Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces hiszpańskich i holenderskich badaczy: kobieta odzyskała wzrok po wszczepieniu implantu

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Pixium Vision/Ferrari Press/East News
Po wszczepieniu niewidomej od kilkunastu lat Hiszpance implantu do mózgu, kobieta była w stanie rozpoznawać kształty oraz litery.

Sukces hiszpańskich naukowców, kierowanych przez Eduardo Fernándeza Jovera z Uniwersytetu im. Miguela Hernandeza w Elche we wschodniej części Hiszpanii oraz ich kolegów z holenderskiego Instytutu Neuronauki. Do mózgu kobiety, która straciła wzrok półtorej dekady temu, wszczepili implant, który sprawił, że przez krótką chwilę widziała.

Implant o szerokości 4 milimetrów wszczepiono w strefie mózgu odpowiedzialnej za widzenie i bezpośrednio stymulował on korę wzrokową niewidomej pacjentki Hiszpanki Bernardecie Gómez. Implant składał się z 96 elektrod.. Umożliwiając to jej ponowne widzenie kształtów i kolorów bez użycia oczu.

„Sztuczna siatkówka” została umieszczona na okularach, a następnie skierowano przed nimi światło, które zostało przetworzone na sygnały elektryczne. Sygnały z wzorców świetlnych zostały odebrane przez mikroelektrody, każda o długości 1,5 milimetra, wszczepionych do mózgu pacjentki, dzięki czemu mogła „widzieć” bez użycia oczu.

Przenikając do mózgu, mikroelektrody mogą stymulować, i monitorować aktywność elektryczną neuronów w korze wzrokowej, zlokalizowanej w większej korze mózgowej.

W 2020 roku większa wersja tego zestawu została pomyślnie przetestowana na naczelnych przy użyciu 1000 elektrod, choć zwierzęta będące częścią badania nie były ślepe.

Ten eksperyment przeprowadzono na całkowicie niewidomej 57-letniej kobiecie. Po krótkim szkoleniu, podczas którego nauczyła się interpretować obrazy wytwarzane przez urządzenie, była w stanie rozpoznawać litery, a także sylwetki niektórych obiektów. Po sześciu miesiącach użytkowania urządzenie zostało usunięte z jej mózgu.

Eduardo Fernandez Jover, który kierował tym eksperymentem wyjaśnia, że implant zawiera 96 elektrod, które wspomagają komórki mózgowe. Dzięki temu pierwszemu na świecie eksperymentowi pojawia się szansa na przywrócenie widzenia niewidomym pacjentom. Brzmi to jak fantastyka, ale innowacyjne implanty okazały się skuteczne w wielu obszarach mózgu; umożliwiły sparaliżowanym ludziom pisanie umysłem, skutecznie pomogły w leczeniu depresji, a nawet pozwoliły nam komunikować się z maszynami bez mówienia.

Zdaniem naukowców w ciągu dekady możliwe będzie prowadzenie na rynek implantu, który przywróci wzrok niewidomym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sukces hiszpańskich i holenderskich badaczy: kobieta odzyskała wzrok po wszczepieniu implantu - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki