Studentki z Łodzi pomagają choremu chłopcu

  Studentki z Łodzi pomagają choremu chłopcu

  Ewelina Madejska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  "Chwila dla Kamila" to inicjatywa czterech studentek pedagogiki, które postanowiły pomóc pięcioletniemu Kamilowi z Domu Dziecka dla Małych Dzieci przy ulicy Zbocze 2a w Łodzi. Dziewczyny zarejestrowały komitet społeczny w łódzkim magistracie, organizują koncerty, z których dochód przekazują na pomoc choremu malcowi. Ale przede wszystkim poświęcają mu wiele czasu i serca podczas zabaw i ćwiczeń rehabilitacyjnych.
  Studentki z Łodzi pomagają choremu chłopcu

  ©archiwum prywatne

  - Zostaliśmy do tego działania zmotywowani przez dr Katarzynę Perlińską, wykładowcę Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego - mówi Ania Fajst.

  Kamil urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Życie rozpoczął od rocznego pobytu w placówce opiekuńczej. Potem wrócił do domu, ale rodzina nie była zdolna się nim odpowiednio zająć. Brak opieki lekarskiej i rehabilitacji pogłębiły problemy zdrowotne chłopczyka.

  - Kamil nie mówi, nie ma wykształconych odruchów chwytania i gryzienia. Cierpi na upośledzenie umysłowe i ruchowe. Lekarze mówią, że zatrzymał się na etapie ośmiomiesięcznego dziecka. Potrzebuje rehabilitacji i leków - mówi Anna Fajst.

  Dziewczyny nie zbierają pieniędzy do puszek, nie proszą o przelewy. Organizują wydarzenia kulturalne.

  - Wszelkie działania prowadzimy jako komitet społeczny o nazwie "Chwila dla Kamila". Zarejestrowałyśmy go w Urzędzie Miasta Łodzi. To najlepsze rozwiązanie prawne, pozwalające na realizację naszych planów. Dzięki temu możemy organizować imprezy charytatywne, z których dochód przekazujemy na pomoc Kamilowi - tłumaczy studentka. - O każdym przedsięwzięciu informujemy na Facebooku.

  Dziewczyny zorganizowały m.in. koncert rockowy w klubie Stereo Krogs i hiphopowy w klubie Spinka oraz warsztaty taneczne we współpracy z Lila House. Kolejną edycję koncertów planują na październik.

  Kamil potrzebuje rodziny zastępczej, która otoczy go miłością i opieką. Na razie to dziewczęta wypełniają mu czas.

  - Regularnie odwiedzamy Kamila. Podczas cotygodniowych wizyt wykonujemy z nim ćwiczenia rehabilitacyjne, zabieramy na spacery, pobudzamy rozwój. Dzięki współpracy z Kinderplanetą w Manufakturze mogliśmy odwiedzić salę zabaw - cieszy się studentka.

  Dariusz Nowakowski, wicedyrektor placówki, w której przebywa Kamil, nie może się nachwalić Ani i jej koleżanek.

  - Ich pomoc jest nieoceniona. Nie tylko zbierają pieniądze, dają mu znacznie więcej. Dla niego najważniejsze jest że ktoś - oprócz personelu - interesuje się nim, przychodzi. W ubiegłym roku zebrała się grupa studentów, którzy postanowili pomóc dziewczynce z porażeniem mózgowym. Zebrali pieniądze na wózek, zorganizowali wyjazdy. Dziewczęta, tańczące zumbę, zorganizowały maraton taneczny, z którego przekazały 7,5 tys. zł dla naszej placówki - wylicza dyrektor.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo