Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa "Tempo 30" w Łodzi. Rada osiedla i Fenomen chcą uspokoić ruch na Stokach

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Przedstawiciele Rady Osiedla Stoki w Łodzi złożą w czwartek (18 lutego) w Zarządzie Dróg i Transportu projekt strefy uspokojonego ruchu.

Rada Osiedla Stoki projekt przygotowała wspólnie z działaczami łódzkiej Fundacji Fenomen. Będzie to trzecia strefa „Tempo 30” w Łodzi. Zasady takie obowiązują już na osiedlu Radiostacja (za sprawą ZDiT) i na Karolewie (po wnioskach Fenomenu). Fundacja opracowała również koncepcję tzw. strefy uspokojonego ruchu dla Julianowa, jednak nadal nie złożyła jej do ZDiT. Ponadto mieszkańcy Julianowa zaprotestowali przeciwko takim rozwiązaniom.

Pod koniec ubiegłego roku zbierali podpisy pod protestem, dotyczącym projektu Fenomenu, choć chcieliby u siebie ograniczenia prędkości do 30 km/godz. i progów spowalniających na ulicach. Przeszkadzało im natomiast, że działacze fundacji nie skonsultowali z nimi proponowanych rozwiązań, a to dosyć istotne w przypadku ilości i lokalizacji miejsc postojowych oraz progów spowalniających. Nie chcieli, by przedstawiciele Fenomenu, którzy nie mieszkają na ich osiedlu i nie znają jego problemów, zabierali głos w sprawie Julianowa.

CZYTAJ TEŻ: Fundacja Fenomen w Łodzi. Mieszkańcy Julianowa przeciwko zmianom do strefy „Tempo30”

Na razie sprawa ucichła, bo Fenomen nie złożył jeszcze do ZDiT projektu, opracowanego dla Julianowa. - Jeśli taki projekt wpłynie, będziemy konsultowali jego założenia z Radą Osiedla Julianów - Marysin - Rogi. Nie wprowadzimy żadnego rozwiązania, którego nie zaakceptuje rada - zapewnia Piotr Grabowski, rzecznik ZDiT.

Natomiast do Fundacji Fenomen zwrócili się o pomoc mieszkańcy Stoków. Wspólnie z nią opracowali projekt strefy uspokojonego ruchu.

- W czwartek złożymy go w ZDiT. Gdy w ubiegłym roku pytaliśmy ten urząd, czy jest szansa na wprowadzenie strefy uspokojonego ruchu na Stokach, usłyszeliśmy, że nie ma takiej możliwości. Dlatego poprosiliśmy Fenomen o wsparcie - podkreśla Marcin Włodarczyk z Rady Osiedla Stoki. - Projekt powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami.

CZYTAJ TEŻ: Na łódzkim Karolewie ma być bezpieczniej. Fundacja Fenomen przygotowała projekt zmian

Jedno z głównym założeń projektu to zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniach: Pomorskiej - Edwarda - Krokusowej, Janosika - Telefonicznej i Janosika - Powstańców Śląskich. Na dwóch pierwszych mają powstać ronda pinezkowe. Mieszkańcy Stoków oczekują też budowy siedmiu nowych przejść dla pieszych, części wyniesionych i ograniczenia prędkości do 30 km/godz. w pobliżu szkoły. Co na to ZDiT? Zapewnia, że nie zlekceważył wcześniejszych monitów mieszkańców Stoków.

- W ubiegłym roku Rada Osiedla Stoki wysłała do nas pismo, w którym domagała się wprowadzenia wielu różnych rozwiązań, począwszy od zmiany organizacji ruchu po przebudowę niektórych ulic. Zostało to skierowane do poszczególnych wydziałów, w zależności od kompetencji, i obecnie jest rozpatrywane - tłumaczy Grabowski.

Nie wiadomo, czy projekt dla Stoków, który współtworzyła Fundacja Fenomen, zostanie zrealizowany. Pewne jest, że mieszkańcy tego osiedla nie będą zgłaszać do niego uwag, w przeciwieństwie do Julianowa, gdzie zabrakło konsultacji z prawdziwego zdarzenia.

Czy wprowadzone rozwiązania będą funkcjonalne, okaże się w ciągu kilku miesięcy od ich wprowadzenia.

Na Karolewie, gdzie jesienią urządzono strefę uspokojonego ruchu, sporo zarzutów dotyczyło szerokości pasów ruchu. Nawet policja miała co do niej wątpliwości. O tym, że auta nie zawsze mieszczą się na swoich pasach, zwłaszcza przy skrętach, świadczy ilość znaków, które zniknęły. Dotyczy to głównie strzałek wskazujących, z której strony minąć wysepkę dla pieszych. Czy skłoni to ZDiT do korekty organizacji ruchu, przygotowanej przez Fenomen?

- Jeżeli dla danego obszaru przyjęto jakąś organizację ruchu, nie będziemy się z niej wycofywać. A oznakowanie na bieżąco uzupełniamy - mówi Grabowski.

CZYTAJ TEŻ: Strefa "Tempo 30" na Karolewie. Policja krytykuje wąskie pasy w Łodzi, ale urzędnicy wiedzą swoje

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 8 - 14 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki