Strefa Rozwój wiedzy i cywilizacji - w Centrum Nauki i...

  Strefa Rozwój wiedzy i cywilizacji - w Centrum Nauki i Techniki EC 1 w Łodzi zbudowano 45 stanowisk do eksperymentów z fizyki

  Zdjęcie autora materiału

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  45 nowych stanowisk do nauki praw fizyki powstało w Centrum Nauki i Techniki EC1. Zupełnie nowa strefa "Rozwój wiedzy i cywilizacji" będzie udostępniona zwiedzającym 2 lutego.
  Nowa strefa w Centrum Nauki i Techniki - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" prezentuje różne prawa i zjawiska fizyczne.
  1/31
  przejdź do galerii

  Nowa strefa w Centrum Nauki i Techniki - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" prezentuje różne prawa i zjawiska fizyczne. ©Grzegorz Gałasiński

  Zupełnie nowa strefa powstała na terenie Centrum Nauki i Techniki w łódzkiej EC1. 45 stanowisk strefy "Rozwój wiedzy i cywilizacji" prezentuje różne prawa i zjawiska fizyczne.

  W sferze znajdziemy urządzenia prezentujące tematy znane z książek do fizyki. Jest m.in. strefa maszyn prostych, urządzenie do tworzenia i badania fal, a także kładka rezonansowa pozwalająca zbadać jak zachowują się wiszące mosty.

  Dwa tunele aerodynamiczne (poziomy i pionowy) pozwolą zaobserwować jak strumień powietrza unosi przedmioty. Natomiast stanowisko z łodzią podwodną pozwala zaobserwować jak przebiega zanurzanie i wynurzanie obiektów w wodzie.

  Zwiedzający mogą też poznać budowę tradycyjnego zegara zamieniając się w wahadło lub obciążnik, a także zbadać przepływ dźwięków w strefie akustycznej, lub zobaczyć jak porusza się kolejowa drezyna.

  W czwartek (17 stycznia) 80 uczniów łódzkich szkół testowało urządzenia: wchodziło na elementy zegara, rzucało piłką do kosza, walczyło z tarczą telefonu w tradycyjnej budce telefonicznej.

  Zasady działania poszczególnych urządzeń pokazywał uczniom dr Paweł Barczyński, projektant stanowisk z ekspozycji. Na co dzień dr Barczyński uczy fizyki w LO Uniwersytetu Łódzkiego. Urządzenia dobrał tak, by pokazywały ciekawą stronę praw fizycznych.

  W szkole też przeprowadzam doświadczenia, ale żadna szkoła nie ma takich stanowisk jak tutaj - mówi dr Barczyński.

  W najbliższych dniach w kolekcji mają pojawić się jeszcze drobne poprawki. Dla zwiedzających całość udostępniona będzie od 2 lutego.

  Wraz z nową strefą EC1 wprowadzi też nowe zajęcia. Eksperymenty przeprowadzane będą m.in. w pokoju z kociołkiem druida oraz w izbie alchemika, które są częścią tej ekspozycji.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  Xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Przyjdę z dzieckiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejna kasa psu na budę. w tym mieście nikt nie weryfikuje bzdur.

  Ile można czarować rzeczywistość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo