Strajk aż do skutku. Ale nie w szkole Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizatora protestu. W SP ZNP w Łodzi tylko jeden dzień bez lekcji

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W podstawówce prowadzonej przez ZNP przerwa w lekcjach ma trwać tylko jeden dzień
W podstawówce prowadzonej przez ZNP przerwa w lekcjach ma trwać tylko jeden dzień
Udostępnij:
Związek Nauczycielstwa Polskiego namawia pracowników szkół, aby od 8 kwietnia strajkowali bezterminowo – aż do wywalczenia podwyżek – ale w podstawówce prowadzonej przez ZNP przerwa w lekcjach ma trwać tylko jeden dzień. Rodzice jej uczniów płacą bowiem czesne.

Uczniowie Szkoły Podstawowej ZNP w Łodzi, oraz ich rodzice, nie muszą obawiać się, że ogólnopolska akcja strajkowa tego związku przeszkodzi ósmoklasistom w napisaniu ich państwowego egzaminu (15-17 kwietnia). Podobnym komfortem, w przeciwieństwie do rówieśników z większości placówek w kraju, cieszy się młodzież kończąca w SP ZNP program gimnazjum (egzamin 10-12 kwietnia).

Strajk w związkowej szkole ma zacząć się – i skończyć – 8 kwietnia. Kadra nie przeprowadzi lekcji, ale zapewni uczniom opiekę. W strajkowym programie m.in. zawody sportowe. Taki przewidywany scenariusz strajku w SP ZNP przedstawili w piątek – w odpowiedzi na pytania redakcji – Mirosław Spychalski, dyrektor szkoły, oraz Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP i członek ogólnopolskich władz związku, które są dla szkoły organem prowadzącym. Obaj potwierdzili, że kadra podstawówki przeprowadziła referendum strajkowe.

– Planowany przebieg akcji w naszej szkole będzie miał charakter solidarnościowy, inny niż w większości placówek, z uwagi na uwarunkowania SP ZNP – tłumaczy Marek Ćwiek.

Nietrudno się domyślić, o co chodzi. Nauka w związkowej szkole kosztuje. Rodzic kandydata do pierwszej klasy, dzwoniąc do sekretariatu podstawówki, może się dowiedzieć, że za miesiąc nauki od września zapłaciłby 760 zł. Ale raczej tego nie zrobi, bo wszystkie miejsca w 18-osobowych klasach zostały już zarezerwowane.

Popularność SP ZNP wynika m.in. z bogatej oferty zajęć dodatkowych i świetnych wyników z egzaminów. Ale zapewne to wszystko przestałoby mieć dla rodziców uczniów znaczenie, gdyby szkoła – za którą płacą – zaczęła strajk generalny. W Łodzi można znaleźć kilka innych placówek z podobnie wysokimi wynikami. Też z czesnym... Jak sprawdzaliśmy, nie strajkują.

Jeśli ogólnokrajowy protest odniesie sukces (ZNP chce od rządu tysiąc zł netto podwyżki), zatrudnieni w związkowej podstawówce również na tym skorzystają. Jest niepubliczna, ale warunki płacowe jej kadry – co podkreśla Marek Ćwiek – są przynajmniej na tym samym poziomie, co w placówkach samorządowych. Taka praktyka nie jest oczywista w przypadku szkół prywatnych, bo te mogą oferować nawet pensję minimalną z kodeksu pracy, zamiast tych zapisanych w Karcie nauczyciela.

Czytaj więcej: Strajk nauczycieli ominie bogatych. Jak szkoły niesamorządowe w Łodzi i w regionie podchodzą do akcji ZNP

Przed sześcioma laty łódzki ZNP zmagał się z kryzysem wizerunkowym związanym ze swoją szkołą – po tym jak inspekcja pracy stwierdziła przypadki podejmowania pracy bez wcześniej spisanej umowy. Od tego czasu takich sygnałów nie było, ale strajk, w przypadku podstawówki ZNP, stał się dla związkowców ciężkim orzechem do zgryzienia...

"Większość postulatów została spełniona, mam nadzieję, że do głodówki nie dojdzie" A. Zalewska o proteście nauczycieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dlaczego opublicznia się tyle nieprawdy związanej ze strajkiem?

Wszyscy potrzebowali nauczycieli aby być kim są. Rodzice potrzebują opieki dla dzieci i wymagają aby dzieci były tak wyedukowane aby zostaly"kims". Oczywiście bez ich udziału bo naczyciele winni pracować za darmo i jeszcze dokładać do swojej pracy zarobione pieniądze. Wyjazdy potrzebne materiały do lekcji... Nikt nie wie ile trzeba dokładać że swojej kieszeni. Niekoniecznie informuje się społeczeństwo na temat utraty zdrowia... choroby serca uszkodzony system nerwowy, słuch wzrok i kręgosłup... Widzi się i podkreśla tylko wakacje. Dzieci nie chciałyby chodzić w wakacje do szkoły ale rodzice chętnie wysyłaliby je do szkoły wtedy kiedy nigdzie nie wyjezdzaja żeby mieć święty spokój.

Mówi się że nauczyciele maja wakacje... Tak od połowy lipca do połowy sierpnia. To chyba wszscy tyle mają.. A może nauczyciele woleliby jechać na urlop w tańszym okresie roku.. niestety na żądanie nie mogą.

A dlaczego nie pisze się i mówi o rodzicach obrazajacych nauczycieli i uczniach którzy potrafią zwrócić się do nauczyciea"tą kartkę to może pani sobie wsadzić w p... "

I co odpowiedzieć takiemu uczniowi proszę państwa.

Proszę Państwa szanujmy się bo wstyd że tak brak wied, y i zrozumienia. Językami wszyscy potrafią mleć. Pozdrawiam
G
Gość
, Nauczyciel i mama:

Nauczyciele też są rodzicami, mają swoje dzieci, które w tym roku powinny przystąpić do egzaminu....

Wstyd mi za społeczeństwo, które na nas pluje, wstyd, że nasze zarobki są w ten sposób komentowane... Jeśli tak źle mówi się o nauczycielach, to jaki szacunek maja mieć do nas uczniowie?

Też uważam, że nauczyciele powinni dobrze zarabiać. Ale najpierw trzeba zrobić dobrą reformę calej oświaty. Nalezy wykluczyć z zawodu tych nauczycieli którzy, niestety jak w każdym zawodzie, nie nadają się do pracy (a niestety chroni ich karta nauczyciela). Należy wydłużyć czas awansu zawodowego, dobrze wynagradzanego na kazdym etapie. Niestety większość po uzyskaniu najwyzszego stopnia nic juz nie robi! Bo tak naprawdę to przez grupę samych nauczycieli ludzie stracili do nich szacunek.

D
DośćOszustw
Ten strajk ma obalić rząd, zdestabilizować kraj, a nie zmniejszyć dochody ZNP!

Niech inni się poświęcają.

Przygotowani i opłaceni prowokatorzy działali w szkołach od dawna. Kiedy sondaże PIS nie spadały ale rosły uruchomiono akcję ostatniej szansy.

A nauczyciele dali się w tę manipulację wciągnąć bo poziom intelektualny wielu to poziom poniżej minimum. Dlatego wybrano tę właśnie grupę zawodową.

To akcja złodziei zniecierpliwionych czekaniem na złote czasy dla oszustów, gdy rządziła PO-PSL. Teraz tracą miliony i są wściekli. Jeśli PIS wygra ich interesy nie dadzą dochodów. Wszelkiej maści oszuści, gangsterzy, mafie czekają na powrót PO. Za ukradzione nam pieniądze opłacają swoich najemników, judaszów, zdrajców.

Polacy znają już te metody! Nie damy się oszukać !Dobra Zmiana będzie trwała!
P
Polak
Tłumaczenie tak bezsensowne i nielogiczne, że aż boli. A ilu olimpijczyków przygotowała ta "wybitna"szkoła ? Niech się pan Dyrektor pochwali! ZERO?
G
Gość
nauczyciele teraz w szkole nie uczą tylko wysyłają dzieci na korepetycje. Może by lepiej pracowali w górnictwie, szwalni, jako policjant lub pielęgniarka. Rodzice zróbmy tak aby dzieci nie chodził do szkoły do końca czerwca, aby nadrobić materiał za męczą ich sprawdzianami. Rząd nie daj pieniędzy tym karierowiczom
M
Mam już dość
Też powinni strajkować choćby z solidarności. Nie strajkują bo ten strajk to obłuda. Dlaczego np. ZNP do tej pory nie zabrało zdania w sprawie karty LGBT i nauczania w przedszkolach? Praca po godzinach chyba kpina. Sam pamiętam jak nauczyciel zadawał coś do czytania albo puszczał film i w tym czasie sobie kartkówki sprawdzał. Przygotowanie do zajęć po godzinach? Może na początku swojej kariery zawodowej. Ale i tak kto z nas nie musi zrobić czasem nadgodzin. Potem taki nauczyciel tylko aktualizuje szablon i ma gotowiec. Nie dziwi jednak jak się zmienia podstawa programowa - nauczyciel zawsze wtedy protestują bo im gotowe szablony nie pasują i muszę faktycznie popracować w domu. Żądanie podwyżki 1000 zł netto przy 24 godzinnym czasie pracy to jak przy pełnym etacie 40 godzin żądać blisko 2000 zł. I przypominam, że każdej pracy zostaje się po godzinach wiec to nie jest argument. Chyba trochę zaporowa ta podwyżka. Wakacje / wolne pełnoplatne w najlepszym czasie kiedy w zwykłej firmie wszyscy "biją się" aby pójść na urlop w tym okresie... Tak praca nauczyciela jest odpowiedzialna, ale kto z nas takiej nie ma? Dla mnie polityczny protest, a Szef ZNP od 1995 roku nie uczył uczniów i pobiera wypłatę bliską 10 000 złotych. Dla mnie to całe ZNP i ten protest ośmiesza nauczycieli i pokazuje, że są ludźmi oderwanymi od rzeczywistości. na konie pytanie retoryczne. Jeśli w szkolnictwie państwowym jest tak źle to dlaczego tak trudno znaleźć wolny etap w szkole państwowej...
G
Grzegorz
W każdej pracy są zmiany i trzeba dostosować się do obecnej sytuacji nie to wypad nie ma zmiłuj. My wszyscy zarabiamy na wasze wypłaty to my płacimy podatki
G
Gość
Sam chodziłem do szkoły połowa nauczycieli nic nie robiła w trakcie lekcji. Kto ma w pracy tyle przerw w ciągu pracy co 45 minut. Nie macie argumentów tylko zadlaniacie się że skoro na 500 jest na emerytury plus też to wam się też należy
N
Nauczyciel i mama
Nauczyciele też są rodzicami, mają swoje dzieci, które w tym roku powinny przystąpić do egzaminu....
Wstyd mi za społeczeństwo, które na nas pluje, wstyd, że nasze zarobki są w ten sposób komentowane... Jeśli tak źle mówi się o nauczycielach, to jaki szacunek maja mieć do nas uczniowie?
500
zaczną strajk to puścić ich bez wypłaty!!!
G
Gość
Znam nauczyciela nie gderajacego nie narzekającego i który będzie pracował pomimo strajku bo uważa ze nauka u wprowadzenie dzieci i młodzieży w dorosłość to misja a nie narzekanie negacja i wymuszanie . Na szczęście są jeszcze tacy inni od tego pana prezesa nauczycie którzy uczą z pasja . Na szczęście i oby ich przybywało mam także nadzieje ze wśród młodych nie zepsutych jeszcze roszczeniowoscia nadęciem z poprzedniego systemu znajda się i pasjonaci i społecznicy myślący twórczo i z przyszłością o świecie i ludziach mówiący o trudach i ekologii nie odbebniajacy godziny za karę
🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Przewodniczący Związków Nauczycielskich to zwykły kłamczuch i du.a wołowa. Dzięki się że nauczyciele go jeszcze trzymają. Najpierw był za gimnazjum pozniej przeciw i zaprzeczał że był za. Facet ma rozdwojenie jaźni. Jeśli jest mężczyzną powinien się złapać za genitalia ścisnąć porzadnie może go to obudzi.
P
Pracujący
Oglądałem w dniu dzisiejszym tj. 26.03.2019r w Polsat News o godzinie 8ej wypowiedź przewodniczacego zwiazku p.Bieniarza. W mojej ocenie czlowiek nie powinien nikogo reprezentować. Został rozjechany przez redaktora jak dziecko z klasy O. Bredzi coś o jakiś mailach od rodziców po godzinach. Kto pisze do nauczycieli meile wieczorami a on odpowiada. A który nauczyciel podaje prywatne maile i kto mu każe odpowiadać. Jak ktoś coś pisze to na stronę szkoły i zajmuje się tym najpierw sekretariat. Prawda jest taka że nie chce im sie robić i wymuszają podwyżki. Brak merytorycznych żądań. Ja też po pracy dzwonie i piszę ale nie płaczę. Kilka godzin w pracy. Nie wyrabiają normy miesięcznej godzin. Święta wolne a przy okazji przed i po. Weekendy wolne. Ferie wolne, wakacje wolne za co płacimy a jeszcze dorobiom jako opiekunowie na koloniach. Łapy opadają. Żona robi 250 godzin za 2500zł i też po pracy potrafią zadzwonić z zakładu żeby przyszła szybko do pracy bo coś jest potrzebne pilnie z jej magazynu. Przewodniczący nauczycieli jest cieniutki, oderwany od rzeczywistości i załatwia tylko sprawy swojej kariery. A tym czasem ma pensję jak 90% związkowców i pierdzi w stołek.🐏🐏🐏
G
Gość
bardzo proszę o pomoc

pomagam.pl/andrzejkulis
R
R
Od dziś nauczyciel nie powinien kupić ani jednej dekoracji dla swojej klasy ani jednej rzeczy skserować w swoim domu...

Moje dziecko ma super wychowawcę...

Subwencje na dziecko i na szkołę to kpina
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie