Sukcesja w Łodzi. Sąd oddalił wniosek o upadłość Fabryki Biznesu, właściciela centrum handlowo-rozrywkowego

jw
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia oddalił wniosek firmy MIRBUD S.A. o ogłoszenie upadłości Fabryki Biznesu Sp. z o.o. Zdaniem sądu nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości - spółka reguluje wszystkie należności oraz posiada majątek przekraczający zobowiązania.

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu nadesłanego przez Fabrykę Biznesu Sp. z o.o. :

Zarząd Fabryki Biznesu Sp. z o.o. – właściciela Centrum Handlowo-Rozrywkowego „Sukcesja” w Łodzi – z satysfakcją informuje, iż Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi postanowieniem z dnia 19 stycznia 2018 roku oddalił wniosek MIRBUD S.A. o ogłoszenie upadłości Spółki. Zasadniczym powodem oddalenia wniosku było to, że MIRBUD S.A. nie udowodnił istnienia wierzytelności, na której oparł żądanie ogłoszenia upadłości, a nadto, że nie zachodzą wobec Spółki żadne przesłanki upadłości. Należy przez to rozumieć, iż Fabryka Biznesu Sp. z o.o. reguluje wszystkie wymagalne względem niej należności oraz posiada majątek zdecydowanie wyższy niż wszelkie jej zobowiązania. Spółka jest zatem podmiotem w pełni wypłacalnym i wiarygodnym.
Wydane postanowienie potwierdza wyłącznie prezentowane przez Zarząd Fabryki Biznesu Sp. z o.o. stanowisko, iż wniosek MIRBUD S.A. był całkowicie bezzasadny a Fabryka Biznesu Sp. z o.o. nie jest dłużnikiem MIRBUD S.A.
Zarząd Fabryki Biznesu Sp. z o.o. po analizie poniesionych strat wizerunkowych i majątkowych wynikających z oddalonego wniosku MIRBUD S.A. podejmie dalsze kroki prawne zmierzające do uzyskania stosownej rekompensaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A taka jest prawda:

Zgodnie z uzasadnieniem Sądu, podstawą oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości Fabryki Biznesu sp. z o.o. jest „(…) realny spór co do istnienia wierzytelności z tytułu pozostałej części zapłaty za prace wykonane na podstawie umowy o roboty budowlane.”, a nie faktyczna sytuacja finansowa Fabryki Biznesu Sp. z o.o.

Sąd analizując przedstawione dokumenty dotyczące sytuacji finansowej Fabryki Biznesu sp. z o.o. podkreślił że:
„Według stanu na dzień 29.09.2017r wysokość zobowiązań z tytułu kredytu i umów hedgingowych wynosi 59.854.149,77 euro i 3.718.496,10 zł, co daje kwotę ok. 256.901.549,62 zł.
Aneksem nr 8 z dnia 28.04.2017r do umowy kredytu ustalono ostateczny termin spłaty dla kredytu inwestycyjnego – do dnia 31.08.2018r, dla kredytu VAT – do dnia 29.12.2017r. Zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat kredytu inwestycyjnego zawieszono płatność rat kapitałowych w okresie od kwietnia do grudnia 2017r., ustalając iż rata płatna do dnia 31.01.2018r wynosić będzie 2.219.000 euro, a raty płatne w kolejnych miesiącach wyniosą po 163.000 euro, przy czym termin płatności ostatniej raty tzw. Balonowej w wysokości ok. 56.000.000 euro wyznaczony został na dzień 31.08.2018 r. Aktualna sytuacja finansowa spółki „Fabryka Biznesu: sp. z o.o. uniemożliwia spłatę kredytu we wskazanych powyżej terminach i kwotach (…).

W dniu 29.12.2017r dla Fabryki Biznesu sp. z o.o. upłynął termin spłaty kredytu VAT w kwocie 3.892.253,59 zł i spółka zobowiązania tego nie wykonała, a co za tym idzie jest ono wymagalne. Spółka wystąpiła do Konsorcjum Banków z wnioskiem o uruchomienie środków w kwocie 3.147.263,98 zł na refinansowanie kredytu VAT. Pismem z dnia 2.01.2018r bank odmówił uruchomienia dodatkowych środków z kredytu inwestycyjnego (…)”
„Według opinii biegłych rewidentów sprawozdanie finansowe „Fabryki Biznesu” sp. z o.o. za rok 2016 zostało sporządzone zgodnie z zasadami rachunkowości, jednakże kapitał własny spółki według stanu na dzień 31.12.2016 r. wykazuje wartość ujemną w kwocie 67.172 tys. zł. a zobowiązania spółki ponad czterdziestokrotnie przewyższają należności i przy niepewności, że podjęte działania restrukturyzacyjne przyniosą efekty w poprawie sytuacji finansowej, kontynuacja działalności spółki może być zagrożona.(…)”.

„Majątek spółki obciążony jest zabezpieczeniami rzeczowymi w postaci hipotek oraz zastawów rejestrowych.”
„Według oświadczenia zarządu dłużnika spółka „Fabryka Biznesu: dokonała również na rzecz mBank S.A. cesji wszystkich praw i roszczeń związanych z umowami najmu, które zostały zawarte z najemcami Centrum Handlowo-Rekreacyjnego. Oznacza to, że wszelkie płatności z tytułu najmu mogą być dokonywane wyłącznie na rachunki bankowe wskazane przez bank, co do których bank posiada nieodwołalne pełnomocnictwo. Resumując, cały majątek spółki „Fabryka Biznesu Sp. z o.o. jest obciążony zabezpieczeniami rzeczowymi.”

Prezentowane w sprawozdaniach finansowych wyniki finansowe działalności dłużnika mogą budzić uzasadnione wątpliwości co do jego wypłacalności. Działalność spółki w 2015 i w 2016 roku wygenerowała straty. Kapitał własny na koniec okresów sprawozdawczych był ujemny. (…)”.

Powyższe okoliczności wskazują, iż istnienie podstaw do uznania „Fabryki Biznesu” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Łodzi za dłużnika, który utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań nie jest wykluczone.”
L
Lodziak
Od CBA też Sukcesja zażąda odszkodowania za straty wizerunkowe? W końcu to ono skierowało sprawę do prokuratury
P
Podatnik
I git, ale i tak od otwarcia wciąż jakiś smród ciągnie się za tą Sukcesją. Łodzianie pamiętają wyburzenie fabryki i kasę z ich podatków na drogę dojazdową. Na samo skrzyżowanie dla Sukcesji miasto wydało więcej niż wyda na remonty wszystkich szkół w tym roku. I to jest nie halo.
G
Gość
Ale jakoś sąd tym razem nie stwierdził, że Mirbud działał w złej wierze jak w przypadku Sukcesji. No i jeszcze trwa śledztwo w prokuraturze o dotację na budowę Sukcesji. Jak prokuratura umorzy, wtedy będzie powód do satysfakcji
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie