Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy z Łodzi chcą podwyżek: "Oczekujemy godnego wynagrodzenia"

Agnieszka Jasińska
Paweł Łacheta/archiwum Dziennika Łódzkiego
Łódzcy strażnicy miejscy od kilku lat nie dostali podwyżek. Czują się przez to niedoceniani. Skarżą się, że ich praca jest bardzo ciężka i trudna.

Strażnicy miejscy żalą się, że zarabiają za mało, a z pensji, jaką dostają, bardzo ciężko utrzymać rodzinę. Dlatego domagają się podwyżek. Komendant straży miejskiej oraz związki zawodowe wystąpiły w tej sprawie do urzędu miasta.

- Od paru lat nie mieliśmy podwyżek. Pracujemy bardzo ciężko. Patrolujemy miasto w dzień, w nocy, w weekendy i święta. Pracujemy jak jest upał, jak pada deszcz i jest mróz. Dlatego oczekujemy godnego wynagrodzenia - podkreśla Leszek Wojtas, zastępca naczelnika wydziału dowodzenia łódzkiej straży miejskiej.

Początkujący strażnik zarabia w Straży Miejskiej w Łodzi 1.885 zł brutto miesięcznie.

- To bardzo mało. Tym bardziej że takie kwoty otrzymują młodzi ludzie, którzy mają rodziny na utrzymaniu, mają dzieci pod opieką - mówi Leszek Wojtas.

M.in. ze względu na zarobki wielu strażników decyduje się na przejście do pracy w innych służbach, np. w policji i w Służbie Więziennej.

- Niestety, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie możemy zaproponować konkurencyjnego wynagrodzenia. Policjant zarabia kilkaset złotych więcej niż strażnik miejski - mówi Zbigniew Kuleta, komendant łódzkiej straży miejskiej. - A nasza praca naprawdę niewiele różni się od pracy policjanta. Dlatego walczę o podwyżki dla strażników. Realną podwyżką byłoby 10 proc., o tysiącu złotych można tylko pomarzyć. Naprawdę strażnikom miejskim należą się większe pieniądze za pracę. Powinni być odpowiednio wynagradzani.

Kwestia wynagrodzenia dla strażników nie jest jeszcze przesądzona.

- Prowadzone są rozmowy z komendantem straży miejskiej i związkami zawodowymi w sprawie podwyżek. Na razie nie ma żadnych wiążących decyzji w tej sprawie - zaznacza Marcin Masłowski, rzecznik łódzkiego magistratu.

Strażnicy miejscy narzekają nie tylko na kiepskie pensje. Czują się również niesprawiedliwie oceniani przez mieszkańców. Twierdzą, że ich praca niewiele różni się od pracy policjantów i powinni mieć takie same przywileje. Strażnicy podkreślają, że pracują w systemie całodobowym, wymaga się od nich, by byli zdrowi i sprawni. Dlatego Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała projekt wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Strażnicy chcą przechodzić na emeryturę po 25 latach pracy. Uważają, że dzięki temu nie będzie problemu z zatrudnieniem. Ich zdaniem dodatkowe przywileje sprawią, że strażnicy nie będą chcieli przechodzić do pracy w innych służbach.

Według przedstawicieli Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej Polskiej, 67-letni strażnik miejski to nieporozumienie, ponieważ ze względu na wiek nie wykona on dobrze swoich obowiązków.

W łódzkiej straży miejskiej pracuje obecnie 450 osób.

Łódzcy strażnicy miejscy chcą być najlepsi w całej Polsce

Strażnicy starają się o specjalny certyfikat Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Komendant jest przekonany, że jego zespół pracuje wzorcowo i jest godny naśladowania. Szef strażników przygotował już wszystkie dokumenty w tej sprawie i niebawem prześle je do ministerstwa. Certyfikat to potwierdzenie, że jakość pracy strażników spełnia kryteria określone przez resort, czyli to do czego straż miejska została powołana. Chodzi o to, by strażnicy nie byli tylko policją drogową i zajmowali się karaniem kierowców. Ważne, by byli odpowiednio wykształceni oraz doszkalali się. Szef łódzkich strażników jest pewien, że taki certyfikat dostanie bez problemów. Jest tylko jeden warunek, na szczęście - jak podkreśla - nieobowiązkowy, którego łódzka formacja może nie spełnić. Chodzi o liczbę strażników przypadających na liczbę mieszkańców miasta. Według MSW, zalecany wskaźnik to 1:1500. By go spełnić, w Łodzi powinno być 30 strażników więcej niż obecnie. Wiele wskazuje na to, że łódzcy strażnicy w przyszłym roku będą mogli pochwalić się certyfikatem.

JAS

Zobacz też:

40 chuliganów awanturowało się na łódzkim basenie. Straż miejska musiała użyć siły. Źródło: TVN24/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki