Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukcesja nadal na sprzedaż. Sąd oddalił w piątek zażalenie zarządu Fabryki Biznesu na decyzcję o upadłości spółki

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Jest nowa decyzja sądu w sprawie przyszłości Sukcesji. W piątek (17 lipca) została ogłoszona.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Jest nowa decyzja sądu w sprawie przyszłości Sukcesji. W piątek (17 lipca) została ogłoszona.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Krzysztof Szymczak
W piątek (17 lipca) sąd oddalił zażalenie zarządu Fabryki Biznesu na ogłoszenie upadłości tej spółki. To oznacza, że zamknięta od dwóch tygodni Sukcesja zgodnie z planem będzie wystawiona na sprzedaż.

1 kwietnia Sąd Rejonowy Łódź- Śródmieście ogłosił decyzję o postawieniu w stan upadłości Fabryki Biznesu, właściciela centrum handlowo-rozrywkowego Sukcesja w Łodzi. Jednak zarząd Fabryki Biznesu złożył zażalenie na tę decyzję. Spółka przekonywała w oświadczeniu pozyskaniu inwestora, chciała zmienić upadłość likwidacyjną na opcję pre-pack, czyli sprzedać część majątku na swoich warunkach.

To się nie udało. W piątek sąd oddalił zażalenie zarządu Fabryki Biznesu na decyzję o upadłości spółki. To oznacza, że postanowienie o ogłoszeniu upadłości jest prawomocne. - Sukcesja będzie wystawiona na sprzedaż - zapowiada Ewa Frontczak, syndyk Sukcesji.

Centrum handlowo-rozrywkowe zostało wycenione na 100 mln zł. Są już chętni na zakup Sukcesji.

Natomiast w przyszłym tygodniu podjęta będzie decyzja, czy część rozrywkowa Sukcesji może działać dalej. Taki wniosek złożyły do syndyka kino Helios, klub Fit Fabric i kręgielnia Król Kul. Aby było to możliwe, konieczne jest wydzielenie kosztów działalności dla tego piętra i zgoda na ich pokrycie przez tych najemców.

Z Fabryką Biznesu nie udało nam się skontaktować. Telefon biura prasowego Sukcesji jest już wyłączony.

To kolejny już etap długich kłopotów łódzkiej Sukcesji. Centrum Handlowe na rogu al. Politechniki i ul. Rembielińskiego zostało otwarte we wrześniu 2015 r. w miejscu XIX-wiecznej fabryki miejscu dawnej przędzalni bawełny Juliusza Albrechta i Józefa Gampego, i późniejszych zakładów bawełnianych Maltex.

Zbudowała je spółka Fabryka Biznesu kosztem 182 mln zł. Projekt dostał 8 mln zł dofinansowania unijnego w ramach rewitalizacji obiektów pofabrycznych.

Powierzchnia użytkowa centrum wyniosła aż 128 tys. mkw., a powierzchnia najmu 45 tys. mkw. Według wstępnych założeń miało tam się znaleźć 160 sklepów. Pojawiła się m.in. pierwsza w Łodzi kawiarnia Starbucks, a także salon z wyposażeniem wnętrz H&M Home. Działało wiele sklepów odzieżowych, duży sklep sportowy Sports Direct, kino Helios i restauracje. Jednak mimo korzystnej lokalizacji wszystkich pomieszczeń nigdy nie udało się zapełnić.

Sukcesja miała też inne kłopoty.

Główny wykonawca, firma Mirbud, wytoczyła spółce dwa procesy. Fabryka Biznesu tłumaczyła się, że podczas budowy wyszły liczne usterki. Potem zarząd województwa uznał, że spółka powinna zwrócić część unijnego dofinansowania. Pojawiły się też problemy finansowe.

1 kwietnia tego roku sąd ogłosił upadłość Fabryki Biznesu. Spółka wyjaśniła w komunikacie, że trudna sytuacja wynikała z czynników zewnętrznych. "Na sytuacji ekonomicznej Fabryki Biznesu zaważył szereg niezależnych od spółki czynników, w tym ogromna liczba – około 6 tysięcy – rozmaitych usterek i wad budowlanych, które sukcesywnie wychodziły na jaw po oddaniu Centrum do użytku" - napisała w oświadczeniu. " Obciążyło to spółkę wielomilionowymi kosztami ich usuwania, powodowało liczne awarie, co w konsekwencji wpłynęło negatywnie na poziom komercjalizacji. Nie bez wpływu było też m.in. zamknięcie supermarketu Piotr i Paweł na skutek kłopotów sieci" - wyjaśniała. Winiła też epidemię koronawirusa.

Jednak specjaliści od marketingu, m.in. dr. Paweł Kowalski z Uniwersytetu Łódzkiego, zwracali uwagę, że Sukcesji brakuje marek, które przyciągałyby klientów właśnie do tego centrum.

1 lipca centrum Sukcesja zostało zamknięte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki