Strajk nauczycieli: poznaliśmy datę. Związkowcy podjęli decyzję!

  • Dziennik Łódzki

Maciej Kałach

Strajk nauczycieli będzie trwał od 8 kwietnia. Rozpoczęcie strajku zbliżone jest do egzaminów gimnazjalnych, zaczynających się 10 kwietnia.

Strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia. Na poniedziałek (4 marca), konferencję z informacją o terminie strajku zwołał Związek Nauczycielstwa Polskiego, którego władze obradują w Warszawie.

- To będzie strajk do odwołania - powiedział podczas konferencji Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Strajk będzie polegał na nieprzystąpieniu nauczycieli oraz innych pracowników placówek oświatowych do swoich obowiązków zawodowych. Nie będzie zatem lekcji, ale także m.in. wydawania obiadów w szkołach i przedszkolach. Opiekę przyprowadzanym dzieciom powinien organizować dyrektor placówki.

CZYTAJ TEŻ: Łódzki ZUS nauczy dyrektorów, jak kontrolować nauczycieli

Decyzja ZNP oznacza, że strajk najbardziej uderzy w młodzież zdającą egzamin gimnazjalny, którego wyniki decydują o powodzeniu w rekrutacji do liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych dla tej części tzw. podwójnego rocznika (jego druga połowa to tegoroczni absolwenci podstawówek). Jeśli strajk przedłuży się do 10 kwietnia, ten nabór w dużej części zostanie sparaliżowany.

ZNP domaga się podwyżki dla pracowników oświaty na poziomie 1000 zł od (netto) do wynagrodzenia zasadniczego. Strajk będzie efektem sporu zbiorowego, który ZNP prowadzi z rządem od stycznia (przy wsparciu Forum Związków Zawodowych). Nauczycielska "Solidarność" prowadzi negocjacje z rządem.

W województwie łódzkim w ten spór zbiorowy weszło już 88 proc. placówek oświatowych, co oznacza - jak wyliczał Broniarz - że w tym regionie jest najwyższa strajkowa mobilizacja w Polsce. Ale w szkołach i przedszkolach jest jeszcze przed referendum, które w przypadku każdej placówki zadecyduje, czy pracownicy wezmą udział w strajku. Referenda mają się odbywać do 25 marca.

- Pytanie, czy do tego strajku będzie musiało dojść, jest pytaniem do Anny Zalewskiej, minister edukacji - mówił szef ZNP. - Polski nauczyciel nie może być pariasem.

Jest odpowiedź MEN

W poniedziałek po południu swój komunikat wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej:

Wierzymy, że nauczyciele, jak i dyrektorzy szkół – odpowiedzialni za przeprowadzenie egzaminów mają świadomość, że ich zakłócenie spowoduje trudności w realizacji planów życiowych uczniów, tj. z przystąpieniem do rekrutacji do szkół na kolejnym etapie edukacyjnym i na studia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

07.03.2019, 00:48

W dniu 06.03.2019 o 20:27, Jadzika napisał: To Urzad skarbowy niech opodatkuje korepetycje za ktore nauczyciele nie odprowadzaja ani złotówki!!!
Jeżeli płacisz za korki, zawsze możesz zażądać paragonu albo faktury VAT. Najpierw dajesz kasę a później masz o to pretensje, że ktoś je wziął?

06.03.2019, 21:27

To Urzad skarbowy niech opodatkuje korepetycje za ktore nauczyciele nie odprowadzaja ani złotówki!!!

05.03.2019, 14:40

W dniu 05.03.2019 o 10:08, Jolka napisał: Mam 39 lat uczę w powiecie świdwińskim. Ostatni stopień naukowy. Na rączkę prawie 4.000 zł i należy mi się więcej. Niech Państwo zwiększy deficyt albo podniesie podatki dla ludzi. Jesteśmy elitą i mamy kartę nauczyciela. To nam się należy.
 Jolka - nieudolna prowokacja. Tylko po co? Społeczeństwo i tak jest podzielone na tych co łykaja podobne bzdury o wysokości wynagrodzeń nauczycieli i 18 godzinnym tygodniu pracy oraz na tych inteligentnych co wiedzą, że to jest tylko propaganda a rzeczywistość jest inna. Pensja nauczyciela na łapkę z dużym stażem to nieco ponad 2,6 tys plus ewentualnie wychowawstwo 90 PLN. A wysokość podwyżek według Zalewskiej to bzdura mająca skłócić tych drugich z nauczycielami. Próba bardzo nieudolna tak jak i twoja prowokacja.

05.03.2019, 11:08

Mam 39 lat uczę w powiecie świdwińskim. Ostatni stopień naukowy. Na rączkę prawie 4.000 zł i należy mi się więcej. Niech Państwo zwiększy deficyt albo podniesie podatki dla ludzi. Jesteśmy elitą i mamy kartę nauczyciela. To nam się należy.

05.03.2019, 10:58

.

05.03.2019, 10:30

To sam ucz Swoje dziecko lub zapisz do prywatnej szkoly

05.03.2019, 09:22

Wpis płatny

05.03.2019, 09:22

Wpis płatny

05.03.2019, 09:21

Wpis płatny

05.03.2019, 09:21

Wpis płatny

05.03.2019, 09:19

Pierdolisz po niemiecku

05.03.2019, 09:18

Bo ci z ust śmierdzi

05.03.2019, 09:17

Jaka kasta?

05.03.2019, 08:56

Nie nalezy im sie nic ani 1 zł niech się wezma za nauke dzieci a nie tylko zadawac potrafia dzieci sami mysimy uczyc dosyc tego zwolnic je

05.03.2019, 08:54

Żenujące.

05.03.2019, 08:46

Bez opamiętania przyznają sobie niebotyczne pensje !

05.03.2019, 08:42

PiS i PO to takie samo zło!

05.03.2019, 08:40

wykonała telefon do redakcji ?

05.03.2019, 08:25

Co za radość w tytule.. będzie strajk ! Im gorzej.. tym lepiej.. Tak ten organ wydawany przez niemiecki koncern cieszy się gdy w Polsce znajdą osobników, którzy chcą jej szkodzić. A to będzie strajk polityczny, na miesiąc przed wyborami a do tego tuż przed terminem egzaminów. Co tam etyka zawodu..z jednej strony chcą być urzędnikami publicznymi ale z drugiej mało ich obchodzi czy uczniowie będą mogli normalnie przejść egzaminy. To zwykły szantaż.

05.03.2019, 08:24

KIBLE PISUARSKIE UMIEJĄ TYLKO KRYTYKOWAĆ ALE NIE DZIWIĘ SIĘ BO KOMUNA NAUCZYŁA ICH CZYTAĆ I SŁUCHAĆ A NIE NAUCZYŁA ICH MYŚLENIA . NAUCZYCIELOM NIC SIĘ NIE NALEŻY BO WSZYSTKO NALEŻY SIĘ ZŁODZIEJSKIEJ I KOMUNISTYCZNEJ DZIAŁAJĄCEJ NA SZKODĘ PAŃSTWA POLSKIEGO PISOWSKIEJ MAFII ...MÓWIĄ ŻE PO TO DNO ALE PIS TO DNO DNA PO....

05.03.2019, 08:21

Życzę wytrwałości i stanowczości w dążeniu do celu. Nie dajcie się kupić premierowi, który myśli że załatwi sprawę pstrykając Wam trzy razy po piątku. Jesteście najbardziej niedocenianą grupą zawodową, należy się Wam godne wynagrodzenie. Niech moc będzie z Wami.

05.03.2019, 07:34

Mój pani od angielskiego stawia dobre oceny tym co chodzą do niej na korepetycje. Wiedza z czego będą pytani. Bierze 30 zł za 45 minut. Nie widzę by biedowała. Ma więcej z korków niż w szkole.

05.03.2019, 07:26

Czas najwyższy brać się za Tych rozrabiaków. A Prezydent Miasta, któremu podlega oświata w Mieście i który wybrał na szefów szkół swych przedstawicieli nie może POmóc Tym chciwym ludziom tak jak to robi z sypaniem grosza dla Motoru. POwinien pomóc oświacie w wynagrodzeniach ale nie chce. Woli bijatykę. A przecież POkraki i Kmiotki w latach sprawowania władzy od 2007 do 2015 zamykali szkoły i zwalniali Tych chciwców i było OK. Był niż demograficzny - zaPOmniano.

05.03.2019, 07:00

I jest mi zwyczajnie wstyd. Moi koledzy to często słabo wykształceni pracownicy, często że słabych uczelni albo że szkół pomaturalnych. Wielu z nich nigdy do szkoły nie powinno trafić a o uczeniu dzieci powinni zapomnieć. Poziom nauczania jest katastrofalny.

05.03.2019, 07:00

Niech się nieroby ogarną bo przynoszą wstyd i hańbę całej społeczności