Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci aktorstwa na łódzkiej filmówce prezentują kolejną premierę w Teatrze Studyjnym

Aida Stępniak
Spektakl studentów „filmówki” będzie grany w EC1 Łódź
Spektakl studentów „filmówki” będzie grany w EC1 Łódź Maciej Stanik
Studenci IV roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej szkoły filmowej prezentują kolejną premierę w Teatrze Studyjnym.

Słuchacze Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L .Schillera ponownie proponują łodzianom swoją interpretację niełatwego, ciekawego dramatu. Tym razem studenci IV roku Wydziału Aktorskiego wzięli na warsztat „Iwonę, księżniczkę Burgunda” - publikowany po raz pierwszy tuż przed II wojną światową w miesięczniku „Skamander” tekst Witolda Gombrowicza. Ta groteskowa historia opowiada o księciu Filipie, który wbrew wszystkiemu (a szczególnie swemu otoczeniu) postanawia zaręczyć się z tytułową Iwoną - kobietą bez zalet, która chyba nigdzie nie pasuje, a już na pewno nie do królewskiego dworu.

Reżyserię powierzono dyrektor artystycznej szczecińskiego Teatru Współczesnego, Annie Augustynowicz. Do swoich sukcesów może ona zaliczyć liczne nagrody za inscenizacje, które realizowała między innymi dla warszawskiego Teatru Powszechnego, poznańskiego Teatru Polskiego, kaliskiego Teatru im. W. Bogusławskiego, gdańskiego Teatru Wybrzeże czy łódzkiego Teatru im. S. Jaracza. Nie jest to jej pierwsza realizacja tekstu Gombrowicza - w 1996 roku opracowała go w krakowskim Starym Teatrze, co rok później przyniosło jej nagrodę jury i dziennikarzy podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Podczas pracy nad sztuką z łódzkimi studentami Anna Augustynowicz doceniła ich zaangażowanie, otwartość i młodzieńczy zapał. Akcję dramatu umieściła w monumentalnej, wyizolowanej przestrzeni (scenografię i kostiumy stworzyli Waldemar Zawodziński i Katarzyna Zbłowska), w której pragnęła wysunąć na pierwszy plan ludzką emocjonalność i charakter - sami aktorzy zauważają, z jak trudnym zadaniem przyjdzie im się zmierzyć, uznają to jednak za ciekawe i wartościowe doświadczenie. W samym tekście Gombrowicza reżyserka chce podkreślić jego aktualność - według niej opowiada on o wszechobecnej hipokryzji. „Dworem” ze spektaklu może się stać przecież także społeczeństwo czy rodzina.

Na scenie pojawią się Aleksandra Bogulewska (Królowa Małgorzata), Konrad Eleryk (Książę Filip), Aleksandra Frączek (Ciotka II/ Dama), Michał Floriańczyk (Król), Sabina Karwala (Iza), Natalia Klepacka (Iwona), Mateusz Kocięcki (Innocenty/Żebrak), Jakub Nosiadek (Szambelan), Damian Potębski (Cyryl), Daniel Sołtysiński (Cyprian), Oskar Stoczyński (Walenty), Joanna Zagórska (Ciotka I/Dama).

Spektakl będzie prezentowany w EC1 (ul. Targowa 1/3). Na kolejne pokazy można zarezerwować bilety mailowo ([email protected]) lub telefonicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki