Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia artystyczne prezydent Łodzi. Film o Zdzisławie Jaskule dzięki stypendium

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Janusz Szymański
Trzynastu młodych twórców odebrało w środę stypendia artystyczne prezydent Łodzi. Dominują film i sztuki wizualne, gorzej stoją teatr i literatura

Stypendia trafiły głównie do autorów działań o łódzkim charakterze. Rozdysponowano 114 tys. zł i aż dziewięć osób dostało po 10 tys. zł. W tym gronie są jazzowy gitarzysta Marek Kądziela, który przygotuje cykl jam session „Jazz w Łodzi” otwieranych występami profesjonalnych muzyków oraz wokalistka Katarzyna Krenc - na realizację 30-minutowego koncertu w formie wideo i nagranie dwóch teledysków.

Aż czworo młodych filmowców weźmie się za wątki łódzkie. Aleksandra Rek, nagradzana dokumentalistka do niedawna związana z TVP Łódź (laureatka tytułu Dziennikarz Roku 2012), dziś pracująca w Warszawie, nakręci dokument „Książę robotniczej Łodzi” o Zdzisławie Jaskule, zmarłym pół roku temu poecie, tłumaczu, reżyserze, dyrektorze Teatru Nowego, barwnej i wpływowej postaci łódzkiego środowiska kultury. - Będzie to jego poszerzony o wątki rodzinne portret. Ale nie laurka - mówi Rek.

Czytaj:Zmarł Zdzisław Jaskuła, poeta, tłumacz, reżyser i dyrektor Teatru Nowego w Łodzi

Jan Grobliński w czerwcu zacznie pracę nad inscenizowanym dokumentem „Plan miasta”. Punktem wyjścia jest spacer po Łodzi, jaki dekadę temu zrobił jego ojciec nanosząc na nowy plan kartograficzny korekty. - Chcę podjąć m.in. temat związków rzeczywistości z opisem tej rzeczywistości - mówi Grobliński. Z kolei Marta Giec nakręci pełnometrażową fabułę o Łodzi, a Michał Jankowski w technice kombinowanej opowie historię kosmicznego podróżnika Odysa.

Aleksandra Lewy przygotuje występ dla dzieci z okazji 5-lecia Zespołu Tańca Nowoczesnego „Ad Astra”, promując go w kraju, a Patrycja Terciak - działanie performatywne, dla którego punkt wyjścia stanowi norweski tekst dla dzieci „Włosy mamy”, traktujący o problemie depresji (a nie jak wcześniej informował magistrat: performens dla dzieci, warsztaty i spotkania na temat depresji wśród dzieci i młodzieży), Katarzyna Gołębiowska dwie wystawy wielkoformatowych prac (8,2 tys. zł), a Anna Jarosz „Przewodnik po sytuacjach”, publikację o pokoleniu „Y”. Marginalne miejsce zajęła literatura - w tej dziedzinie doceniono tylko „Detal łódzki. Łódź szlakiem detali architektonicznych” Marii Nowakowskiej.

- Chcemy nagłaśniać działania młodych twórców także poza Łodzią, dlatego będziemy z nimi w kontakcie - mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury w magistracie.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 11-17 kwietnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki