Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci informatyki na UŁ bez rządowego stypendium

Maciej Kałach
Krzysztof Szymczak
Studenci jednego z "rządowych" kierunków Uniwersytetu Łódzkiego z niecierpliwością czekają na stypendia. Zaległości sięgają trzech miesięcy. Uczelnia wyjaśnia, że to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spóźniło się z przekazaniem należnych UŁ środków. Zaś resort wskazuje na błędy uniwersytetu.

Stypendiów za styczeń, luty i marzec nie otrzymali studiujący informatykę na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

- O pieniądzach za kwiecień też nic nie słychać - żali się student drugiego roku informatyki, który skontaktował się z "Dziennikiem Łódzkim".

Jego kierunek został uznany za zamawiany w słynnym programie MNiSW. Kandydaci w zamian za wybieranie po maturze specjalizacji, uznanych za kluczowe dla polskiej gospodarki, mogą liczyć na wysokie stypendia - sięgające nawet tysiąca złotych miesięcznie - oraz szkolenia, znacznie rozszerzające standardowy program studiów.

- Na drugim roku jest nas 60, ze stypendium korzysta połowa. Czwarty miesiąc jesteśmy zwodzeni, a wielu studentów wybrało kierunek za względu na stypendia i nie ma innych źródeł utrzymania - mówi student informatyki.

Dr Agnieszka Dorożyńska, kierownik projektu "Informatyka - studia z gwarancją sukcesu", zwraca uwagę na regulamin projektu.

- Regulamin zakłada, że jeśli uczelnia nie dostaje na czas środków na stypendia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przy MNiSW, to nie ma obowiązku wypłacać transz z własnego budżetu. A właśnie opóźnienie transz z NCBiR spowodowało brak wypłat na konta studentów. Jednak ministerialne środki w tym tygodniu dotarły i w następnym tygodniu wyrównania trafią na konta studentów - zapewnia dr Agnieszka Dorożyńska.

Przyznaje, że w sprawie opóźnień dostała setki e-maili, a część studentów domaga się odsetek.

- Ale w regulaminie nie ma o tym mowy. Dla dziekana i tak dużym obciążeniem jest konieczność wykładania środków z własnego budżetu, aby dodatkowe zajęcia i szkolenia, związane z projektem, odbywały się zgodnie z planem - kończy doktor Agnieszka Dorożyńska.

Późnym popołudniem otrzymaliśmy stanowisko zespołu prasowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Zagrożenie niewypłacania studentom stypendiów we właściwym czasie pojawia się w momencie niewłaściwego planowania wydatków przez uczelnie oraz popełnienia przez nie błędów w wypełnianych wnioskach" - czytamy w e-mailu z resortu szkolnictwa wyższego. "Taka sytuacja miała też miejsce w opisywanym przypadku. Błędy, popełnione w złożonym w styczniu wniosku o płatność, sprawiły, że uczelnia otrzymała kolejną transzę dopiero po jego skorygowaniu".

MNiSW informuje, że korektę UŁ zatwierdzono w marcu, zaś pieniądze uczelni przesłano 2 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki