reklama

Strajk zawieszony. Nauczyciele z Łodzi i regionu wracają do pracy, ale mogą się angażować mniej

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Demonstracja nauczycieli na ulicy Piotrkowskiej w czasie strajku Grzegorz Gałasiński
Koniec strajku nauczycieli. Strajk jest zawieszony a matury odbędą się zgodnie z planem. Nauczyciele z Łodzi regionu wracają w poniedziałek do pracy. Ale już teraz zapowiadają, że nie będą się angażować bardziej niż to konieczne. Kurator sprawdzi natomiast, czy zdążyli w tym roku szkolnym zrealizować program nauczania.

W czwartek ogólnopolskie władze ZNP ogłosiły zawieszenie strajku do września. Zawieszenie ma nastąpić w sobotę rano. To oznacza, że w poniedziałek nauczyciele w Łodzi i w regionie znów będą prowadzić lekcje i zajęcia w przedszkolach.

Już w czwartek po południu część szkół powiadomiła rodziców o przywróceniu lekcji od poniedziałku. Tak zrobiło m.in. gimnazjum nr 22 w Łodzi.

Czy jednak wszyscy łódzcy nauczyciele wrócą do pracy? Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP zapewnia, że nie ma możliwości, żeby ktoś się tej decyzji nie podporządkował. - Dalszy strajk będzie nielegalny - podkreśla Ćwiek.

Ale nauczyciele z łódzkiego nie muszą całkowicie złożyć broni. Są sfrustrowani a ich chęć do angażowania się w pracę jest niewielka.

- W piątek się spotkamy i zastanowimy co dalej - mówi nauczyciel jednej z łódzkich szkół. - Rozważamy różne opcje. Musimy wrócić do pracy. Ale możemy skończyć z organizowaniem uczniom wycieczek czy drukowaniem im w domu dodatkowych materiałów - wylicza nauczyciel.

Marek Ćwiek przyznaje, że docierają do niego sygnały od nauczycieli, którzy chcą ograniczyć się tylko do tych zadań, za które mają płacone.

- Rozumiemy takie postawy - przyznaje związkowiec. - Nauczyciel nie ma obowiązku drukować materiałów na domowym sprzęcie. Także wyjazd na zieloną szkołę to tylko jego dobra wola - mówi.

Jak podkreśla ZNP nie rozważa na razie strajku włoskiego ani w żadnej innej formie. - Będziemy jednak organizowane manifestacje, pikiety, dyskusje o oświacie - wylicza.

Nie ma na razie mowy o przedłużeniu roku szkolnego, by odrobić trzytygodniową przerwę w nauce.

- Będziemy za to pytać dyrektorów szkół, czy programy zostały zrealizowane - informuje Grzegorz Wierzchowski, kurator oświaty w Łodzi.

Łódzcy nauczyciele są jednymi z najbardziej zdeterminowanych w kraju. Jeszcze w środę sprzeciwili się centralnej decyzji Ogólnopolskiego Międzyszkolny Komitetu Strajkowego i odmówili klasyfikowania maturzystów.

Z naszych informacji wynika, że do czwartku w żadnej z łódzkich szkół ponadgimnazjalnych (poza czterema zawodowymi, które zrobiły to przed strajkiem) rady klasyfikacyjne się nie odbyły.

W XLVII LO w Łodzi dyrektor zwołał radę pedagogiczną na poniedziałek na godz. 7.45.

- Oceny są wystawione, więc klasyfikacja to już tylko formalność - mówi Wojciech Ulatowski, dyrektor szkoły. Ma nadzieję, że w poniedziałek po południu, czyli z jednodniowym poślizgiem, uda się zorganizować zakończenie roku dla ostatnich klas.

Zawieszenie strajku to dobra wiadomość dla maturzystów, bo egzaminy odbędą się bez utrudnień.

Także szkoły w regionie kończą strajk. Jednak część placówek z mniejszych miejscowości podjęła pracę już w tym tygodniu. Na przykład w Tomaszowie Mazowieckim już we wtorek zaczęły pracować wszystkie przedszkola i niektóre podstawówki. Część szkół ponadgimnazjalnych też wróciła do pracy, a we wszystkich uczniowie mieli w tym tygodniu wystawione oceny.

W Łodzi w tym tygodniu strajkowały 122 przedszkola, 90 podstawówek, 31 gimnazjów i 46 szkół ponadgimnazjalnych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ciekawe czy jakby wasze dziecko miało nie być sklasyfikowane do matury to byście tak popierali strajk. W każdej innej instytucji jak ktoś nie chce pracować to się go zwalnia.

G
Gość

Łaska na grubaska. Półtora miesiąca raptem do wakacji, żeby się czasem nie zmęczyli. A rodzicie już urlopy wykorzystali i na wakacje w domach zostaną bo nauczyciele musieli strajkować. No i oczywiście we wrześniu dalej strajk bo widać 2 miesiące płatnego urlopu to za mało.

G
Gość
2019-04-25T21:58:24 02:00, Gość:

Szanowi Państwo, czytam te komentarze i zastanawiam się, czy ktoś z Państwa będzie miał na tyle odwagi, aby powiedzieć to osobiście nauczycielom waszych dzieci. Są Państwo oszukiwani przez władze, ktore nocą uchwalają kolejne ustawy. Teraz dotyczy to nauczycieli. Jutro moze Panstwa. No chyba, że Państwo opisują siebie jako "szlachta nie pracuje" i czerpią Państwo zyski z 500 , ponieważ jest tak wygodnie. Jestem przerażona zawiscią jaka panuje w Polsce. Nienawiść wylewa się na ulicach i w komentarzach. Polacy to my. Powinnismy stać murem za sobą wzajemnie. Tymczasem Ci, ktorzy robią co chcą z Państwem Polskim śmieją się właśnie z Was, ponieważ jesteście zbyt zaślepieni klamstwami w TVP zamiast porozmawiać, jak to rzeczywiscie wyglada.

2019-04-25T22:51:55 02:00, Gość:

Rozumiem że tvn to jedyna słuszna tv a Pan Broniarz Kod KO to jedyna słuszna racja ?

2019-04-25T23:22:25 02:00, Gość:

I tu jest Pani/Pan w błędzie. Ogladam wiadomości na 3 stacjach. Nie należę do związku choć moglabym, takze przyklad pana Broniarza nie jest trafiony. A swoją opinię wyrabiam używając mózgu i obserwując to, co dzieje się w Polsce. Ponadto znam sytuację z autopsji. Kocham uczyć i uczę wspaniałe dzieciaki. Ale przez 10 miesięcy życie ciężko nazwać zyciem. Nagrody dla uczniów kupuje z wlasnej kieszeni. Mogę przedstawić rachunki, bo przecież trudno w to uwierzyć. Zajęcia typu koła i wyrownawcze to wolontariat, ponieważ nauczyciele nie dostają za to pieniędzy i jest to ich wolna wola. Niewiarygodne, a jednak. Mogę kontynuować,ale proponuję popytać, dowiedzieć się szczegółów, a później oceniać.

2019-04-26T08:23:04 02:00, Janek:

Właśnie dlatego najpierw powinna być zrobiona czystka. Rodzice uczniów, rodzice absolwentów z 10-ciu lat, i sami uczniowie oraz absolwenci powinni zadecydować, kto ich czegoś nauczył. Komu się chciało i kto zostaje. Potem zatrudnić młodych nauczycieli , a potem dać podwyżki w zależności od stażu pracy i nagrody dla tych co faktycznie uczą. Reszta...no cóż...

Myślę, że takie czystki można wobec tego zrobić również w Pańskim zawodzie i każdym innym. Począwszy od kasjerow, ktorzy krzywo się uśmiechną, skończywszy na lekarzach, którzy wypiszą lek i akurat nie zadziała. Skoro chcemy takiego Państwa i Społeczeństwa, to niech będzie sprawiedliwość.

M
Maverick

Nauczyciele z 21 LO nie stawili się także dzisiaj, 26 kwietnia na rade klasyfikacyjną....

G
Gość

I w ten sposób PIS-owski kurator prowokuje nauczycieli do kolejnego strajku

b
bez

Czym się teraz popisze kadra pedagogiczna.Nareszcie zwierzątka domowe odpoczną. Bardzo polubiłam "Krowy i świnie".

k
korepetytor
2019-04-25T21:39:50 02:00, M:

Jeżeli szkoły będą kontrolowane tak pozorancko, jak to było do tej pory, to po co zawracać głowę, P. Kuratorze?

Taka jest kontrola dyrektora, taka WE i taka sama KO. Każdy musi się zapowiedzieć i bardzo delikatnie potraktować nauczyciela- no cóż tak jak święte krowy. A ja nigdy nie wiem kiedy szef mnie kontroluje, a kiedy przychodzi po jakieś informacje. I tak jest chyba lepiej. Zapraszam na douczanie wszystkich chętnych.

z
zara
2019-04-26T06:50:17 02:00, Gość:

Kontrolować ich na każdym kroku i karać każdego który nie zrealizował programu. A za te cyrki ze strajkiem ukarać finansowo.

Wpisze tematy i powie dyrektorowi, że zrealizował materiał. Może by tak szanowni państwo z KO wyruszyli na kontrole do szkół. Zobaczymy za rok te braki w nauczani. Pójdziemy do nich na korepetycje za darmo. Ciekawe jak to będzie?

j
joki
2019-04-26T08:40:28 02:00, Jan:

Brawo Nauczyciele - Trzymajcie się - róbcie podstawę - resztę niech robi RZĄD

Ten rząd odpowiada za edukację i zachował się odpowiedzialnie. Ważny jest uczeń. Ciekawe jak byś śpiewał gdybyś był maturzystą? Mam nadieję, że nie jesteś moim nauczycielem.

z
zagi
2019-04-26T08:40:28 02:00, Jan:

Brawo Nauczyciele - Trzymajcie się - róbcie podstawę - resztę niech robi RZĄD

Brawo nauczyciele. Nie róbcie NIC. Wtedy będziecie mieć większy szacunek wśród społeczeństwa. Wprowadzić bon edukacyjny i obiboki na zieloną trawkę. Może wtedy będą prawdziwe szkoły a nie przechowalnie dzieci do lat 18, a wiedzę dzieci będą zdobywać u wypoczętych w pracy nauczycieli na korepetycjach w ich domu.

p
paż
2019-04-26T08:40:28 02:00, Jan:

Brawo Nauczyciele - Trzymajcie się - róbcie podstawę - resztę niech robi RZĄD

To żałosne, może wreszcie ktoś zmieni system wynagradzania nauczycieli i pensum. 40 godzin w szkole i zakaz zabierania czegokolwiek do domu i skończą się bajki i opowieści o tym jak to ciężko nauczyciele pracują w domu i nie mają swojego życia rodzinnego. Mojego dziecka pani w klasach I-III wszystko sprawdza w czasie lekcji. Ma na to czas, jeszcze zdąży popisać SMS, porozmawiać przez komórkę(na lekcji)popracować w internecie. To kiedy tak ciężko pracuje w domu.

t
tiku-tak
2019-04-26T08:43:36 02:00, Pan nauczyciel:

Wszystkich Trolii pozdrawiam - ja jako nauczyciel dam sobie radę a WY dalej będziecie gnić przed kompem pisząc nędzne komentarze :-)

panie nauczycielu!. Nauczyciele to pracują, nie mają czasu na pisanie przygłupich komentarzy. Co robi pan jeszcze w szkole? Obrotny pan jesteś przecież. Może na pana miejsce przyjdzie dobry i prawdziwy nauczyciel. Powodzenie w "sobieradzeniu".

o
oki
2019-04-25T20:12:47 02:00, Gość:

a jeszcze wczoraj łódzcy nauczyciele podskakiwali ,nadszedł belfry czas rozliczeń czas płacić

2019-04-26T00:35:10 02:00, Gość:

Troll

Nie każdy kto pisze to troll. Wasze "EGO" trochę powinno zelżeć. Podskokiem to do pracy, za to WAM płaci PAŃSTWO.

a
akis

Szanowni Nauczyciele! Jestem byłym nauczycielem, czytam komentarze i jest mi przykro, że takie jest zdanie większości obywateli o tej grupie zawodowej. Zapracowaliśmy sobie na to. Jest wielu oddanych nauczycieli, ale więcej niestety obiboków, kolaborujących ze wszystkimi dla osiągnięcia czegoś (powierzchownej popularności w szkole, mnie to lubią, moi rodzice w klasie są fajni). Nie to powinno być ważne dla nauczyciela, tylko jego ocena przez dyrektora i byłych uczniów i byłych rodziców. Nie popadajcie Państwo w samozachwyt tylko do ciężkiej pracy. Ta praca wymaga więcej od człowieka niż od sprzątaczki. Teraz rodzice za 500 powinni posłać swoje dzieci do szkół prywatnych i nie uzależniać się od p. Broniarza - co wymyśli. Tylko ciężką pracą możecie naprawić to co tak łatwo przetrwoniliście. Powodzenia

P
Pan nauczyciel

Wszystkich Trolii pozdrawiam - ja jako nauczyciel dam sobie radę a WY dalej będziecie gnić przed kompem pisząc nędzne komentarze :-)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3