Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces młodego naukowca z Politechniki Łódzkiej. Dr Maciej Fronczak wyjedzie do Budapesztu badać syntezę materiałów grafenowych

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Dr Maciej Fronczak jest adiunktem w Katedrze Inżynierii Molekularnej PŁ. Na stażu naukowym w ramach stypendium z NAWA dołączy do Grupy Badawczej Chemii Plazmy, którą kieruje dr Zoltán Károly, członek Węgierskiej Akademii Nauk.
Dr Maciej Fronczak jest adiunktem w Katedrze Inżynierii Molekularnej PŁ. Na stażu naukowym w ramach stypendium z NAWA dołączy do Grupy Badawczej Chemii Plazmy, którą kieruje dr Zoltán Károly, członek Węgierskiej Akademii Nauk. materiały PŁ
Politechnika Łódzka pochwaliła się w czwartek (7 stycznia) sukcesem młodego naukowca PŁ – dr Macieja Fronczaka. Doktor zdobył stypendium z trzeciej edycji Programu im. Mieczysława Bekkera, rozstrzygniętej właśnie przez rządową Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Dr Maciej Fronczak wyjedzie w ramach stypendium z NAWA na staż podoktorski do Centrum Badań Nauk Przyrodniczych w Budapeszcie, gdzie będzie zajmował się syntezą materiałów grafenowych.

Dr Maciej Fronczak jest adiunktem w Katedrze Inżynierii Molekularnej PŁ. Na stażu naukowym w ramach stypendium z NAWA dołączy do Grupy Badawczej Chemii Plazmy, którą kieruje dr Zoltán Károly, członek Węgierskiej Akademii Nauk.

Naukowiec Politechniki Łódzkiej i jego badania syntezy materiałów grafenowych

"Finansowany w programie projekt dotyczy syntezy materiałów grafenowych w strumieniu plazmy termicznej. Badania zmierzają do opracowania szybkiej i wysokowydajnej metody. Projektowane materiały grafenowe mogą znaleźć zastosowanie jako nośnik katalizatorów, składnik trwałych mechanicznie kompozytów, czy materiał stosowany w elektrochemii" – wyjaśnia dr Maciej Fronczak.

Laureat trzeciej edycji Programu im. Mieczysława Bekkera z PŁ planuje zrealizować swój staż podoktorski w najbliższe wakacje. Badania potrwają trzy miesiące. Będzie to kolejny pobyt dr Macieja Fronczaka w ośrodku w Budapeszcie. W 2015 roku prowadził tam badania do pracy doktorskiej.

Centrum Badań Nauk Przyrodniczych jest wiodącym na Węgrzech ośrodkiem, w którym badacze pracują nad nowymi materiałami do zastosowań w obszarze energii odnawialnej, elektronice czy inżynierii środowiska.

Program im. Mieczysława Bekkera. Co to za stypendium?

NAWA opublikowała listę 135 laureatów trzeciej edycji Programu im. Mieczysława Bekkera 29 grudnia (obok nazwisk młodych badaczy na tej liście nie ma nazw uczelni, z którymi związani są nagrodzeni).

W ramach programu jego laureaci wyjadą na stypendia do ośrodków naukowych w 26 krajach. W czasie pobytów trwających od trzech do 24 miesięcy będą wspólnie z zagranicznymi badaczami realizowali projekty naukowe lub staże podoktorskie i rozwijali międzynarodową współpracę.

W trzeciej edycji Programu im. Mieczysława Bekkera – ten polski inżynier był głównym konstruktorem załogowego pojazdu księżycowego programu Apollo – największa grupa naukowców otrzymała stypendia na wyjazdy do ośrodków w Stanach Zjednoczonych (21 osób), w Wielkiej Brytanii (18 osób) i w Niemczech (17 osób). Naukowcy pojadą też m.in. do ośrodków w Australii, Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Nowej Zelandii, Portugalii, Singapurze, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji oraz we Włoszech.

Doktor z Uniwersytetu Łódzkiego w Departamencie Zdrowia Stanu Nowy Jork

Laureaci poprzednich edycji przyznają, że wyjazd na stypendium NAWA miał znaczący wpływ na ich rozwój naukowy. Dr hab. Magdalena Urbaniak, obecnie pracuje w Katedrze UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk. W ramach Programu im. Bekkera odbyła staż naukowy w ośrodku Departamentu Zdrowia Stanu Nowy Jork.

"Dzięki stypendium NAWA miałam możliwość pracy w gronie naukowców o międzynarodowej renomie, w jednym z wiodących ośrodków w USA, zajmujących się chemią środowiska. Stypendium przyczyniło się do umiędzynarodowienia moich badań i kontaktów naukowych, a tym samym ugruntowało moją pozycję naukową w dziedzinie fitoremediacji (technologia wykorzystująca rośliny w procesie oczyszczania środowiska - red.) i chemii środowiska. Efektem tego jest podniesienie rangi moich badań i widoczności publikowanych wyników na arenie międzynarodowej. Do teraz, w ramach współpracy z ośrodkiem w USA, opublikowaliśmy pięć artykułów w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym i planujemy kolejne" – wylicza w komunikacie NAWA dr hab. Magdalena Urbaniak.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki