Studenci Uniwersytetu Neapolitańskiego kończą swój pobyt w...

  Studenci Uniwersytetu Neapolitańskiego kończą swój pobyt w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W laboratorium technik światłowodowych PŁ stoją od lewej: Andrea, Salvatore, Giovanni i Luigi
  1/10
  przejdź do galerii

  W laboratorium technik światłowodowych PŁ stoją od lewej: Andrea, Salvatore, Giovanni i Luigi ©Krzysztof Szymczak

  Studenci Uniwersytetu im. Fryderyka II w Neapolu kończą swój pobyt w Łodzi. To pierwszy rocznik elitarnych studiów prowadzonych wspólnie przez Politechnikę Łódzką i uczelnię z Włoch
  Andrea La Frazia, Luigi Imperato, Salvatore Massa i Giovanni Ranieri - to czwórka Włochów, którzy przebywają teraz w Politechnice Łódzkiej na międzynarodowych studiach drugiego stopnia prowadzonych w języku angielskim.

  Te studia to absolutna nowość. Zostały utworzone, po dwuletnich przygotowaniach, wspólnie przez Politechnikę Łódzką i Uniwersytet im. Fryderyka II w Neapolu, jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych uczelni w Europie. Studenci kształcą się na kierunku „elektronika i telekomunikacja”, specjalność „applied electronics” (zastosowania elektroniki).

  Dla tej specjalności pracownicy obu uczelni opracowali innowacyjny program studiów tak, by absolwenci zdobyli kwalifikacje potrzebne w przemyśle elektronicznym i mikroelektronicznym państw Unii Europejskiej, w tym Polski i Włoch. W programie tym przewidziano treści niedostępne na studiach w każdej z partnerskich uczelni osobno, a także zwiększoną liczbę zajęć praktycznych.

  - Odeszliśmy od międzynarodowej wymiany pojedynczych studentów, którzy wyjeżdżają do partnerskiej uczelni i kształcą się według obowiązującego tam programu - mówi prof. Zbigniew Lisik, kierownik Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych PŁ. - Stworzyliśmy natomiast wspólny program studiów, który jest taki sam dla studentów przyjmowanych przez uniwersytet w Neapolu i naszą politechnikę.

  W toku kształcenia studenci spędzają 2 semestry w swojej uczelni macierzystej i 2 w partnerskiej. W obu mają wykłady i inne zajęcia dydaktyczne prowadzone przez nauczycieli akademickich zarówno z Neapolu, jak i z Łodzi. Absolwenci tych studiów otrzymają podwójne dyplomy, honorowane na całym świecie: dyplom magistra inżyniera na kierunku „elektronika i telekomunikacja” PŁ oraz dyplom Laurea Magistrale in Ingegneria Elettronica Uniwersytetu im. Fryderyka II w Neapolu. Podpisanie umowy w tej sprawie jest właśnie finalizowane.

  Na wspólne polsko-włoskie studia każda z uczelni będzie przyjmować co najwyżej 10 studentów rocznie, a więc liczba studiujących łącznie na pierwszym i drugim roku nie przekroczy 40.

  - Chcemy, aby były to studia elitarne, na wysokim poziomie, żeby było wiadomo, iż jeśli ktoś je skończył, to warto o niego zabiegać - mówi prof. Zbigniew Lisik.

  W Politechnice Łódzkiej przyjmowanie dokumentów od chętnych na te studia trwa do 20 września. W dniach 21 i 22 września odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, zaś 27 września zostanie ogłoszona lista przyjętych. Będzie to pierwsza rekrutacja na polsko-włoskie studia w PŁ. W przypadku braku możliwości zakwalifikowania na specjalności „applied electronics”, kandydaci mogą być automatycznie zarejestrowani na trzysemestralne studia polskojęzyczne na kierunku „elektronika i telekomunikacja”.

  W Neapolu chętnych przyjęto rok wcześniej, choć ze względu na krótki czas rekrutacji zgłosiły się zaledwie cztery osoby, które mają już za sobą jeden semestr studiów w Neapolu i jeden w Łodzi. Teraz mają jeszcze 2-tygodniowe praktyki przemysłowe, a 24 lipca wrócą do Włoch. Do Łodzi przybędą ponownie na jeden semestr w przyszłym roku akademickim. Swój pierwszy pobyt w Łodzi oceniają pozytywnie.

  - Głównym plusem było to, że tutaj miałam możliwość odbycia wielu zajęć praktycznych - powiedziała nam Andrea La Frazia. - Na naszym uniwersytecie we Włoszech program studiów jest zorientowany na zajęcia teoretyczne. Praktyczne są dopiero na ostatnim roku studiów doktoranckich.

  Luigi Imperato potwierdził, że dobrą stroną studiów w PŁ był nacisk na aspekty praktyczne i zajęcia w laboratoriach. Dodał, że dobrze się stało, iż mogli uczestniczyć w konferencji i seminariach naukowych, co jest istotne dla ich przyszłej kariery naukowej.

  - Podzielam opnie, jakie wyrazili Andrea i Luigi - mówił Salvatore Massa. - Ważne też, że byliśmy w zakładach przemysłowych, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak to, co wykonywaliśmy w laboratoriach, działa w praktyce przemysłowej.

  - Na studiach w Polsce mieliśmy dużo więcej czasu wolnego niż we Włoszech, gdzie program jest bardziej ukierunkowany na samokształcenie studentów - powiedział Giovanni Ranieri. - Tutaj, dzięki temu, że wiele rzeczy widzieliśmy w praktyce na zajęciach laboratoryjnych, wiedza była dla nas łatwiejsza do przyswojenia.

  Podkreślenie przez studentów z Włoch znaczenia zajęć praktycznych nie jest przypadkowe. W Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych istnieje bowiem Edukacyjne Centrum Mikro-technologii z licznymi laboratoriami, poświęconymi różnym dziedzinom technologii w mikroelektronice. Właśnie w tych laboratoriach Andrea, Luigi, Salvatore i Giovanni odbywali zajęcia w minionym semestrze.

  W czasie wolnym od zajęć studenci z Włoch odwiedzili m.in. Warszawę, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Podkreślili, że podróżowanie po Polsce jest dla nich tańsze niż po Włoszech, dzięki ulgom przysługującym studentom.

  Kilka dni temu włoskich studentów przyjął prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej, który powiedział nam, że polsko-włoskie studia są świetnym pilotażem, gdyż trwają już przygotowania do uruchomienia przez PŁ następnych studiów o podobnym charakterze. W pierwszej kolejności przygotowywane są dwie umowy z uczelniami francuskimi. Promocją tych studiów zajmie się nowo utworzone Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo