Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy nie chcą rozstać się z fotoradarami. Piszą do prezydenta

Agnieszka Jasińska
Straże miejskie mają stracić fotoradary 1 stycznia 2016 roku
Straże miejskie mają stracić fotoradary 1 stycznia 2016 roku Krzysztof Szymczak / archiwum
Strażnicy miejscy chcą nadal przeprowadzać kontrole za pomocą fotoradarów. Apelują do prezydenta Dudy, by nie podpisywał ustawy, która ma zabrać im taką możliwość.

Strażnicy miejscy nie chcą rozstać się z fotoradarami. Robią wszystko, by nie oddać swoich urządzeń. Właśnie napisali w tej sprawie list do prezydenta Andrzeja Dudy. Pod pismem podpisało się kilkanaście straży miejskich z całej Polski, m.in. ze Zgierza i Brzezin. Funkcjonariusze twierdzą, że dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo na drogach.

W lipcu Sejm przyjął ustawę, która odbiera strażom miejskim prawo do kontrolowania kierowców fotoradarami. Potem ustawę przyjął Senat. Jeśli prezydent podzieli zdanie parlamentarzystów, 1 stycznia 2016 roku strażnicy będą musieli pożegnać się z fotoradarami. Dlatego strażnicy postanowili wpłynąć na Andrzeja Dudę i napisali do niego list.

- Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo na drogach. Nie ustawiamy fotoradaru dla zysku, ale dlatego, by na ulicach było mniej wypadków - zapewnia Stanisław Bednarski, zastępca komendanta straży miejskiej w Zgierzu. - Poza tym jak stracimy fotoradar, trzeba będzie zwolnić ludzi. U nas urządzenie obsługuje 5 osób.

Fotoradar Straży Miejskiej w Łodzi... pracował na częstotliwościach NATO

Straż miejska w Zgierzu będzie używać fotoradaru tak długo, jak będzie mogła. Nie przeszkadza jej nawet to, że zastrzeżenia do tego urządzenia ma Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zgierscy strażnicy, podobnie jak m.in. łódzcy i pabianiccy, używają fotoradaru, odbierającego na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska. Prezes UKE wszczął postępowanie w sprawie zakazania strażom używania tego rodzaju urządzeń.

- Dopóki nie dostaniemy oficjalnego zakazu, będziemy kontrolować kierowców - zapewnia Bednarski. - Mamy jednak nadzieję, że prezydent zostawi nam fotoradary.

Fotoradar straży miejskiej zniknął z ulic Łodzi

Pod listem do Andrzeja Dudy podpisał się także komendant straży miejskiej z Białego Boru. Dodał on zdjęcie motocyklisty, jadącego 208 km/godz. przy ograniczeniu do 50 km/godz. Fotografię podpisał tak: "Macie swoje zmiany przepisów. Gwarantuję, że będzie tego więcej".

Czy na pewno strażnikom chodzi o bezpieczeństwo? Według statystyk bardzo często na mandatach z fotoradarów straże miejskie zarabiały kilka, a nawet kilkadziesiąt razy więcej niż z innych wykroczeń. W 2013 roku w Pabianicach straż miejska zarobiła dzięki fotoradarowi aż o 25 razy więcej niż na wszystkich innych sprawach, a w Zgierzu 6 razy więcej.

Straż miejska w Łodzi straci fotoradar. Zwolnień jednak nie będzie

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki