1 z 4
Jeśli wprowadzone zostaną zapisy o strefie czystego...
fot. Andrzej Banas

Strefa czystego transportu

Jeśli wprowadzone zostaną zapisy o strefie czystego transportu, to samorządy same ustalą obszary takich stref i będą czerpać zyski z wjazdu pojazdów spalinowych. Urzędy mogłyby przeznaczać te pieniądze na zakup taboru zeroemisyjnego. Pomysł, który analizuje Rada Ministrów, zyskał w Łodzi zwolenników i przeciwników.2 z 4
- Sam pomysł umożliwienia samorządom wprowadzenia takich...
fot. Lukasz Gdak

Strefa czystego transportu w Łodzi

- Sam pomysł umożliwienia samorządom wprowadzenia takich stref oceniam jako pozytywny - mówi Bartosz Domaszewicz, przewodniczący komisji ds. transportu Rady Miejskiej w Łodzi. - Podobne rozwiązania działają w wielu miastach na Zachodzie i są odpowiedzią na niską jakoś powietrza i oczywisty problem jakim jest pogodzenie atrakcyjności, zwartości centrów miast z próbą pomieszczenia tam samochodów wszystkich chętnych, którzy chcą tam przyjechać. Problem z praktyczną realizacją tego postulatu jest taki, że dziś w Polsce samochody napędzane elektrycznie lub hybrydowo to ułamek promila a ich posiadacze to zwykle osoby dobrze sytuowane. Znakomita większość mieszkańców korzysta z aut spalinowych i ograniczenie im możliwości wjazdu do centrum jest możliwe tylko przy bardzo poważnym wzmocnieniu komunikacji zbiorowej. Tylko przy wysokiej jakości komunikacji miejskiej możliwe jest tak drastyczne rozwiązanie jak opłata za wjazd do śródmieścia. Do wprowadzenia takiej strefy konieczne jest także zbudowanie wreszcie parkingów park&ride, które umożliwią łatwą przesiadkę z auta na autobus czy tramwaj na obrzeżach centrum.

Koncepcja płatnego wjazdu do centrum pojazdów spalinowych została mocno skrytykowana przez przedstawicieli inicjatywy społecznej EL00000 - Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi.

3 z 4
- Myślimy, że takie działania spowodują, że centra miast...

Kierowcy samochodów spalinowych zapłacą za wjazd do centrum

- Myślimy, że takie działania spowodują, że centra miast staną się rezerwatami biedy, bez życia - przekonuje Krzysztof Komorowski z EL00000. - Zostaną zabite przez urzędniczą chciwość zwiększenia budżetu kosztem zwykłych mieszkańców. Zastanawiamy się też czy ten projekt nie został wprowadzony pod obrady Rady Ministrów pod naciskiem stowarzyszeń i organizacji ekologiczno-rowerowych, dla których samochody stały się złem całego cywilizowanego świata. Miasta zaczynają odchodzić od swoich korzeni przyjaznych dla wszystkich obywateli.

4 z 4
Łódź jest specyficznym miastem, bo ruchliwe arterie znajdują...
fot. Tomasz Bolt

Opłaty za wjazd do strefy czystego transportu

Łódź jest specyficznym miastem, bo ruchliwe arterie znajdują się blisko centrum, więc przejazd nimi powinien być płatny. Przykładowo, tereny Zielonego Expo 2024 powinny być objęte strefą czystego transportu. To okolice CKD i parki Baden-Powella i 3 Maja. Strefa musiałaby sięgać ul. Niciarnianej, czyli przejazd ul. Kopcińskiego musiałby być płatny. Gdyby w strefę czystego transportu włączyć park na Zdrowiu, to ruchliwa al. Włókniarzy też byłaby płatna. A jeśli w strefie znalazłby się park Źródliska i Księży Młyn, to kierowcy pojazdów spalinowych musieliby zapłacić za przejazd trasą W-Z.

Organizator transportu miejskiego, czyli Zarząd Dróg i Transportu nie komentować pomysłu wprowadzenia opłat za wjazd do strefy czystego transportu.

- Będziemy rozpatrywali te rozwiązania, gdy przyjęte zostaną konkretne zapisy w ustawie - powiedział Tomasz Andrzejewski, rzecznik ZDiT.Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

Dobra pierwsza połowa nie wystarczyła – AKS SMS HACOM Łódź przegrywa z Ceramiką

Dobra pierwsza połowa nie wystarczyła – AKS SMS HACOM Łódź przegrywa z Ceramiką

Uczeń I LO medalistą Międzynarodowej Olimpiady Filozoficznej

Uczeń I LO medalistą Międzynarodowej Olimpiady Filozoficznej

Najdłużej kwitnące krzewy. Ozdobią ogród od lata do zimy

Najdłużej kwitnące krzewy. Ozdobią ogród od lata do zimy

Zobacz również

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, twórca festiwalu Transatlantyk

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, twórca festiwalu Transatlantyk

Pierwsza taka operacja w naszym województwie odbyła się w szpitalu Kopernika!

Pierwsza taka operacja w naszym województwie odbyła się w szpitalu Kopernika!