Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentka Politechniki Łódzkiej w zespole, który zajął czwarte miejsce w międzynarodowym konkursie projektów bazy na Księżycu

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Aleksandra Wilczyńska, studentka Politechniki Łódzkiej, znalazła się w drużynie, która zajęła czwarte miejsce w konkursie na projekt bazy księżycowej – Moon Base Design Contest – zorganizowanym przez stowarzyszenie Moon Society ze Stanów Zjednoczonych. >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Aleksandra Wilczyńska, studentka Politechniki Łódzkiej, znalazła się w drużynie, która zajęła czwarte miejsce w konkursie na projekt bazy księżycowej – Moon Base Design Contest – zorganizowanym przez stowarzyszenie Moon Society ze Stanów Zjednoczonych. >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>materiały zespołu Innspace nadesłane przez PŁ
Aleksandra Wilczyńska, studentka Politechniki Łódzkiej, znalazła się w drużynie, która zajęła czwarte miejsce w konkursie na projekt bazy księżycowej – Moon Base Design Contest – zorganizowanym przez stowarzyszenie Moon Society ze Stanów Zjednoczonych.

Politechnika Łódzka pochwaliła się sukcesem swojej studentki w środę (24 marca), zaś amerykańskie stowarzyszenie rozstrzygnęło swój konkurs dwa tygodnie wcześniej. Zespół Innspace, tworzony przez trzynastkę studentów i absolwentów różnych polskich uczelni – w tym przez Aleksandrę Wilczyńską – zdobył w Moon Base Design Contest czwarte miejsce.

Moon Base Design Contest. Co to za konkurs?

Amerykanie zaprosili do konkursu drużyny z całego świata. Ich zadaniem było zaprojektowanie bazy księżycowej, która byłaby możliwa do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści dwie-trzy załogi jednocześnie.

Eksperci Moon Society oceniali takie aspekty zgłoszonych projektów jak środki finansowe potrzebne na ich zrealizowanie czy architektura bazy. Ta powinna umożliwiać załogom – oprócz prowadzenia badań – także rozrywki (np. zespół z łodzianką w składzie wyznaczył w swoim projekcie, o nazwie Xors, m.in. przestrzeń do gry w kręgle).

„Drużyna z Polski, w której pracowała nasza studentka, wykonała za pomocą druku 3D projekt bazy na Księżycu. Miał być on koncepcją realną do jej zmaterializowania, a nie fantazją z gatunku science fiction” – poinformowała Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ. – „Baza Xors składa się z czterech modułów. Ich pokrycie grubą warstwą regolitu księżycowego za pomocą technologii druku 3D stanowiłoby dodatkową ochronę przed promieniowaniem”.

W projekcie zespołu łodzianki załoga bazy ma dostęp do wody z Księżyca

W projekcie powstałym z udziałem łódzkiej studentki kluczową rolę w podtrzymywaniu warunków do życia w bazie odgrywają algi. Mix specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, spełnia funkcje oczyszczania ścieków. Dodatkowy tlen dostarczają mikroglony uformowane jako panele naścienne. Zespół wykorzystał lampy emitujące światło widzialne, ale też podczerwone i UVA oraz UVB, aby lepiej imitować światło słoneczne.

W projekcie Polaków baza znalazła się na południowym biegunie Księżyca w pobliżu krateru Shackleton. Słońce oświetla to miejsce przez prawie cały czas, podczas gdy wnętrze krateru tonie w ciemnościach. Dzięki temu położeniu baza ma dostęp do wody uwięzionej w postaci lodu – na powierzchni Księżyca oraz pod nią.

Aleksandra Wilczyńska z Politechniki Łódzkiej ułatwia podbój kosmosu. Karaluchy jako pożywienie

W ramach poprzednich projektów Aleksandra Wilczyńska m.in. prowadziła badania wzrostu roślin w warunkach stymulujących grawitację na Księżycu oraz… hodowlę karaluchów, które mogą zostać w przyszłości wykorzystane jako alternatywne źródło pożywienia.

Zobacz również

"J***ć biedę". Konkurs UMŁ... dla zażenowanych reklamą Karty Łodzianina. Nagroda z pieniędzy podatników za spot... bez wulgaryzmów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki