Superakademik Politechniki Łódzkiej tylko dla prymusów

  Superakademik Politechniki Łódzkiej tylko dla prymusów

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W komfortowym I Domu Studenta Politechniki Łódzkiej będą mieli prawo mieszkać tylko najlepsi studiujący na tej uczelni. Ostateczna decyzja może zostać podjęta w czwartek, ale plany władz PŁ zdradził nam już samorząd studencki.
  I DS po remoncie to duma Politechniki Łódzkiej

  I DS po remoncie to duma Politechniki Łódzkiej ©Krzysztof Szymczak

  I DS przeszedł remont przeprowadzony kosztem 12,8 mln zł. Plan modernizacji przewidział powstanie m.in. sali do gry w bilard, sali fitness oraz pomieszczenia audiowizualnego. Przy takich udogodnieniach nie dziwi internet, sprzęt AGD i oddzielna łazienka w każdym z pokoi.

  Akademik po remoncie działa od września 2012 r., jednak w kończącym się roku akademickim służy jako baza noclegowa dla gości uczelni, zjeżdżających np. na konferencje naukowe, oraz studentów niestacjonarnych, nocujących w I DS w weekendy.

  Od dawna toczyły się negocjacje władz PŁ z samorządem odnośnie zasad zasiedlenia superakademika. Przedstawicielka samorządu, odpowiedzialna za rozdzielanie miejsc na osiedlu studenckim, ogłosiła, że uczelnia chce stworzyć "elitarne miejsce dla zdolnych". To miałoby oznaczać konieczność podawania liczby punktów uzyskanych podczas starań o stypendium rektora przyznawane za wyniki w nauce. W ten sposób powstałby ranking kandydatów do I DS.

  Według informacji z samorządu, miejsca zdobyłoby 50 najlepszych studentów, jeśli zdecydowałoby się na opłatę miesięczną w wysokości 500 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym. I DS ma 92 pokoje dwuosobowe, 15 jedynek oraz osiem apartamentów. Miejsce w dwójce w innych akademikach PŁ kosztuje 300 zł.

  Ewa Chojnacka, rzecznik politechniki, oznajmia, że decyzja w sprawie liczby studentów dopuszczonych do zamieszkania w I DS jeszcze nie zapadła. - Ale uczelnia faktycznie zamierza kwaterować tam najlepszych studentów, wzorem niektórych szkół wyższych za granicą. Szczegółowe ustalenia będą znane na dniach - zapowiada Chojnacka.

  W Polsce akademiki tylko dla prymusów to pomysł mało popularny. W 2011 r. Politechnika Opolska przewidywała możliwość kwaterowania przyjętych laureatów olimpiad przedmiotowych w nowej części jednego z akademików, jednak pomysł nie wszedł w życie.

  Darmowe miejsce na trwający rok akademicki można było zdobyć w akcji "Młodzi w Łodzi". PŁ, Uniwersytet Łódzki i Medyczny ufundowały po miejscu w pokoju jednoosobowym za nakręcenie najlepszego filmu promującego akademickość miasta. Trzy takie miejsca dla studentów pierwszego roku ufundowali pracodawcy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdura

  paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  A ja sądzę że takie akademiki powinny być standardem wszędzie! A nie podniecacie się jedna wyremontowana budą i dzielicie ludzi na lepszych i gorszych. W końcu wszyscy są studentami tej uczelni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lol

  pj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 22

  pewnie, a najgorsi niech mieszkają w piwnicy w pokojach pięcioosobowych


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 20

  Czyli wg ciebie chłop powinien mieszkać w pałacu, a doktor habilitowany w stodole? Oo

  Ci zdolni moga byc przyszłoscia Polski i trzeba o nich dbac zeby nie uciekli.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy ja wiem

  Były student (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 15

  Nie ma kasy na godne warunki dla wszystkich, więc nie dziwię się, że tylko najlepsi dostaną takie miejsca. W sumie będzie to funkcjonować jako nagroda. Poza tym najczęściej (są wyjątki oczywiście)...rozwiń całość

  Nie ma kasy na godne warunki dla wszystkich, więc nie dziwię się, że tylko najlepsi dostaną takie miejsca. W sumie będzie to funkcjonować jako nagroda. Poza tym najczęściej (są wyjątki oczywiście) ci lepsi studenci mają trochę więcej kultury i może nie zdemolują wnętrz ;).zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja

  pj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

  dobra dobra, trochę racji macie

  a swoją drogą taka impreza wśród prymusów musi świetnie wyglądać - koszule w kratkę, bryle i rozkimy o wyższości linuxa nad windowsem albo javy nad c albo adwrotnie...rozwiń całość

  dobra dobra, trochę racji macie

  a swoją drogą taka impreza wśród prymusów musi świetnie wyglądać - koszule w kratkę, bryle i rozkimy o wyższości linuxa nad windowsem albo javy nad c albo adwrotnie :D zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 28

  Uważam, ze to dobry pomysł - najlepsi zasługują na najlepsze warunki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo