Studenci z seriali

  Studenci z seriali

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Na początku lipca okolice redakcji zaczynają przypominać miasto po przejściu inwazji znowu modnych w kinie zombie. Tak się składa, że pracujemy między dwoma kampusami Politechniki Łódzkiej, na której właśnie skończyła się letnia sesja egzaminów.
  Maciej Kałach

  Maciej Kałach ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Studiujący zniknęli, a połowa knajp zamknęła się przynajmniej do września, kiedy przyjadą poprawkowicze. Podobnie wygląda Lumumbowo i ulica Matejki. Nie ma obrazka bardziej uświadamiającego, jak wyglądałaby Łódź bez studentów.

  Przed całkowitym wyludnieniem najbliższe sąsiedztwo redakcji ratują kandydaci na studia. Oglądają budynki wydziałów z dokumentami pod pachą. Politechnika jeszcze je zbiera, ale nasze uniwersytety podały już listę najpopularniejszych kierunków. I znów eksperci od rynku pracy głowią się, co sprawia, że nasi maturzyści wybierają psychologię, prawo i dziennikarstwo, jak wynika z danych Uniwersytetu Łódzkiego, chociaż studia ciężkie, a wejść do zawodu jeszcze trudniej. Z kolei na Uniwersytecie Medycznym lekarzami chce zostać dwa razy więcej chętnych niż przed rokiem.

  Co łączy najpopularniejsze w Łodzi kierunki? Ekspertom umyka, że na temat każdej z tych specjalizacji powstają najpopularniejsze seriale. Tegoroczni maturzyści pewnie nie pamiętają już "Ally McBeal", ale za to znają "Prawo Agaty". Przyszły psycholog może zainspirować się amerykańską "Terapią", albo jej polską adaptacją "Bez tajemnic". Marzący o dziennikarstwie mają świetny "Newsroom" (za trzy dni rusza nowy sezon), a inwazja seriali medycznych przebija podaż tych o zombie.

  Kryzys "powołań" przeżywa Wydział Filozoficzno-Historyczny z popularną jeszcze przed dekadą archeologią. Czy jej atrakcyjność nie brała się z marzeń ówczesnych maturzystów wychowanych na "Kronikach młodego Indiany Jonesa"? A skoro teraz dzieciaki oglądają "Komisarza Alexa" może warto otworzyć w Łodzi studia weterynaryjne?


  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo