Studenci Uniwersytetu Łódzkiego najlepsi w Polsce

  Studenci Uniwersytetu Łódzkiego najlepsi w Polsce

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Drużyna młodych prawników z UŁ i jej opiekunowie cieszą się za statuetki uzyskanej za zwycięstwo w krajowym finale

  Drużyna młodych prawników z UŁ i jej opiekunowie cieszą się za statuetki uzyskanej za zwycięstwo w krajowym finale ©Paweł Patora

  Zespół studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego pokonał krajowych konkurentów w międzynarodowym konkursie. Teraz reprezentuje Polskę w finale w USA
  Drużyna młodych prawników z UŁ i jej opiekunowie cieszą się za statuetki uzyskanej za zwycięstwo w krajowym finale

  Drużyna młodych prawników z UŁ i jej opiekunowie cieszą się za statuetki uzyskanej za zwycięstwo w krajowym finale ©Paweł Patora

  W niedzielę w Waszyngtonie rozpoczęły się finały prestiżowego konkursu dla studentów prawa „The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition”, z udziałem zespołu z Uniwersytetu Łódzkiego.

  Jest to największy i najstarszy konkurs typu „moot court” (symulacja rozprawy sądowej). W tym roku odbywa się jego 58. edycja. Przystąpiło do niej ponad 2 tys. studentów z 550 wydziałów prawa z ponad 100 państw.
  W konkursie biorą udział zespoły z najlepszych uczelni na świecie. Wśród laureatów poprzednich edycji były m. in. drużyny z Cambridge University, Columbia University, Queensland University z Australii i Singapore Management University.

  Konkurs polega na tym, że studenci wcielają się w rolę pełnomocników fikcyjnych państw toczących proces przez Międzynarodowym Trybunałem. Drużyny występują w roli obu stron postępowania, zarówno powoda, jak i pozwanego. Najpierw przygotowują pisma procesowe, a następnie przedstawiają swoje argumenty podczas symulacji rozprawy sądowej.

  Już sam udział w konkursie wymaga od jego uczestników wielkiego nakładu pracy - nie tylko znajomości specjalistycznej literatury prawniczej i wykorzystania aktów prawa międzynarodowego, ale też poznania orzecznictwa trybunałów międzynarodowych oraz sądów krajowych.

  W tym roku, w dniach 20 - 22 lutego zespół studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, pracujący pod opieką naukowców z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych - prof. dr hab. Joanny Połatyńskiej (na zdjęciu od prawej) i dra Marka Wasińskiego (od lewej), zdobył pierwsze miejsce w rywalizacji krajowej konkursu „The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition”, pokonując w finale reprezentację Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskując tym samym prawo reprezentowania Polski w finale światowym, który odbywa się w dniach 9 - 15 kwietnia w Waszyngtonie. Skład zwycięskiego zespołu to (na fotografii od lewej): Małgorzata Kosucka (V rok studiów), Katarzyna Diowksz (IV), Alicja Delestowicz (III), Bartłomiej Gerałt (I studiów doktoranckich) i Rafał Sokół (V).

  W każdej edycji konkursu jego wszyscy uczestnicy muszą zmierzyć się z zadanym przez organizatorów przedmiotem sporu, który w tym roku wynika z dość skomplikowanego stanu faktycznego.

  - Wszystko zaczęło się od tego, że na granicy dwóch państw znajdował się podziemny zbiornik wodny, do którego oba państwa miały prawa - opowiada Małgorzata Kosucka. - Jedno z tych państw zaczęło wydobywać wodę z tego zbiornika, co pociągnęło za sobą wiele konsekwencji: zmniejszenie zasobów wodnych w drugim z państw, obniżenie poziomu wody, zniszczenia budowli stanowiących dziedzictwo kulturowe i fala migracji ludności, spowodowana obniżeniem poziomu wody. Do tego jeszcze przyplątała się kradzież dóbr kultury, i z tak skomplikowanym procesem radziliśmy sobie w tym roku.

  Jaki to proces, było wiadome od początku września. Przygotowania do krajowego finału w Warszawie trwały więc kilka miesięcy.

  - W rundach eliminacyjnych rozgrywaliśmy cztery rozprawy - dwie jako państwo skarżące i dwie jako pozwane - mówi Rafał Sokół. - W finale występowaliśmy jako strona skarżąca (drużyna UJ, po wygraniu losowania, wybrała rolę strony pozwanej) i zwyciężyliśmy w wyniku jednomyślnej decyzji sędziów.

  Podczas konkursu rozprawa wygląda tak, że najpierw strona powodowa przedstawia swą argumentację i musi poprzeć ją odpowiednimi źródłami, co trwa ok. 40 minut, później występuje strona pozwana, która przedstawia swoją argumentację i już wtedy musi częściowo odpowiedzieć na argumenty strony skarżącej. Następnie każda ze stron ma ok. dwóch minut na przedstawienie swoich uwag do argumentacji przeciwników; powód wygłasza replikę, pozwany - duplikę.

  Czytaj:Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego 6. w Polsce. Studencka poradnia najlepsza

  Zgodnie z zasadami konkursu, podczas rozprawy zespół reprezentują dwie osoby. W łódzkiej drużynie byli to zawsze Bartłomiej Gerałt i Rafał Sokół. Członkowie zespołu nie mogą podczas rozprawy rozmawiać między sobą, mogą natomiast przekazywać sobie informacje pisemne.

  - Chociaż do mnie i Bartka należało przemawianie na rozprawach, to jednak nasz sukces jest skutkiem wysiłku całej drużyny - podkreśla Rafał Sokół. - Wiele weekendów i nocy spędziliśmy wspólnie na wydziale, gdy pisaliśmy nasze memoriały, które wysyłaliśmy miesiąc przed konkursem.

  - My podczas rozpraw - mówi Małgorzata Kosucka - wychwytywałyśmy błędy przeciwników i przekazywałyśmy tę informację naszym kolegom, aby mogli to wykorzystać w replice lub duplice.

  Co było najtrudniejsze podczas konkursu? Rafał Sokół twierdzi, że pytania niektórych sędziów. Zdarzają się bowiem sędziowie, którzy w ciągu 40 minut zadadzą 5 pytań, ale i tacy, którzy zadadzą 50 pytań.

  Czytaj też:Uniwersytet Łódzki: Wydział Prawa na podium ogólnopolskiego rankingu

  - Jedną z trudności było też to - dodaje Rafał Sokół - żeby po pół roku pracy nad stanem faktycznym, wciąż umieć znaleźć nowe argumenty. Przed finałami w Waszyngtonie, co najmniej o 60 procent zmieniliśmy naszą argumentację. Po prostu znaleźliśmy mocniejsze argumenty.

  Warto dodać, że wszystkie rozprawy podczas konkursu, zarówno na szczeblu krajowym, jak i w finale światowym, odbywają się po angielsku.

  Opiekunowie łódzkiego zespołu są powściągliwi w ocenie szans podczas finałów w Waszyngtonie, ale twierdzą, że jeszcze nigdy nie mieli pod opieką tak silnej drużyny.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo