Ciężkie maszyny drogowe i budowlane ze Stalowej Woli osiągają sukcesy. Na Międzynarodowych Targach Autostrada i targach Maszbud w Kielcach zdobyły kolejne medale.

 

W tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Autostrada Kielce 2013 spółka Mista ze Stalowej Woli została nagrodzona Medalem Targów za równiarkę RD 130 FHD.

W równoległych targach Maszbud medal wywalczyła również za układarkę rur SB-30M spółka Dressta, należąca do LiuGong Machinery (dawna część cywilna Huty Stalowa Wola).

Dr Krzysztof Madziński wiceprezes zarządu do spraw handlu w spółce Mista, ma kolejny powód do satysfakcji.

Sprzedała białoruskiemu producentowi maszyn budowlanych licencję na równiarkę, pomocną przy budowie i remoncie dróg. Sprzedaż licencji oszczędzi Miście trudy ekspansji na wschodni rynek z tym sprzętem.

Mista dostarczy nie tylko dokumentację, ale także komponenty do montażu równiarek. W grę wchodzą licencje na kolejne typy równiarek, w których specjalizuje się Mista. Białoruska spółka zamierza produkować 50 równiarek rocznie. Ma duże perspektywy rozwoju, bo Rosja kupiła w ubiegłym roku 750 takich maszyn.

Kontrakt przyszedł w samą porę. Na rynku inwestycyjnym panuje kryzys i sprzedać takich maszyn jak równiarki siadła. Przed kryzysem Mista sprzedawała rocznie 60 sztuk równiarek, teraz zaledwie 20. Jak wspomina Krzysztof Madziński, Mista ma w swojej ofercie także inne wyroby. Sprzedaje ładowarki formie Sandwik i urządzenia na platformy wiertnicze do Norwegii. Spółka ze Stalowej Woli ma klientów także na Ukrainie, w Rumunii, w Afryce Południowej Afryki. Eksport stanowi 90 procent całej produkcji Misty.