Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Płatnego Parkowania na Bałuckim Rynku i okolicach targowiska. Od kiedy płatne parkowanie przy Bałuckim Rynku?

MD
Zarząd Dróg i Transportu przygotował projekt powiększenia Strefy Płatnego Parkowania o okolice Bałuckiego Rynku. Rada Miejska Łodzi będzie głosować w tej sprawie na najbliższej sesji 1 czerwca.   CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Zarząd Dróg i Transportu przygotował projekt powiększenia Strefy Płatnego Parkowania o okolice Bałuckiego Rynku. Rada Miejska Łodzi będzie głosować w tej sprawie na najbliższej sesji 1 czerwca. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>Grzegorz Gałasiński
Zarząd Dróg i Transportu przygotował projekt powiększenia Strefy Płatnego Parkowania o okolice Bałuckiego Rynku. Rada Miejska Łodzi będzie głosować w tej sprawie na najbliższej sesji 1 czerwca.

Rejony objęte Strefą Płatnego Parkowania

Strefą Płatnego Parkowania mają zostać objęte północny i południowy odcinek ul. Bałucki Rynek, a także ul. Łagiewnicka na odcinku między ulicami Organizacji WiN i Zawiszy Czarnego tworząc nową podstrefę D. ZDiT wyjaśnia, że na ulicach otaczających Bałucki Rynek "istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na miejsca postojowe" przy ich bardzo ograniczonej liczbie - jest tam tylko 59 miejsc do parkowania. Ustanowienie podstrefy w tej okolic SPP ma zapewnić "właściwą rotację miejsc postojowych", czyli co najmniej pięć pojazdów na jedno miejsce. Strefą płatną zostaną więc ustanowione wszystkie ulice otaczające tzw. "górny" rynek za wyjątkiem ul. Zgierskiej.

Ile zapłacimy?

Opłaty? Za parkowanie do pół godziny kierowcy nie zapłacą, zaś pierwsza godzina będzie kosztować 2,50 zł, druga 3 zł, trzecia 3,50 zł, natomiast czwarta i każda kolejna po 2,50 zł. Opłaty w nowej podstrefie D nie odpowiadają żadnej innej podstrefie, będą relatywnie najniższe w całym systemie łódzkiej SSP, bo w pozostałych podstrefach już za parkowanie do 30 minut ceny biletów sięgają 1,50 zł (podstrefa B) i 2 zł (podstrefa A i C). Dla nowej podstrefy D nie przewidziano opłat w systemie abonamentowym. Roczne wpływy z funkcjonowania nowej podstrefy oszacowano na około 60 tys. zł. Jeśli radni dadzą zgodę na rozszerzenie SSP - a jest to zapewne formalność, gdyż projekt jest prezydencki, a kluby Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy mają większość - to podstrefa D na Bałutach zacznie funkcjonować 1 września.

Parkomaty już są

W najbliższej okolicy Bałuckiego Rynku funkcjonują już parkomaty prywatnej firmy z tańszymi miejscami niż planuje ZDiT i koniecznością opłacania parkowania od poniedziałku do soboty, natomiast miejska podstrefa D ma działać tylko od poniedziałku do piątku.

To nie wszystkie zmiany w systemie SSP. Kolejne wprowadzone zostaną w podstrefie C, a konkretnie na wielopoziomowym parkingu dworca Łódź Fabryczna. Jesienią 2021 r. wprowadzono tam komercyjną ofertę dla korporacji skupionych w Nowym Centrum Łodzi, czyli 500 zł miesięcznie za jedno miejsce parkingowe na wyłączność na najniższym poziomie parkingu - 3. Zainteresowanie jest na tyle duże, że ZDiT chce rozszerzyć ofertę również na poziom -2, jednakże może to zrobić tylko na trzeciej części tego poziomu parkingu. Ta zmiana oznaczać będzie wpływ 2 mln zł tylko z zastrzeżonych miejsc parkingowych na obu poziomach.

Kolejna nowość to jednodniowy abonament parkingowy za 30 zł, acz będzie on przeznaczony dla pojazdów należących do uczestników imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Urząd Miasta Łodzi lub podlegające mu instytucje czy spółki miejskie, a także wydarzeń objętych honorowym patronatem prezydenta Łodzi, acz liczba tych abonamentów może być ograniczona. ZDiT zakłada zwiększenie wpływów jako efekt wprowadzenia nowego abonamentu, nie jest jednak w stanie oszacować ich wielkości.

W 2021 r., czyli roku, w którym podniesiono opłaty, dochód budżetu miasta z opłat za parkowanie w SPP wyniósł łącznie 19,2 mln zł z czego 13,1 mln zł. do dochód za bilety parkingowe, a 6,1 mln zł wpłynęło jako kary za parkowanie bez opłaty.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki