Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukcesja dostarcza do łódzkich szkół mapy z 1823 r.

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja ogłosiło, że dostarcza do wszystkich łódzkich szkół podstawowych i gimnazjów kopię mapy miasta, która powstała w w 1823 roku na zlecenie Rajmunda Rembielińskiego. Jego pomnik, jako współtwórcy przemysłowej potęgi Łodzi, stoi przed centrum, otwierającym się 25 września.

- Chcemy, by uczniowie znali tę wyjątkową postać i zainteresowali się historią swojego miasta. Mamy nadzieję, że przekazywana przez nas mapa, która zawiśnie w klasach, każdego dnia będzie przypominała uczniom o wspaniałym mieście, w którym przyszło im żyć – informuje biuro prasowe Sukcesji.

W tym tygodniu sprawdziliśmy, że Sukcesja się nie przechwala bez powodu, bo mapy rzeczywiście docierają do szkół.

- Przedstawiciele centrum przynieśli ją do mnie osobiście, a moi historycy natychmiast ją "przechwycili" i twierdzą, że będą wykorzystywać w lekcjach o Łodzi - mówiła w czwartek (9 września) Małgorzata Dziedziurska, dyrektor SP nr 153, położonej na Bałutach.

Rajmund Rembieliński żył w latach 1775-1841, był działaczem politycznym i gospodarczym w okresie autonomii Królestwa Polskiego. Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego wystąpił z prośbą do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji o urządzenie w Łodzi osady fabrycznej. Dzięki niemu rozpoczęto realizację programu rozwoju przestrzennego miasta. Imię Rembielińskiego nosi jedna z ulic, przy których stoi Sukcesja oraz jedno z łódzkich gimnazjum (nr 10).

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki