Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superdoświadczenie potęgi awangardy na wystawie w ms2 w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W ms2 w Łodzi otwarto znakomitą, nieoczywistą wystawę, przygotowaną z okazji obchodzonego właśnie Roku Awangardy.

Awangarda, w znaczeniu historycznym, doczekała się wielu analiz i opracowań, ale ciągle za mało zdajemy sobie sprawę, jak wpłynęła na naszą rzeczywistość i jak przemeblowała nam codzienność. Oddziaływała na licznych polach, zaanektowała różne przestrzenie, aż odesłaliśmy ją do muzeów. I sądzimy, że to co jest, stało się samo.

Wystawa "Atlas Nowoczesności" w Muzeum Sztuki ms2 [ZDJĘCIA]

Łódzkie Muzeum Sztuki dla awangardy i dzięki awangardzie powstało, oczywistym jest zatem, iż uważa, że jest ona super. I przygotowało superwystawę. Najnowsza ekspozycja w ms2 nosi tytuł „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” i podkreśla, jak na przełomie XIX i XX wieku sztuka nie tylko wyłamywała się z ciasnych ram, ale również eksponowała i prowokowała zmiany w relacjach człowieka z otoczeniem. W tym przypadku - relacji człowieka i środowiska.

Jak podkreślają kuratorki przedsięwzięcia Aleksandra Jach i Paulina Kurc-Maj, użyta w tytule wystawy metafora superorganizmu odnosi się „do ekspansywności gatunku ludzkiego, która powoduje zarówno rozwój cywilizacyjny, jak i degradację Ziemi”. Awangarda miała w sobie zachwyt nowoczesnym człowiekiem i jego śmiałością, ale zawierała również elementy przestrachu nieopanowaniem, ostrzegała i potrząsała.

Ekspozycję podzielono na sześć części: Krajobraz postnaturalny, Biofilia, Wcielone widzenie, Czwarty wymiar, Mikrokosmos i Makrokosmos oraz Ewolucja. Wystawa jest współczesnym spojrzeniem na emocje awangardy, z punktu widzenia widzów, którzy wiedzą, co się później stało, poznali więcej przykładów tego, co człowiek potrafi i jak olbrzymia jest jego zachłanność. Nie umniejsza to jednak niesamowitej żywotności i energii prezentowanych dzieł. Na wystawie pokazano około 150 prac wypożyczonych z kolekcji publicznych i prywatnych (m.in. z Tate w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku). Zainteresowani mogą zobaczyć dzieła takich artystów, jak Wasyl Kandyński, Paul Klee, Kazimierz Malewicz, Piet Mondrian, Edvard Munch, Boris Ender, Max Ernst, co już samo w sobie jest wielką gratką. Jednak imponująca jest przede wszystkim opowieść, którą udało się zbudować, o nadziejach i rozczarowaniach, lękach i ekstazach, które musiały tak zadziwiająco artystycznie „eksplodować”, pozostając poruszającymi do dziś.

Warto dodać, że portal działa już portal rokawangardy.pl, centrum informacji o ogólnopolskich obchodach jubileuszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki