Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów

Marek Majewski
Marek Majewski
Monika Golonka
Monika Golonka
fot. Szymon Starnawski / Krystian Dobuszyński
W piątek z całej Polski do stolicy zjechali przeciwnicy zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Przez Warszawę przeszedł wielki marsz Strajku Kobiet. Wieczorem uczestnicy demonstracji po raz kolejny protestowali przed domem Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Nasza relacja minuta po minucie.

22:08 Strajk Kobiet: Zrobiłyśmy Kaczyńskiemu lockdown!

Dzisiejszy protest dobiegł końca, choć zapewne wielu ludzi zostanie jeszcze przez jakiś czas przed domem prezesa PiS. Strajk Kobiet ostrzega przed napastnikami, którzy wciąż mogą być obecni m.in. w okolicach pl. Inwalidów, pl. Krasińskich, czy pl. Wilsona, i apeluje, by nie wracać do domów w pojedynkę.

21:51 Nawet 150 tys. ludzi może protestować na ulicach Warszawy

Ok. 100 tys. ludzi bierze udział w dzisiejszej Strajku Kobiet - podaje rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka. Sami organizatorzy podawali wcześniej, że na ulicach Warszawy może protestować dziś nawet 150 tys. osób.

21:48

Tak wygląda zabezpieczony przez policję arsenał, jakim posługują się grasujący dziś po Warszawie bojówkarze. "Wśród zatrzymanych są osoby uczestniczące w zajściach, do których doszło na Starym Mieście oraz w pobliżu ronda de Gaulle'a. Policjanci zatrzymali ponad 30 osób. Wszystkie są przewożone do jednostek policji w celu wykonania dalszych czynności procesowych" - informuje KSP.

21:39 W poniedziałek kolejna blokada polskich miast

Tak wygląda w tej chwili sytuacja przed domem Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu, gdzie jeszcze długo zapewne będą docierali nowi demonstranci. Na miejscu jest kilkadziesiąt radiowozów i setki policjantów. Strajk Kobiet wezwał do kolejnej blokady polskich miast w najbliższy poniedziałek. Wygląda na to, że protesty będą trwały.

Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów
fot. Szymon Starnawski / Krystian Dobuszyński
Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów
fot. Szymon Starnawski / Krystian Dobuszyński
Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów
fot. Szymon Starnawski / Krystian Dobuszyński

21:19 Atakują demonstrantów, chociaż mieli bronić kościołów?

Politycy opozycji już wprost twierdzą, że napastnicy atakujący dziś na mieście protestujących, to ludzie zwołani przez prezesa PiS do ochrony kościołów. "Na własne oczy widziałem bojówki Kaczyńskiego, które były chronione kordonem policji przy kościele na Placu 3 Krzyży. A potem bez przeszkód te bojówki przez ulicę Bracką ruszały atakować pokojowych demonstrantów" - napisał Tomasz Siemoniak z PO.

21:10 Aleje Jerozolimskie i część Marszałkowskiej już przejezdne

Policja informuje o przywróceniu normalnego ruchu pojazdów w Alejach Jerozolimskich między rondem Zawiszy a rondem Waszyngtona, a także na ulicy Marszałkowskiej od placu Konstytucji do ul. Królewskiej. Normalny ruch odbywa się też na ul. Świętokrzyskiej - informuje KSP.

20:57

Na Twitterze pojawiają się kolejne nagrania, na których widać agresywne bojówki napadające na protestujących ludzi. Organizatorzy apelują do uczestników, by nie odłączali się od grupy i nie zostawali z tyłu pochodu. Czoło marszu jest już przed domem prezesa PiS na Żoliborzu.

20:34 Tysiące ludzi protestują od Centrum po Żoliborz

Część uczestników marszu przekroczyło już granicę Żoliborza, inni docierają dopiero na plac Bankowy, jeszcze inni wciąż są na rondzie Dmowskiego. Pokazuje to skalę dzisiejszego protestu. Takich tłumów podczas antyrządowych demonstracji w Warszawie dawno już nie widziano.

20:15 Trzaskowski do protestujących: Rozumiemy wasz gniew

Wśród uczestników marszu jest dziś także prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski podkreślił swoją solidarność z protestującymi i zaapelował do nich, by pamiętali o zasadach bezpieczeństwa związanych ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Cyniczna władza zafundowała nam tak haniebne decyzje w samym środku pandemii - ocenił Rafał Trzaskowski.

20:05 Policja pilnuje domu Kaczyńskiego, a w centrum niebezpiecznie

Ogromna mobilizacja policji na warszawskim Żoliborzu, gdzie mieszka Jarosław Kaczyński. Tam zmierza teraz wielotysięczny tłum. Wciąż szczelnie otoczone też kościoły. Posłowie opozycji zwracają uwagę, że funkcjonariusze policji zostali skierowani w niewłaściwe miejsca, a tymczasem wśród manifestantów działają zorganizowane grupy bandytów, które atakują uczestników Strajku Kobiet, i nikt nie reaguje.

19:44 Ataki na demonstrantów na rondzie Dmowskiego

Niestety, miejscami wciąż jest niespokojnie. Tym razem o atakach na protestujących w okolicach ronda Dmowskiego alarmuje Małgorzata Tracz. "Mają pałki i gaz. Ludzie uciekają" - napisała posłanka Koalicji Obywatelskiej.

19:24 Marsz rusza w kierunku domu Kaczyńskiego

Tymczasem marsz obrał już kolejny cel. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, protestujących na ulicach Warszawy, rusza w kierunku Żoliborza, gdzie znajduje się dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

19:18 Kim są napastnicy, którzy atakują demonstrantów?

"Zadymiarze w sumie bardzo widoczni. Identycznie ubrani, poruszają się szybko, w małych grupach, sami faceci" - pisze posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska.

19:03 Jan Śpiewak i Bartłomiej Sienkiewicz wśród poszkodowanych na rondzie de Gaulle'a

Wśród poszkodowanych w zamieszkach na rondzie de Gaulle'a są m.in. znany aktywista Jan Śpiewak oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz. "Dostałem flarą w twarz" - napisał Śpiewak. Poseł KO miał ucierpieć podczas próby oddzielenia napastników od demonstrantów.

18:56 Zamieszki przy rondzie de Gaulle'a

Niestety, w niektórych miejscach wciąż jest niespokojnie. Mariusz Piekarski z RMF FM podaje, że w okolicach ronda de Gaulle'a doszło do ataku niezidentyfikowanych napastników. Interweniuje policja.

18:41 Kibole starli się z policją, kilkanaście osób zatrzymanych

Tymczasem stołeczna policja informuje o akcji przeciwko grupie pseudokibiców, którzy niestety także postanowili dziś wybrać się na ulice Warszawy, by zakłócać trwające protesty kobiet. Doszło do konfrontacji, funkcjonariusze użyli siły fizycznej oraz granatów hukowych - podaje KSP. Zatrzymanych zostało kilkanaście osób.

18:27 Błyskawica na Pałacu Kultury i Nauki

Strajk Kobiet jednoznacznie wspiera też Warszawa. Symbol protestów pojawił się na fasadzie PKiN, błyskawice można zobaczyć także na tablicach informacyjnych stołecznej komunikacji miejskiej.

18:20 Demonstranci docierają na rondo Dmowskiego

Gęstnieje tłum na rondzie Dmowskiego, dotarło tam już czoło marszu, który wyruszył sprzed KPRM. To w tej chwili cel trzech pochodów, które rozpoczęły się po godz. 17.

18:12 Środowisko LGBT wspiera protestujące kobiety

Kampania Przeciwko Homofobii przypomina, że dziś tzw. Tęczowy Piątek, dzień solidarności z osobami LGBTQ+ Tęczowe flagi są obecne i widoczne podczas protestu w Warszawie.

18:04 Posłanki wśród protestujących

W marszu kobiet przeciwko zakazowi aborcji idzie dziś też wiele posłanek, są m.in. Joanna Kluzik-Rostkowska i Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej, są posłanki Lewicy.

17:59 Trakt Królewski i Aleje Jerozolimskie zablokowane

Policja informuje także o wstrzymaniu ruchu na Trakcie Królewskim i w Alejach Jerozolimskich. Przypomnijmy, że trzy grupy manifestantów mają spotkać się na rondzie Dmowskiego.

17:51 Policja interweniuje, kibole zagrażają protestującym

Mamy więcej informacji o incydentach, do których dochodziło na placu Zamkowym. Komenda Stołeczna podaje, że pojawiły się tam osoby ze środowisk pseudokibicowskich, zagrażające bezpieczeństwu protestujących. Policja prowadzi działania przeciwko tej grupie, są zatrzymania.

17:43 Strajk Kobiet okiem naszych fotoreporterów

Protesty na ulicach Warszawy obserwują z bliska nasi fotoreporterzy. Najnowsze zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.

Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów
fot. Szymon Starnawski / Krystian Dobuszyński
Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów
fot. Szymon Starnawski / Krystian Dobuszyński

17:30 Marsze ruszyły na rondo Dmowskiego

Potwierdziły się nieoficjalne informacje - wszyscy zgromadzeni na pl. Zawiszy, pl. Zamkowym i przed KPRM w Alejach Ujazdowskich mają spotkać się w centrum Warszawy na rondzie Dmowskiego, określanym przez Strajk Kobiet mianem ronda Praw Kobiet. To nawiązanie do inicjatywy Warszawskiego Strajku Kobiet, które w 2019 roku zaapelowało do Rady Warszawy o taką właśnie zmianę nazwy skrzyżowania.

17:25 Niespokojnie na placu Zamkowym, odpalono race

Na placu Zamkowym doszło do incydentu - podaje TVN24. Miała pojawić się tam nieznana grupa mężczyzn, którzy odpalili race i zakłócali przemówienie liderki Strajku Kobiet, Marty Lempart. Interweniowała policja.

17:20 Utrudnienia w ruchu, zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

Warszawski Transport Publiczny podaje szczegóły zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej:

  • wyłączony ruch tramwajowy w Al. Jerozolimskich na odc. pl. A. Zawiszy – rondo J. Waszyngtona
  • zamknięty Trakt Królewski od ulicy Miodowej do skrzyżowania Spacerowa / J. Gagarina. Autobusy kursują ulicami: L. Waryńskiego – Marszałkowska – gen. W. Andersa
  • autobusy kursujące przez pl. Zawiszy skierowane są na objazd przez: pl. Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – al. Niepodległości – Chałubińskiego
  • zablokowany przejazd przez pl. Zawiszy. Linie tramwajowe 1, 7, 9, 22, 24, 25 zostały skierowane na trasy zmienione.
  • linie 7, 9 i 25 jadące od strony Pragi dojeżdżają tylko do Placu Starynkiewicza, na którym zawracają.
  • linie 7, 9 i 25 jadące od strony Ochoty dojeżdżają tylko do Placu Narutowicza, na którym zawracają.
  • linie 22 i 24 wycofane zostały z trasy przez Al. Jerozolimskie i kursują przez al. „Solidarności” i ul. Targową.
  • linia 1 kursuje przez ulice: rondo „Radosława” – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – Grójecka
  • zablokowany przez policję przejazd ul. Jasną. Autobusy linii 107, jadące w kierunku pętli Kierbedzia, kierowane są na objazd ulicami: Świętokrzyską, Marszałkowską i Al. Jerozolimskimi

17:04 Protesty kobiet na pl. Zawiszy, pl. Zamkowym i przed KPRM

O godz. 17 oficjalnie rozpoczął się dzisiejszy Strajk Kobiet w Warszawie. Tłumy ludzi zgromadziły się w trzech wyznaczonych miejscach, skąd ruszą marsze, prawdopodobnie będą kierowały się one w kierunku ronda Domowskiego.

Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów
fot. Szymon Starnawski / Krystian Dobuszyński
Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów
fot. Szymon Starnawski / Krystian Dobuszyński

16:32 Kościoły i Sejm pod szczególnym nadzorem

Także tym razem duża mobilizacja policji i żandarmerii wojskowej w okolicach stołecznych kościołów oraz budynków administracji państwowej. Przypomnijmy, że do ich ochrony wzywał swoich zwolenników prezes PiS Jarosław Kaczyński. Uczestnicy manifestacji starali się jednak trzymać od miejsc kultu z daleka w czasie ostatnich protestów, więc do konfrontacji nie dochodziło.

16:26 Politycy opozycji wspierają Strajk Kobiet

Wśród demonstrujących pojawią się dziś także politycy opozycyjnych partii. Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że jej posłowie będą interweniować w przypadkach ewentualnych "nadużyć władzy", Lewica deklaruje pełne poparcie dla postulatów liberalizacji prawa aborcyjnego.

16:21 "Rozgrzewka" przed protestem na placu Zbawiciela

Część uczestników dzisiejszego marszu na Warszawę spotkała się już o godz. 16 na placu Zbawiciela.

16:10 Utrudnienia dla kierowców i pasażerów

W związku z protestem na utrudnienia powinni przygotować się wszyscy ci, którzy dziś po godz. 17 wybierają się do centrum. WTP zachęca do korzystania z metra i pociągów SKM. Aktualne natężenie ruchu kierowcy mogą śledzić na poniższej mapie.

15:53 Mapa wielkiego protestu kobiet w Warszawie

Tak wygląda mapa dzisiejszego marszu, udostępniona przez Strajk Kobiet. Manifestacje mają rozpocząć się o godz. 17 w trzech miejscach: na placu Zawiszy przy siedzibie PiS, na placu Zamkowym oraz w Alejach Ujazdowskich przed Kancelarią Premiera. Następnie wszystkie ruszą w kierunku centrum miasta, dokładne miejsce spotkania wszystkich uczestników protestów ma zostać ujawnione ok. godz. 16.40.

15:40 Prezydent zapowiada nową ustawę antyaborcyjną

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie do Sejmu projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Aborcja ma być możliwa w przypadku wad letalnych. Prezydent dodał, że po uchwaleniu nowej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

Czytaj więcej:

14:30 Żandarmeria Wojskowa na ulicach Warszawy

W Warszawie pojawili się żołnierze. Zdaniem części mediów, wojsko będzie miało za zadanie wesprzeć policję w ochronie dzisiejszej wielkiej manifestacji organizowanej przez Strajk Kobiet. Przedstawicie MON informują, że chodzi o „kontrolę przestrzegania kwarantanny”.

Żandarmeria Wojskowa na ulicach Warszawy

Strajk kobiet 2020. "Jedziemy na Warszawę"

- Dzisiaj jest dzień mobilizacji, jedziemy na Warszawę, spodziewamy się dużego protestu - mówiła liderka Strajku Kobiet Marta Lempart podczas konferencji prasowej.

Na wielki strajk do stolicy mają przyjechać protestujący z różnych regionów Polski.

- Jak państwo wiecie, są teoretyczne przynamniej obostrzenia jeżeli chodzi o gromadzenie się, ale myślę, że już nikt nie podchodzi do tego poważnie. Na pewno będzie nas więcej niż pięć osób - dodała.

Jak podały organizatorki, piątkowy strajk kobiet rozpocznie się o godz. 17.00.

- Zbieramy się w trzech miejscach: przy pl. Zamkowym, przy pl. Zawiszy i przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Stamtąd wyruszamy, miejsce do którego idziemy, podamy później - zapowiedziała Lempart.

Organizatorki zaapelowały do protestujących, by zabrali ze sobą środki do dezynfekcji, a podczas manifestacji mieli założone maseczki. Zwrócono też uwagę, by nie spożywać alkoholu i mieć zapisany numer telefonu pomocowego, który zostanie podany na stronie wydarzenia.

W tym artykule będziemy na bieżąco relacjonować strajk kobiet w Warszawie. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

Fala protestów po orzeczeniu TK ws. aborcji

Piątek to dziewiąty już dzień protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jaki zapadł w czwartek 22 października. TK orzekł, że przepis ustawy o planowaniu rodziny dopuszczający możliwość przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodny z Konstytucją.

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - brzmi sentencja wyroku odczytana przez prezes Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską.

Orzeczenie TK wywołało falę protestów, które z każdym dniem przybierają na sile. Pierwsza manifestacja rozpoczęła się już w czwartek, tuż po ogłoszeniu wyroku, przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. W następnych dniach do organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet protestów dołączały kolejny miasta.

W ciągu ośmiu dni protestów w Warszawie strajkowano m.in. przed domem Jarosława Kaczyńskiego i przed siedzibą PiS przy ul. Nowogrodzkiej. W środę protest rozpoczął się przed siedzibą Ordo Iuris przy Zielnej, skąd tłum demonstrantów przeszedł przed Sejm, by zablokować wyjazd z budynku.

W czwartek w stolicy protestowano pod hasłem "Kobiety i LGBT-y razem po równe prawa". Wieczorem protesty przeniosły się przed siedzibę TVP.

Piątkowa manifestacja ma być największym zgromadzeniem od początku protestów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strajk kobiet: Relacja i zdjęcia. Wielki protest w Warszawie, tysiące ludzi przed domem Kaczyńskiego, ataki na demonstrantów - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki