Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w budżetówce w czerwcu 2022. Czy do niego dojdzie? Sprawdzamy czego oczekują urzędnicy oraz ile obecnie zarabiają

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Urzędnicy oczekują wprowadzenia nowego mechanizmu ustalania wysokości płac. Chodzi o to, aby płace były uzależnione od wysokości średniej krajowej.
Urzędnicy oczekują wprowadzenia nowego mechanizmu ustalania wysokości płac. Chodzi o to, aby płace były uzależnione od wysokości średniej krajowej. 123rf
Czy w czerwcu 2022 dojdzie do strajku w budżetówce? Przekonamy się już niebawem, a wszystko zależy od założeń makroekonomicznych, jakie znajdą się w budżecie na przyszły rok. Urzędnicy oczekują wprowadzenia nowego mechanizmu ustalania wysokości płac. Chodzi o to, aby płace były uzależnione od wysokości średniej krajowej. Sprawdzamy, ile zarabiają zatrudnieni w budżetówce.

Czego oczekują pracownicy budżetówki?

Rząd ma przyjąć założenia makroekonomiczne do budżetu na 2023 r. Ministerstwo Finansów jest zobowiązane do ich przedstawienia do 15 czerwca. To właśnie w tych założeniach znajdą się informacje, czy w następnym roku możliwe będą podwyżki w budżetówce.

Związkowcy chcą 20 proc. podwyżek oraz powiązania ich na stałe z inflacją i objęcia nimi całości „budżetówki”. „Solidarność” szykuje się także na sytuację, gdyby w założeniach mikroekonomicznych nie zostały przewidziane podwyżki. Wówczas mają rozpocząć się protesty.

Jeden z protestów ma się odbyć pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. W trybunale od kilku lat znajdują się wnioski o rozstrzygnięcie, czy w służbie cywilnej można strajkować oraz czy za dodatkową pracę przysługuje powiększona rekompensata. Wnioski czekają na rozpatrzenie.

Na mocy z art. 78 ustawy o służbie cywilnej członek korpusu nie ma prawa do uczestnictwa w protestach i strajkach, które zakłóciłyby normalną, bieżąca działalność urzędu.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wyznaczanie terminów rozpatrywania spraw kierowanych do TK należy do wyłącznych kompetencji tego organu konstytucyjnego, jednakże mieliśmy nadzieję, że Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresuje się, dlaczego od prawie siedmiu lat nie wyznaczono rozprawy w sprawie własnego wniosku - tłumaczy Tomasz Ludwiński, przewodniczący NSZZ „Solidarność” pracowników skarbówki.

Jak wynika z analizy Aesco Group - średnia pensja w samorządach w 2021 r. wynosiła 2680 zł netto (3740 zł brutto). To właśnie dlatego praca w urzędzie kojarzy się jako niekoniecznie dobrze płatna, ale stabilna.

Strajk w budżetówce. Ile zarabiają urzędnicy?

Wynagrodzenie zasadnicze dla osoby będącej członkiem korpusu służby cywilnej ustala się stosując mnożnik kwoty bazowej. Kwota bazowa jest ustalana przez ustawę budżetową na konkretny rok. Mnożniki natomiast zawierają się w przedziałach dla konkretnych stanowisk. Określa je załącznik nr 2 do rozporządzenia „stanowiskowo-płacowego”, który dostępny jest tutaj.

Strajk w budżetówce w czerwcu 2022. Czy do niego dojdzie? Sprawdzamy czego oczekują urzędnicy oraz ile obecnie zarabiają

Przy ustalaniu poziomu mnożnika pod uwagę brane są m.in.:

  • wynik wartościowania stanowiska pracy,
  • ocenę pracy, w tym poziom kompetencji i wyniki pracy,
  • uwarunkowania rynku pracy.

W budżetówce zatrudnieni są także nauczyciele, oraz pracownicy służby zdrowia i pomocy społecznej. Sektor publiczny zatrudnia również w transporcie, górnictwie, energetyce oraz przemyśle.

Ile można zarobić w budżetówce? Sprawdzamy konkretne oferty

W maju NSZZ" Solidarność", OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych ustaliły, że negocjacje z rządem rozpoczną od postulatu 20-proc. wzrostu wynagrodzeń. Powodem są obowiązujące do dziś wskaźniki waloryzacji wynagrodzeń. Ponieważ w Polsce obecnie bezrobocie jest niskie (w maju wyniosło 5,1%), może się okazać, że urzędnicy będą masowo rezygnować z pracy na rzecz lepiej płatnych zajęć w sektorze prywatnym.

Związkowcy Związkowej Alternatywy oraz NSZZ "Solidarność" w Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedzieli także walkę o zaległe wypłaty za nadgodziny. W planach związkowców jest również ograniczenie prawnego zakazu strajku, aby ten nie obejmował już urzędników skarbówki.

- Z urzędów odejdą nie tylko źle opłacani młodzi urzędnicy, ale też ci doświadczeni, którzy nabędą wkrótce prawo do emerytury. Niektórzy koledzy wyliczyli, że ich przyszłe świadczenie w ZUS przewyższy obecnie otrzymywane wynagrodzenie - powiedział Tomasz Ludwiński, przewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ "Solidarność".

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strajk w budżetówce w czerwcu 2022. Czy do niego dojdzie? Sprawdzamy czego oczekują urzędnicy oraz ile obecnie zarabiają - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki