MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strefa płatnego parkowania w Wieluniu ma zostać rozszerzona. Zobacz o jakie ulice

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Opłatami parkingowymi mają zostać objęte fragmenty ulic Krakowskie Przedmieście i Świętej Barbary. Zobaczcie zdjęcia
Opłatami parkingowymi mają zostać objęte fragmenty ulic Krakowskie Przedmieście i Świętej Barbary. Zobaczcie zdjęcia Z. Rybczyński
Władze Wielunia planują poszerzyć strefę płatnego parkowania w centrum miasta. Chodzi o fragmenty ulic Krakowskie Przedmieście i Świętej Barbary.

Strefa płatnego parkowania w Wieluniu ma zostać rozszerzona

Opłaty parkingowe można wprowadzić jedynie w drodze uchwały rady miasta. Burmistrz Paweł Okrasa zapowiedział, że taki projekt wkrótce ujrzy światło dzienne. Jeśli radni przystaną na propozycję, kierowcy zapłacą za postój na nowym parkingu przy Krakowskim Przedmieściu oraz na odcinku ulicy Świętej Barbary od Nowego Rynku do Kopernika.

Wnioski o wprowadzenie opłat, które wymuszą rotację samochodów przy ulicach Krakowskie Przedmieście i Świętej Barbary, wpływały od radnych i innych mieszkańców. W grudniu 2022 roku burmistrz wystąpił do Zarządu Powiatu w Wieluniu jako zarządcy ruchu drogowego o zaopiniowanie zamiaru poszerzenia strefy płatnego parkowania. Opinia jest negatywna, jednak nie jest ona wiążąca dla władz miasta.

„Rozszerzenie strefy płatnego parkowania będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami ponoszonymi przez mieszkańców, co dodatkowo obciąży ich finansowo. Zamiast poszerzania stref płatnego parkowania w Wieluniu powinno powstać więcej bezpłatnych miejsc parkingowych, które ułatwią codzienne funkcjonowanie mieszkańcom” – czytamy w piśmie podpisanym przez starostę Marka Kielera.

Pytany o temat burmistrz wyraził zdziwienie argumentacją przeciwko powiększeniu strefy. W ratuszu uważają, że negatywne stanowisko powinno mieć szersze uzasadnienie, odnoszące się do przepisów ustawowych. W trosce władz powiatu o portfele mieszkańców burmistrz dopatruje się też sprzeczności z tym, że starostwo pobiera niemałe opłaty za zajęcie pasa drogowego.

W centrum Wielunia opłaty parkingowe obowiązują od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:00. W soboty, niedziele i święta postój jest bezpłatny. Półgodzinny postój w strefie kosztuje złotówkę. Opłata za pierwszą godzinę wynosi 1,5 zł, za drugą 1,7 zł, za trzecią 2 zł, za czwartą i kolejne godziny - 1,5 zł. Koszt abonamentu miesięcznego to 100 zł.

W 2022 roku dochody gminy z tytułu wszelki opłat związanych z funkcjonowaniem strefy płatnego parkowanie wyniosły 864 tys. zł. 95 proc. tej kwoty, czyli 821 tys. zł, zasiliło budżet Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na zarządzanie płatnymi parkingami WOSiR wydał w zeszłym roku 329 tys. zł. Ośrodek zatrudnia dwóch kontrolerów i dwie osoby obsługujące biuro SPP.

Postój można opłacić w jednym z 20 parkomatów, za pomocą aplikacji moBILET, a od stycznia 2023 r. także przy pomocy nowej aplikacji mobilnej mPay. W biurze stref przy ul. Narutowicza 4 dostępne są naklejki do oznaczenia pojazdów oraz ulotki informacyjne. Więcej informacji na stronie www.mpay.pl.

Strefa płatnego parkowania została wprowadzona w Wieluniu w 2007 roku, kiedy burmistrzem był Mieczysław Majcher. Za burmistrza Janusza Antczaka została rozszerzona i podzielona na dwa sektory z różnymi stawkami. Paweł Okrasa obiecywał likwidację strefy, skończyło się na przywróceniu bezpłatnego postoju na placu Jagiellońskim oraz ulicach Targowej, Podwale i Reformackiej.

WOSiR przejął zarządzanie strefą od firmy zewnętrznej w czerwca 2018 r. Od początku 2021 r. za parkowanie mieszkańcy płacą w dni robocze tylko do godz. 14 (wcześniej do 17). Wydłużenie bezpłatnego postoju miało zachęcić mieszkańców do robienia zakupów w centrum miasta.

Zobaczcie galerię zdjęć z ulic które mają zostać objęte płatnym parkowaniem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki