1/6
Susza w Polsce. W 2019 roku województwo łódzkie wśród najbardziej dotkniętych suszą. Jest gorzej, niż w ubiegłym roku
fot. Wojciech Wojtkielewicz
2/6
Jak informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w...
fot. Wojciech Wojtkielewicz

Jak informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, susza w tym roku wystąpiła na terenie całego kraju. Najbardziej ucierpiały województwa: lubuskie, wielkopolskie i łódzkie. Susza notowana jest w uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, czy chmielu.

Na terenie województwa łódzkiego zagrożonych suszą jest sto procent gmin. W przypadku kukurydzy (na ziarno i na kiszonkę) zagrożone jest 95,31 proc. upraw w łódzkim. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w uprawach krzewów owocowych, gdzie procentowy udział powierzchni zagrożonej to 97,39 proc. W przypadku zbóż jarych jest to z kolei nieco ponad 84 procent.
Rolnicy muszą więc liczyć się z kolejnym kiepskim rokiem, a już ubiegły dał im popalić. Teraz, będzie jednak jeszcze gorzej, co już pokazuje chociażby liczba złożonych wniosków o odszkodowania. W ubiegłym roku było och 15 tys., w tym jest już 40 tys. i będzie więcej.

CZYTAJ DALEJ >>>>

3/6
- Wnioski są rozpatrzone przez komisje i wszystko, co...
fot. Robert Wozniak

- Wnioski są rozpatrzone przez komisje i wszystko, co zostało uwzględnione ma w tej chwili odzwierciedlenie w protokołach i te protokoły zostaną wysłane do wojewody – mówi Tomasz Stolarczyk, Wójt Gminy Rząśnia. Włodarz przyznaje, że sytuacja w jego gminie jest katastrofalna. Z jednej strony na uprawy negatywnie działa panująca w kraju susza, z drugiej, o czym wójt jest przedranny, swoje dokłada też kopalnia.

- Widzimy po sąsiednich gminach, nawet teraz to obserwujemy na przykładzie chociażby kukurydzy. U nas praktycznie wszystkie kolby uschły, mówię tu konkretnie o gminie Rząśnia, natomiast w gminach w kierunku Radomska, czy Lgota Wielka, tam kukurydza wygląda w mojej ocenie, jakby była w dobrej kondycji. U nas praktycznie nie ma nic. W gminach, które nie są gminami z działalnością górniczą widać, że mimo, iż panuje susza, niektóre rośliny są w znacznie lepszej kondycji niż te na terenie gminy Rząśnia – relacjonuje sytuację Stolarczyk - W gminie Rząśnia mamy kłopoty, jeśli chodzi o wszystkie rośliny, także owoce.

Jedną z form ratunku dla rolników są kredyty klęskowe. Mogą z nich korzystać także przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty spowodowane suszą. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako pomoc oferuje rolnikom częściową spłatę odsetek.

4/6
W gminie Pątnów w powiecie wieluńskim wnioski złożyło aż 400...
fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

W gminie Pątnów w powiecie wieluńskim wnioski złożyło aż 400 rolników. Nad częścią z nich gminne komisje zakończyły już prace, a z pozostałymi póki co nie bardzo wiedzą co zrobić.

- Rolnicy nauczeni doświadczeniem z ubiegłego roku składali także wnioski na uprawy nie objęte suszą, gdzie tak naprawdę klęska suszowa wystąpiła tam znacznie bardziej niż w zbożach – mówi Jacek Olczyk, Wójt Gminy Pątnów. W bieżącym tygodniu weryfikowanych jest łącznie 200 poprawnie złożonych wniosków, które trafiają do wojewody. Pozostaje jeszcze drugie tyle, nad którymi komisje nadal pracują. Na terenie gminy Pątnów mocno ucierpieli sadownicy. Bardzo duże straty występują w uprawach aronii, czarnej porzeczki, czy maliny. Rolnicy z tej gminy szacują też straty w uprawach zbóż średnio na poziomie 30-40 procent. Rząd w ubiegłym roku na odszkodowania przeznaczył 2 mld zł i w tym roku kwota ma nie być niższa.

- W ubiegłym roku rolnicy mogli liczyć na pożyczki preferencyjne. Dlatego w gminie Pątnów zostały złożone 4 wnioski. Później się okazało, że to nie będzie pożyczka, tylko pomoc. Z racji tego tylko 4 rolników dostało odszkodowania. Nie byli zainteresowani kredytem. Teraz się wprost mówi, że będą to odszkodowania, więc tych wniosków było bardzo dużo – relacjonuje wójt Olczyk.
Pątnów to tylko jeden z wielu przykładów gmin, gdzie wniosków o odszkodowania nie brakuje. Są jednak samorządy, na terenie których schnie wszystko i trudno stwierdzić, w których uprawach szkody będą największe. Mowa tu między innymi o tzw. gminach górniczych, na teren których oddziałują kopalnie odkrywkowe. W gminie Rząśnia w powiecie pajęczańskim także złożono już 400 wniosków.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Śmiertelny wypadek na DK 74. Zginął kierowca hyundaia

Śmiertelny wypadek na DK 74. Zginął kierowca hyundaia

Świątek wykorzystana (świadomie?) do promocji nowego filmu z Zendayą w głównej roli

Świątek wykorzystana (świadomie?) do promocji nowego filmu z Zendayą w głównej roli

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Zobacz również

Groźny pożar kamienicy przy Jerozolimskiej w Piotrkowie. Ewakuowano 22 mieszkańców

Groźny pożar kamienicy przy Jerozolimskiej w Piotrkowie. Ewakuowano 22 mieszkańców

Świątek wykorzystana (świadomie?) do promocji nowego filmu z Zendayą w głównej roli

Świątek wykorzystana (świadomie?) do promocji nowego filmu z Zendayą w głównej roli