Program osiedleń w Wielkiej Brytanii skusił już ponad 770 tys. Polaków. Wniosek można składać do 30 czerwca 2021 r. Później już obywatelom UE będzie trudniej o zgodę na osiedlenie w tym już byłym kraju należącym do Unii Europejskiej.

Brexit: jak uzyskać status osiedleńca

Tysiące Europejczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii ryzykuje przekroczenie terminu ubiegania się o status osiedleńca (ang. EU Settlement Scheme - settled and pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, ponieważ nie wie o nowym schemacie osiedlenia lub brakuje im umiejętności cyfrowych do wypełnienia wniosku - alarmuje portal euroactiv.com.

System aplikacji o prawo stałego pobytu jest tylko cyfrowy i nie planuje się zmiany jego sposobu prowadzenia.

Raport grupy "New Europeans" oparty na odpowiedziach z ankiety przeprowadzonej przez ponad 260 osób - przeprowadzonej w języku angielskim, włoskim, rumuńskim i polskim - wykazała, że ​​38 proc. respondentów musiało uzyskać dostęp do informacji w innym języku niż angielski, aby złożyć wniosek.

Wskazuje się również, że chociaż pandemia COVID-19 zakłóciła zasięg i usługi doradcze wspierające Europejczyków w aplikacji wniosków, termin ich składania będzie możliwy tylko do czerwca 2021 r. nie zostanie przedłużony.

Brytyjska Izbia Gmin, w której konserwatywny rząd ma większość, odrzuciła poprawkę do ustawodawstwa imigracyjnego, która dawałaby obywatelom UE fizyczny dowód ich nowego statusu imigracyjnego.

Brexit: ilu obywateli UE chce zostać w UK

Z informacji euroactiv.com. wynika, że wpłynęło już ponad 4,2 mln wniosków o status osiedleńca (ang. EU Settlement Scheme - settled and pre-settled status), z czego 55 proc. osób składających wnioski otrzymało status osoby osiedlonej, a 42 proc. składających status wstępnie osiedlonej. Tylko 22 400, co odpowiada 0,6 proc. wszystkich złożonych wniosków, zostało odrzuconych.

Program osiedleń umożliwia obywatelom UE i członkom ich rodzin, którzy byli i są rezydentami w Wielkiej Brytanii, ubieganie się o status osiedleńca lub wstępnego osiedleńca, umożliwiając im pozostanie w Wielkiej Brytanii i zachowanie tych samych praw, posiadanych obecnie, także po 30 czerwca 2021 r.

Wciąż nie jest do końca jasne, ilu obywateli UE mieszka w Wielkiej Brytanii - liczba wnioskodawców jest już większa niż szacunkowa liczba podana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (stare dane za marzec 2019 r.), które podało ich liczbę w granicach od 3,5 mln do 4,1 mln mieszkańców.

Brexit: do kiedy czas na złożenie wniosku o status osiedleńca

By ubiegać się o status osiedleńca, który umożliwia obywatelom Unii Europejskiej i ich rodzinom pozostanie w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu tego kraju z UE, m.in. konieczne jest udowodnienie swojej tożsamości, wykazanie, że wnioskodawca mieszka w Wielkiej Brytanii. Obywatele UE na złożenie wniosku mają czas do 30 czerwca 2021 r.

Brexit: ilu Polaków chce zostać w UK

Jak wynika z ostatnich informacji brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podanych na początku grudnia 2020 r. tylko do 30 września 2020 r. ponad 773 000 Polaków złożyło wnioski o pobyt stały w Wielkiej Brytanii.

Warto wspomnieć, że jeszcze na koniec grudnia 2019 r. aż 2,8 mln obywateli UE ubiegało się o status osiedleńca na Wyspach Brytyjskich. Do tego czasu Polacy złożyli prawie 19 proc. wniosków (ang. EU Settlement Scheme - settled and pre-settled status), co czyniło ich największą grupą narodową wśród osób ubiegających się o status osób osiedlonych.

Jak podawały statystyki na koniec grudnia 2019 r. liczba Polaków na Wyspach Brytyjskich oficjalnie liczyła ok. 900 tys. osób. Prawdopodobnie ich liczba jest obecnie niedoszacowana.

Brexit: kiedy się zaczął

W październiku 2019 r. Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły porozumienie co do warunków opuszczenia Unii na podstawie Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Uzgodniono także deklarację polityczną, zawierającą ogólne ramy przyszłych relacji UE - Wielka Brytania. Obecnie ramy te przekładane są na tekst prawny w trakcie negocjacji dotyczących przyszłych relacji pomiędzy UE i Wielką Brytanią.

Procedury ratyfikacyjne umowy o wystąpieniu zakończyły się pomyślnie i w dniu 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła UE.

Brexit: co od 1 lutego 2020 r.

W dniu 1 lutego 2020 roku: weszła w życie Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, nastąpiło zmniejszenie liczby członkowskich UE, obecnie UE liczy 27, a nie 28 państw członkowskich, rozpoczął się okres przejściowy określony w Umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, który będzie trwać do końca 2020 roku oraz weszła w życie w Polsce specjalna ustawa o okresie przejściowym, potwierdzająca jego obowiązywanie w polskim porządku prawnym (z wyjątkiem art. 3, który wszedł w życie z dniem następującym po ogłoszeniu Ustawy, to jest 13 sierpnia 2019 r.).

Negocjacje przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią są bardzo złożone. Konieczne jest uzgodnienie wielu kwestii (m.in. ceł w handlu towarami, warunków świadczenia usług, wymiany danych celem np. ścigania przestępstw, itp.), które dotychczas uregulowane były na poziomie UE i obowiązywały Wielką Brytanię jako państwo członkowskie.

Brexit: Okres przejściowy

Okres przejściowy rozpoczął się z chwilą wejścia w życie Umowy o wystąpieniu (tj. od 1 lutego 2020 r.) i zakończy się 31 grudnia 2020 r. Wielka Brytania zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie wystąpiła o jego przedłużenie.

W okresie przejściowym utrzymane są relacje pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią na dotychczasowych warunkach. W tym czasie Wielka Brytania, co do zasady nadal traktowana jest jak państwo członkowskie. Nadal uczestniczy w jednolitym rynku i unii celnej. Wpłaca składkę do budżetu UE na dotychczasowych zasadach i korzysta ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonowały do końca bieżącego roku.

Brexit: Co dalej po Breksicie

Warunki współpracy gospodarczej po zakończeniu okresu przejściowego będą zależeć od treści umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Istnieje obawa o to, że nie uda się takiej umowy podpisać. Trwają rozmowy na szczycie pomiędzy Komisją Europejską a rządem Wielkiej Brytanii.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Straciliśmy na zawsze aż ponad 770 tysięcy Polaków. Oni chcą się osiedlić na Wyspach Brytyjskich. Wnioski tylko do 30.06.2021 r. - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
danek

To nikt nie chce wrócić do Pisowskiego raju?

Dodaj ogłoszenie