1/11
W województwie łódzkim wody brakuje na polach, w rzekach i...
fot. Waldemar Wylegalski

W województwie łódzkim wody brakuje na polach, w rzekach i lasach

2/11
Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, na...
fot. Wojciech Wojtkielewicz

Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, na obszarze całego kraju opady stanowiły 67 proc. średniej wieloletniej, w pasie Polski centralnej (w tym w województwie łódzkim) - nawet poniżej 40 proc. A to oznacza już suszę atmosferyczną.

Konsekwencją tego jest susza rolnicza. Brak opadów wywiera wpływ na poziom wilgotności gleb i proces wegetacji roślin.

- To już trzeci rok z rzędu, gdy mamy tak sucho. Prowadzę gospodarstwo od kilkudziesięciu lat, tak długiego okresu suszy nie pamiętam - mówi Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. - Ziemia jest sucha, wody nie ma na 30 centymetrów.

Brak wody może sprawić, że rośliny zaczną wysychać, a rolnicy będą zmuszeni dodatkowo nawadniać pola i wzrosną ceny żywności.


- Producenci warzyw czy owoców mogą jeszcze nawadniać, ale zbóż rolnik nie jest w stanie. Zboża są niskie, rzepak też. Niskie plony, to wysokie ceny. To wszystko odbije się na konsumentach. A na pomoc z zewnątrz nie ma co liczyć, bo u innych sytuacja jest podobna - wskazuje prezes Węglewski.

I przypomina, że rolnicy nie odebrali jeszcze w całości pomocy suszowej za ubiegły rok, a już wygląda, że w tym roku będzie gorzej.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>>3/11
Mapa wilgotności gleby na głębokości 0-7 cm (stan na...
fot. IMGW

Mapa wilgotności gleby na głębokości 0-7 cm (stan na 15.04.2020)

Razem z poziomem wód podziemnych spada też poziom wody w rzekach i innych ciekach wodnych. To już kolejny rok z rzędu, gdy w pasie Polski centralnej zabrakło pokrywy śnieżnej. Powoli topniejący śnieg jest niezbędny do zasilenia w wodę gleby, rzek i wód podziemnych. Już teraz wg Krajowego Instytutu Meteorologii poziom wody na Warcie, czy Pilicy jest bardzo niski. O ile wczoraj o godz. 10 poziom Warty w Sieradzu wynosił 165 cm, to w Uniejowie już tylko 22 cm. Natomiast o godz. 9 Pilica w Przedborzu miała 199 cm, w Sulejowie (Kopalnia) 160 cm, a już w Spale były tylko 22 cm wody. Poziom wody w innych rzekach, na przykład w Wiśle, również jest niższy niż rok temu.


Niski stan wody w rzekach to kolejny symptom wczesnej suszy. Następnym jest rosnące zagrożenie pożarowe w lasach. Na mapie Monitoringu Meteorologicznego Obszarów Leśnych, prawie cały kraj pokryty jest kolorem czerwonym oznaczającym duże niebezpieczeństwo pojawienia się pożarów na terenach Lasów Państwowych. Łódzkie jest całe na czerwono. Wczoraj rano w lasach wilgotność na wysokości pół metra wynosiła w Spale 48,8 proc., a wilgotność ściółki jedynie 11,2. Natomiast w Napoleonowie pod Poddębicami dane te, to odpowiednio 53,1 proc oraz 10,9 proc.


>>>>


4/11
Według Wód Polskich szczególnie narażane na skutki suszy są...
fot. Robert Woźniak

Według Wód Polskich szczególnie narażane na skutki suszy są regiony Polski centralnej i środkowo-wschodniej. Tylko drobny deszcz, padający bez przerwy przez kilkadziesiąt dni mógłby poprawić te prognozy. Jednak takie opady nie są obecnie przewidywane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, i o tej porze roku mało prawdopodobne. Skutki suszy może jedynie ograniczyć kompleksowe gospodarowanie wodami odpowiadające na potrzeby gospodarki i środowiska.

PGW Wody Polskie od początku istnienia (2018 r.) realizuje program „Stop suszy!”. W ramach przeciwdziałania skutkom suszy Wody Polskie realizują inwestycje, które maja wpłynąć na poprawę bilansu wodnego kraju.

>>>>


Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Nowy przedmiot to nie wszystko. Sprawdź, co wydarzyło się roku szkolnym 2022/2023

Nowy przedmiot to nie wszystko. Sprawdź, co wydarzyło się roku szkolnym 2022/2023

Iga Świątek walczy o półfinał French Open! Trwa mecz z Coco Gauff

Iga Świątek walczy o półfinał French Open! Trwa mecz z Coco Gauff

Jak upadło cesarstwo Habsburgów

Jak upadło cesarstwo Habsburgów

Zobacz również

W Łodzi trwa wyburzanie zniszczonych budynków. Zobacz gdzie rozbiórki ZDJĘCIA

W Łodzi trwa wyburzanie zniszczonych budynków. Zobacz gdzie rozbiórki ZDJĘCIA

Nocny pożar składowisko odpadów. Wielu strażaków w akcji ZDJĘCIA

Nocny pożar składowisko odpadów. Wielu strażaków w akcji ZDJĘCIA

Dodaj ogłoszenie