Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukienka komunijna czy alba? Komunia Święta 2019 zbliża się wielkimi krokami. Sukienka czy alba? Plusy i minusy

a.w.
Sukienka czy alba? Wybór nie jest łatwy. Przed podjęciem decyzji warto pomyśleć o wszystkich plusach i minusach.
Sukienka czy alba? Wybór nie jest łatwy. Przed podjęciem decyzji warto pomyśleć o wszystkich plusach i minusach.
Wybór pomiędzy sukienką komunijną a albą nie jest łatwy. Decyzja należy do rodziców i księży, którzy prowadzą dzieci do sakramentu Komunii Świętej. Pomimo tego, że uroczystości zaplanowane są na maj, decyzja o tym czy wybrać sukienkę komunijną czy albę, zapada na początku roku. Zdania, jak zwykle są podzielone. Co wybrać? Jakie są plusy i minusy sukienek komunijnych i alb?

Sukienka czy alba? Ważne pytanie przed Pierwszą Komunią Świętą

Pytanie "Sukienka czy alba" w kontekście ubioru dzieci komunijnych w trakcie uroczystości kościelnych pada na wczesnym etapie przygotowań. Niekiedy nawet rok przed Komunią. Decyzję podejmują rodzice dzieci komunijnych, ale w dyskusjach o tym czy wybrać sukienki komunijne czy albo uczestniczą także księża i katecheci, którzy przygotowują dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.

Zdania są podzielone. Dyskusja nad tym czy na komunijnych uroczystościach dziewczęta powinny pojawić się w sukienkach komunijnych a chłopcy w garniturach czy w albach, które ujednolicają ubiór jednych i drugich trwa co najmniej od początku roku. Już w styczniu rodzice dzieci komunijnych zastanawiają się nad oprawą tego, ważnego dla wspólnoty wydarzenia. Sukienka komunijna czy alba to istotne pytanie, na które wszyscy muszą znaleźć jedną odpowiedź.

Przed podjęciem decyzji co do tego, czy dziewczęta, które będą przyjmować komunię świętą pokażą się na uroczystościach w sukienkach czy w albach przeanalizować trzeba plusy i minusy obu rozwiązań.

Sukienka komunijna: plusy i minusy

Wybór sukienki komunijnej wiąże się z faktem, że w kościele każde dziecko komunijne będzie wyglądało inaczej. Sukienki komunijne ujawniają status ekonomiczny poszczególnych rodzin, a przyjmijmy, że nie jest to najważniejsze w sakramencie Komunii Świętej.

Sukienki komunijne współcześnie bardziej przypominają te, które wybieramy na ślub. W ofertach sklepów są sukienki komunijne z falbanami, złotym wykończeniem, a nawet z trenem. Do sukienki dobiera się również dodatki: ozdobne buty, torebkę a także rękawiczki czy bolerko. Zamiast zielonego wianuszka na głowach dziewcząt podchodzących do Pierwszej Komunii biały ze sztucznymi kwiatami, na ręku ozdobna bransoletka.

Sukienka komunijna może być zakupiona w sklepie (oferty są szerokie). Niektórzy decydują się także na uszycie sukienki komunijnej na miarę.

Ceny sukienek komunijnych zaczynają się od 250 zł. Im bardziej ozdobna, im lepsze materiały wykorzystane do jej produkcji, tym droższa. Górne widełki cenowe sukienek komunijnych to ok 1000 zł

PLUSYMINUSY
IndywidualnośćPodział społeczny
WyjątkowośćKomercjalizacja
Podkreślenie wagi wydarzeniaZłe zrozumienie wagi wydarzenia
Duży koszt
Brak możliwości ponownego wykorzystania

Alba: plusy i minusy

Alba na Komunię Św. to przede wszystkim wygoda. Alba przypomina habit, ubranie zakonników. Jest luźna, nieprzylegająca do ciała. Podobny krój do alby ma komża, która używana jest przez ministrantów. Alba pasuje do kościelnych okoliczności Komunii Świętej. Odświętna alba jest przygotowana w dwóch wersjach:

  • biała dla dziewcząt,
  • czarna dla chłopców.

Ceny alb komunijnych zaczynają się od 175 – 300 zł. W grę wchodzą złote obszycia i hafty, kontrafałdy i zakładki.

PLUSYMINUSY
Obrzęd religijnyZbyt religijny
Mały kosztBrak wyboru
UjednolicenieUjednolicenie

Komunia jak mały ślub? Niektórych ponosi fantazja. Najmodnie...

Sukienki komunijne. Jak dawniej wyglądały? Tak ubierano dzie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki