Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Najlepsi w Polsce symulanci. Rozpraw. Konkurs im. Jessupa

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Zadowoleni przedstawiciele Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Zadowoleni przedstawiciele Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego po raz trzeci z rzędu zwyciężyli w krajowych eliminacjach konkursu im. Jessupa . Zatem reprezentacja WPiA UŁ znów pojedzie na finał światowy do Waszyngtonu. Prestiżowy konkurs polega na symulacji rozprawy (moot court) przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - organem ONZ. Krajowe eliminacje konkursu co roku odbywają się w ok. stu państwach.

W czwartek (7 lutego) Uniwersytet Łódzki doniósł o sukcesie reprezentacji studentów Wydziału Prawa i Administracji tej uczelni, która zwyciężyła w Rundach Narodowych The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition.

W związku z tym triumfem reprezentacja WPiA UŁ wyjeżdża na Finał Światowy. Organizatorzy konkursu zaplanowali go na kwiecień w Waszyngtonie.

Przedstawiciele WPiA UŁ wygrali krajowe eliminacje już po raz trzeci z rzędu.

– Ostatnim razem byli w pierwszej pięćdziesiątce światowej, teraz chcą poprawić ten wynik – deklaruje opiekun naukowy grupy oraz ekspert w dziedzinie prawa międzynarodowego, dr Marek Wasiński z WPiA UŁ. Opiekunką z tego wydziału jest też dr hab. Joanna Połatyńska. Doktorzy wywodzą się z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych.

A do Waszyngtonu, reprezentując Polskę, wkrótce wybierają się studenci WPiA UŁ: Monika Danilczuk, Franciszek Jędras, Alicja Ozimek, Agata Szczepańska oraz Jakub Wojtasik.

Konkurs polega na symulacji rozprawy (moot court) przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - organem ONZ i jednocześnie sądem międzynarodowym z największym autorytetem.

Studenci wcielają się w role przedstawicieli procesowych dwóch fikcyjnych państw. Każda rozprawa jest odrębnym „meczem”, którego zwycięzca awansuje do kolejnej rundy.

Uczestnicy zawodów muszą się wykazać ogromną wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego, profesjonalnymi umiejętnościami adwokackimi oraz perfekcyjną znajomością języka angielskiego.

W związku z tym, że sprawy będące podstawą konkursów dotyczą realnych, skomplikowanych problemów prawnych, oba konkursy traktowane są jako kuźnia talentów dla resortów dyplomacji a także wielkich międzynarodowych korporacji prawniczych.

Podczas krajowych eliminacji Uniwersytet Łódzki pokonał Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

Poza ogólnym triumfem w polskich eliminacjach reprezentacja UŁ zanotowała też inne. Najlepszym mówcą (The Best Oralist) została Agata Szczepańska. Zespół otrzymał również nagrodę za najlepsze pisma procesowe (The Best Memorials).

Powodzenia w Waszyngtonie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki