Stypendia dla łódzkich studentów od prezydent Łodzi i...

  Stypendia dla łódzkich studentów od prezydent Łodzi i prywatnych firm

  Agnieszka Magnuszewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dominik Banat i Monika Tomaszewska zostali „twarzami kampanii” promującej tegoroczną edycję projektów stypendialnych

  Dominik Banat i Monika Tomaszewska zostali „twarzami kampanii” promującej tegoroczną edycję projektów stypendialnych

  Październik to jedyny miesiąc, kiedy studenci mogą aplikować o stypendia z dwóch projektów. Stypendium może przyznać zarówno prezydent Łodzi jak i prywatne firmy.
  Dominik Banat i Monika Tomaszewska zostali „twarzami kampanii” promującej tegoroczną edycję projektów stypendialnych

  Dominik Banat i Monika Tomaszewska zostali „twarzami kampanii” promującej tegoroczną edycję projektów stypendialnych

  - Stypendium buduje wiarę w to, że warto w siebie inwestować - zapewnia Monika Tomaszewska, absolwentka Politechniki Łódzkiej, która w ubiegłym roku zdobyła stypendium od firmy Procter&Gamble. W tym miesiącu łódzcy studenci mogą aplikować o stypendia zarówno przyznawane przez prezydenta Łodzi jak i o prywatne firmy. Można też zdobyć bezpłatne zakwaterowanie w akademiku czy kursy językowe.

  - Rozpoczyna się rok akademicki, więc zapraszamy naszych studentów do składania aplikacji w ramach dwóch programów, które realizujemy. Jeden z nich to stypendia miasta Łodzi. W tegorocznej, szóstej edycji projektu mamy do podziału 240 tysięcy złotych - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - W dotychczasowych pięciu edycjach w sumie przyznaliśmy stypendia na kwotę ponad 1,2 miliona złotych.

  O stypendia prezydent Łodzi mogą się ubiegać studenci I roku studiów stacjonarnych na wybranych 55 kierunkach, którzy są laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad oraz doktoranci podejmujący badania w dziedzinach powiązanych z miastem.

  - Czyli realizują projekty istotne z punktu rozwoju Łodzi - wyjaśnia Hanna Zdanowska. - Termin składania zgłoszeń mija 30 października.

  Dotychczas takie stypendia otrzymało 85 studentów i doktorantów. Znaczna część z wyróżnionych studentów zdobyła więcej niż jeden tytuł w różnych olimpiadach. Wybrani studenci otrzymają miesięczne stypendium w wysokości jednego tysiąca złotych, a doktoranci dwa tysiące złotych (przez jeden rok akademicki).

  - Drugi projekt stypendialny realizowany jest w ramach programu „Młodzi w Łodzi” wspólnie z takimi partnerami, jak uczelnie wyższe oraz prywatne firmy - wyjaśnia Hanna Zda-nowska. - W tym przypadku aplikacje można składać do 21 października.

  Wyjątkiem jest ubieganie się o stypendium firmy Procter & Gamble. Można o nie aplikować tylko do 17 października. W ubiegłym roku stypendium tej firmy otrzymała Monika Tomaszewska, absolwentka Zarządzania i Inżynierii Produkcji w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej.

  - Stypendium to dwutorowa współpraca, bo firmie umożliwia wyszukanie „perełek” wśród studentów, a dla studenta jest nagrodą za wkład włożony we własną edukację. To miłe uczucie przejść cały proces rekrutacji w dużej firmie i na końcu otrzymać nagrodę w postaci stypendium. Oczywiście pomoc finansowa, jaką ono zapewnia, też jest ważna - przyznaje Monika Tomaszewska. - Ponadto, ta współpraca z firmą, choć sama aktualnie nie jestem z nią związana, otwiera drogę na przyszłość.

  Do tegorocznej, dziewiątej edycji projektu stypendialnego z programu „Młodzi w Łodzi” przystąpiło 19 firm. Ufundują one 16 stypendiów. W dotychczasowych ośmiu edycjach o stypendia aplikowało ponad 2950 osób, a otrzymały je 184. Poza tym, 145 osób skorzystało z darmowych lektoratów języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego, a 23 miały zapewnione darmowe zakwaterowanie w akademikach.

  W tym roku Uniwersytet Łódzki zafunduje akademik czterem studentom, a Uniwersytet Medyczny dwóm. Na bezpłatne zakwaterowanie mogą też liczyć studenci Politechniki Łódzkiej. - Wesprzemy w tym roku najlepszych, oferując miejsce w domu studenta dla trzech osób. Ten program ma dla nas wielkie znaczenie, bo promuje studia techniczne oraz kariery inżynierskie, które są niezwykle ważne dla rozwoju naszego miasta - podkreśla dr hab. inż Sławomir Hausman, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. - To właśnie z mojego wydziału jest największa liczba beneficjentów programu stypendialnego. Oczywiście nie przypadkowo, bo w Łodzi prężnie rozwija się przemysł informatyczny, teleinformatyczny oraz przemysł sprzętów powszechnego użytku.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE...

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo