Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia po polsku czy po angielsku?

WK
Wśród szerokiej oferty studiów I i II stopnia na polskich uczelniach, coraz większym zainteresowaniem cieszą się kierunki realizowane w języku angielskim, często przygotowywane we współpracy z zagranicznymi uniwersytetami.

Czym różnią się studia po angielsku od studiów w języku polskim? Przede wszystkim oczywiście językiem wykładowym. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów władających biegle językiem angielskim (ale coraz częściej również dodatkowo drugim językiem obcym), takie studia pozwalają na zwiększenie kompetencji językowych, zwłaszcza w zakresie płynnej komunikacji w codziennym życiu zawodowym.

Dodatkowo, jeżeli uczelnia współpracuje z zagranicznym partnerem, nabywane kompetencje mają szerszy zasięg, bardziej międzynarodowy i międzykulturowy. W warunkach polskich posiadanie dyplomu zagranicznej uczelni jest często wyróżnikiem jakości i prestiżu. Studenci w wielu przypadkach mają możliwość skorzystania z propozycji wyjazdu do uczelni partnerskiej i zrealizowanie tam części programu studiów, co znacznie poszerza ich horyzonty.

Przykładem takiej współpracy jest prowadzony od 2004 roku największy w Polsce program studiów menedżerskich Clark University. Studenci w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Londynie mają możliwość uzyskania amerykańskiego tytułu Master obok dyplomu studiów magisterskich. Realizowany w Łodzi program Clark University posiada akredytację New England Association of Schools and Colleges, co potwierdza wysokie standardy kształcenia, które polska uczelnia musi spełnić, aby uzyskać uprawnienia do realizacji programu studiów tożsamego z programem uczelni amerykańskiej.

Nie zawsze jednak studia w języku angielskim są jedyną możliwością. Istnieje obecnie na rynku wiele ciekawych kierunków kształcenia, które realizowane są po polsku z założeniem kwalifikowania młodej kadry w kraju. Takie studia jak Kosmetologia, Fizjoterapia, Bezpieczeństwo narodowe, Prawo czy Psychologia, są dziś nie tylko popularne wśród kandydatów, ale cieszą się dużym popytem na rynku pracy. Również w przypadku studiów biznesowych istnieje duże zainteresowanie studiami realizowanymi tylko w języku polskim.

„Obserwujemy, że równocześnie z popytem na fachowców zarządzających w biznesie międzynarodowym, pojawia się w ostatnim czasie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych menedżerów zorientowanych na rynek wewnętrzny. Mając to na uwadze, już od następnego semestru rekrutujemy na nowo utworzony program MBA realizowany w języku polskim. Przewagą konkurencyjną tych studiów jest połączenie dotychczasowych doświadczeń w realizacji MBA na wysokim poziomie z doborem fachowców przygotowujących uczestników do zarządzania w polskich warunkach gospodarczych.” – mówi dr Łukasz
Prysiński, Dyrektor Programu MBA Społecznej Akademii Nauk.

Jeszcze inną możliwością jest podjęcie studiów łączonych, realizowanych częściowo po polsku, a częściowo po angielsku. Dla wielu osób z barierą językową okazuje się to rewelacyjnym rozwiązaniem, ponieważ zajęcia w języku obcym wprowadzane są stopniowo. Jest więc czas na podniesienie znajomości języka obcego w ramach intensywnych kursów oferowanych przez uczelnie.

Konkludując, nie da się jednoznacznie określić, które studia są lepsze. Każdy kierunek i tryb studiowania jest przeznaczony dla innej grupy odbiorców. Najważniejsze jednak, aby znać dostępne możliwości kształcenia, podejmować wyzwania językowe i wybierać studia na podstawie przemyślanej decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki