Sulejów: Pies szczekał zbyt głośno. Sąsiad nie wytrzymał i...

  Sulejów: Pies szczekał zbyt głośno. Sąsiad nie wytrzymał i go zastrzelił

  Joanna Leszczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  - Nie przypuszczałem, że z 25 metrów wiatrówką powalę psa - mówi Piotr W.
  1/2
  przejdź do galerii

  - Nie przypuszczałem, że z 25 metrów wiatrówką powalę psa - mówi Piotr W. ©123RF

  W zimną styczniową noc Halina wyszła na swą ostatnią służbę. Było po 22, kiedy jej pani usłyszała jęk. Domyśliła się, że to był jęk Haliny. - Pewnie psu coś upadło na łapę - pomyślała. Z balkonu wydawało jej się, że suka położyła się na śniegu. Ale zaniepokoiła się dopiero rano, kiedy Halina nie przyleciała jak zwykle, kiedy ją zawołała. Znalazła ją martwą pod wiatą.
  Dla całej rodziny było jasne, kto zabił Halinę. Ich sąsiad nie mógł znieść szczekania psa i odgrażał się, że jak go nie uspokoją, to on to zrobi.

  Imię po teściowej

  Właściciele Haliny nie mogą pogodzić się ze stratą. Kupili ją, kiedy była dwumiesięcznym szczeniakiem. Jako szósta w miocie nie miała rodowodu. Mniejsza o to, bo piesek miał dobre pochodzenie. Rodzice byli owczarkami belgijskimi, uhonorowanymi medalami na wystawach psów.
  Suka dostała imię po byłej teściowej jej pana. - Tak wyszło - twierdzi jego obecna konkubina, dając do zrozumienia, by nie doszukiwać się w wyborze imienia psa żadnych aluzji. Ich kotka też nosi damskie imię - Gienka.

  Od prawie dziewięciu lat Halina pełniła służbę na posesji państwa na Podklasztorzu w Sulejowie. - Traktowaliśmy Halinę jak członka rodziny - mówi Roman Gliszczyński. - Syn Kacper wychowywał się z nią od małego. To był spokojny pies. Nie gryzł. Typowy owczarek belgijski. Koledzy syna się z nim bawili, chodzili na spacery, ganiali się. Znajomi, którzy przyjeżdżali do nas, spokojnie wchodzili na podwórko.

  Tuż za siatką ich domu jest Sulejowski Park Krajobrazowy. Zimą wygłodniała zwierzyna: dziki, sarny, lisy, zające podchodziły pod dom. Halina szczekała wtedy z całych sił. Tak samo było, jak zbliżał się ktoś obcy. - Ten pies rzeczywiście potrafił ujadać, ale zdążyłem się do tego przyzwyczaić - mówi Roman, sąsiad Gliszczyńskiego. - Tak jak wszyscy, którzy dłużej tu mieszkają.
  Pod koniec grudnia na Podklasztorzu zaczął wynajmować dom Piotr W., przedsiębiorca z Sulejowa.

  - Wiedział dobrze, w jakiej okolicy chce zamieszkać, że po sąsiedzku jest pies - opowiada Gliszczyński. - Krótko po wprowadzeniu się wystąpił do nas z uwagami, że przeszkadza mu szczekanie naszego psa. Powiedział wtedy spokojnie, bez złości: "Zróbcie coś, bo się nie da mieszkać". Kilka dni później już nam zagroził, że jak my nie uciszymy psa, to on go uciszy. Czy coś w tym stylu. Kilka dni później wezwał policję.

  Policjanci chodzili po naszym podwórku i pytali, gdzie jest ten pies, który tak głośno szczeka. Bo Halina nawet nie wydała głosu. A czy głośno szczekała? Przecież od tego jest pies, by szczekał... Właściciele Haliny twierdzą, że przenieśli psa na drugą stronę posesji, by pójść na rękę sąsiadowi.

  Ale Piotr W. zapewnia, że to nic nie pomogło. - Ten pies wył i ujadał dzień i noc, jakby go k.... ze skóry obdzierali - opowiada , zdenerwowany, że media zrobiły z niego ostatniego łobuza. - Ile razy chodziłem i prosiłem sąsiada o uciszenie tego psa. Prosiłem, żeby oboje przyszli i posłuchali, jak ten pies ujada. Moja druga połówka wyszła akurat ze szpitala z zagrożoną ciążą. Brała leki na jej podtrzymanie, powinna się dobrze wysypiać. Kiedy o tym im mówiłem, usłyszałem, że mogę kupić zatyczki do uszu, albo przenieść sypialnię na drugą stronę domu. W końcu moja pani przeniosła się na samą górę domu, gdzie spała na materacu, bo tam jeszcze najmniej było słychać tego psa.

  Halina miała... pecha

  Tego wieczoru Halina znowu dawała z całych sił. Piotr W. widział przez okno, że pies stał przy bramie. Niewiele myśląc, chwycił za wiatrówkę i przez otwarte okno strzelił w jego kierunku. - Pies miał pecha - mówi Piotr W. - Chciałem go tylko postraszyć. Myślałem, że trafię go w dupsko, będzie miał strupa i przestanie wyć. Nie przypuszczałem, że z 25 metrów wiatrówką powalę psa.

  Zapewnia, że nie kupił wiatrówki po to, żeby się rozprawić z psem sąsiadów. Chciał sobie tylko zrobić męską zabawę i postrzelać do celu na podwórku. -Wiem, wpadłem na głupi pomysł. Ale mojej kobiecie łożysko się zaczęło odklejać, nie wytrzymałem. Żałuję. Lubię zwierzęta, nie jestem zwyrodnialcem. Miałem w życiu trzy psy, kota, papugi. Ale nie mogło tak być, że pies był ważniejszy niż moje nienarodzone dziecko.

  Kacper wciąż płacze

  Izabela Łukaszewicz, konkubina Romana Gliszczyńskiego, z bólem patrzy, jak bardzo to wszystko nadal przeżywa ich syn Kacper. Był bardzo przywiązany do psa. Jak się tylko go wspomni, zaczyna płakać. Budzi się w nocy. Stał się nadpobudliwy. Musi szukać pomocy u psychologa.

  - Sąsiad napisał do nas list, że przeprasza, że ubił naszego psa, a jednocześnie dodał, że psu należy dać opiekę zarówno w nocy jak i w dzień - mówi Gliszczyński. - Bohomaz, który ciężko odczytać.

  Właściciele Haliny zgłosili sprawę na policję i do piotrkowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Weterynarz, który przeprowadzał sekcję, stwierdził, że śrut trafił między czwarte i piąte żebro, przebijając dwie komory serca. Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi W. W tzw. wyroku nakazowym piotrkowski sąd orzekł wobec niego 1500 złotych grzywny i 500 złotych nawiązki na rzecz zwierząt oraz utratę wiatrówki.

  - Sąd w tym przypadku zastosował najniższą karę - mówi Agnieszka Kuźnicka, zastępca prokuratora rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. - Zgłosiliśmy sprzeciw, uważając, że kara jest niewspółmierna do czynu.

  Prokuratura domaga się kary pozbawienia wolności na 6 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywny i nawiązki w wysokości 500 złotych.

  Nie tylko Halina

  Grażyna Fałek, szefowa piotrkowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami cieszy się ze zmiany postawy prokuratury w sprawach, dotyczących znęcania się nad zwierzętami: - Przez wiele lat prokuratura umarzała je, uzasadniając małą szkodliwością społeczną. Teraz to się zmienia.

  O uczynku Piotra W. mówi: - Celowanie z broni do człowieka czy psa jest naganne. Robi się to po to, by kogoś skrzywdzić. Rozumiem, że ten człowiek mógł być zdenerwowany, ale można było szukać pomocy chociażby u nas.

  Ale Grażyna Fałek jest dzisiaj zbulwersowana inną sprawą. Kilka dni temu Sąd Apelacyjny w Piotrkowie Trybunalskim zmniejszył karę więzienia z sześciu do trzech miesięcy dla człowieka, który spalił żywcem małego kotka w piecu. To bestialstwo miało miejsce w gminie Wola Krzysztoporska w pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

  - 35-letni pijany mężczyzna wrócił z konkubiną do domu - opowiada Grażyna Fałek. - Ponieważ był z czegoś niezadowolony, wyrwał dzieciom z rąk kotka i wrzucił go do pieca typu koza. Nie patrzył, że dzieci płakały. Kotek ratował się ucieczką przed ogniem do komina, przez co zatkała się rura w piecu. Konkubina zawiadomiła policję, bo zaczęło się dymić. Niestety, było już za późno, by uratować kotka. Jestem oswojona ze złym traktowaniem zwierząt i wydaje mi się, że już nic nie jest mnie w stanie zaskoczyć, ale ten czyn jest porażający.

  W sądzie sprawca się tłumaczył, że nic nie pamięta, bo był pijany. Fakt, wyraził skruchę, że by tego już nie zrobił. Sąd Apelacyjny uznał, że jest jedynym żywicielem rodziny i zmniejszył mu karę.

  - A to jego żywicielstwo polega na tym, że oboje z konkubiną korzystają z pomocy społecznej - ironizuje Grażyna Fałek. - Konkubina na pierwszej rozprawie żałowała, że zawiadomiła policję, bo wtedy mężczyzna nie stanąłby przed sądem.
  Maria Mrozińska, kierowniczka schroniska dla zwierząt w Piotrkowie, widziała tego spalonego kotka, widziała, jak zakrywał oczy łapkami. Miał niespełna rok. - Nie możemy się zgodzić z takim wyrokiem. Jest za niski. Zbieramy pieniądze na postępowanie kasacyjne - mówi Maria Mrozińska.

  W piotrkowskim schronisku dla zwierząt dowiadujemy się jeszcze o kolejnym bestialstwie, tym razem wobec psa. Ktoś anonimowo zgłosił, że właściciel domku letniskowego w Kolonii Witów zatłukł swojego psa, a potem go zakopał. Wcześniej w podejrzanych okolicznościach zniknęły szczeniaki tej suki. Sprawę wyjaśnia sulejowska policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie.

  - Niestety, ludzie zgłaszają się od nas, jak dochodzi do drastycznych przypadków - mówi Grażyna Fałek. - Na pewno wiele osób wiedziało, że ten człowiek szczenięta też morduje, ale nikt tego nie zgłosił. Szkoda, bo być może matkę tych piesków można byłoby uratować.

  Szkoda psiska...

  Sprawa przeciwko Piotrowi W. odbędzie się w czerwcu. Oskarżony ma swoją wersję, dlaczego trafi przed oblicze Temidy.
  - Prokurator się boi, bo media zrobiły nagonkę - mówi Piotr W. - Pijak, jadący samochodem, jak zabije człowieka, dostaje pół roku w zawiasach, a ja za to, że nieświadomie powaliłem psa, też mam tyle dostać? Pewnie, że szkoda mi tego psiska. Okazuje się jednak, że pies ma większe prawa jak człowiek. A ja przecież robiłem wszystko, by dziecko się urodziło.

  Roman Gliszczyński od kilku miesięcy ma nowego psa - owczarka niemieckiego. - Ten to dopiero szczeka głośno - uważa właściciel. Ale Piotr W. nie rwie włosów z głowy: Poszczeka, poszczeka i przestaje.

  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kaja

  Trzeba było psa pilnować... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Lubię zwierzęta, przez lata mieliśmy dwa psy. Jednak nasze były spokojne, a gdy jeden z nich szczekał gdy dzwonił domofon, to najbardziej wkurzał się mój mąż. Mówił, że doprowadza go to do szału,...rozwiń całość

  Lubię zwierzęta, przez lata mieliśmy dwa psy. Jednak nasze były spokojne, a gdy jeden z nich szczekał gdy dzwonił domofon, to najbardziej wkurzał się mój mąż. Mówił, że doprowadza go to do szału, więc zawsze zapobiegałam takim sytuacjom.Przecież sąsiedzi nie mający zwierzęcia nie byli niczemu winni, by wysłuchiwać ujadania. Ten pan postąpił źle, ale mogły puścić mu nerwy. Bez znaczenia jest tutaj fakt, jaki to pies, z rodowodem, czy bez. Ważne jest, że zakłócał spokój niczemu niewinnym ludziom, a właściciel nie zrobił nic, by temu zapobiec. Kara musi być, ale takie sutuacje powinny być nagłaśniane, że właściciele psów mają obowiązki. Zwierzę, to przede wszystkim odpowiedzialność właścicieli, a ci, jak się wydaje zwolnili się od tego obowiązku i mamy efekt.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pies to też człowiek

  Miłośnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  A jak ty byś się czuł, gdyby ciebie zastrzelili?!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ty jakbyś sie czuł jak by ci kundel cały czas do ucha szczekał

  eee (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  rozumiem faceta aż dziw że dostał karę przecież chodziło o dziecko nienarodzone

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pies to pies

  okonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  nie rodowod czyni psa a wlasciciel - rozumiem goscia ze szczekaniem bo cholery czasem mozna dostac- ale nigdy nie strzelilabym do zwierzecia - bylo dac po buzi wlascicielom - jak nie to nie wyzywaj...rozwiń całość

  nie rodowod czyni psa a wlasciciel - rozumiem goscia ze szczekaniem bo cholery czasem mozna dostac- ale nigdy nie strzelilabym do zwierzecia - bylo dac po buzi wlascicielom - jak nie to nie wyzywaj sie na slabszym,
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Psy mają więcej praw niż ludzie!

  ER (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  A przy okazji, jak tam wpływy z Piano? Jak rozdzielane są pieniądze?:):):)

  Zdjęcie autora komentarza
  Szczekanie psa a słuchanie Radia Maryja ( na full!!!!)

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

  Czy powinnam postępując wzorem mordercy psa, zastrzelić swego sąsiada???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze zrobił

  tak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 27

  chcesz mieć kundla to go wychowaj albo niech Ci we domu szczeka, brawo dla tego pana!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Homo Sapiens ???

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  Jeszcze nie wszyscy zeszli z drzewa, może już pora "Tak"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

  Jesteś zwykłą szmatą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skurwysyn

  D (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 20

  pieprzony dziad , zastrzelic go !!!!!!!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Popieram Ciebie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo