Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje świadectwo elektryczne i kto musi je mieć? Nowa opłata dla właścicieli domów i mieszkań

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Już w tym roku pojawi się nowy obowiązek na ogół posiadaczy nieruchomości. Nowelizacja ustawy dotyczącej świadectwa energetycznego wejdzie w życie 28 kwietnia. Od tego czasu będzie sprawdzany stan techniczny oraz sposób ogrzewania budynków. Czym jest świadectwo energetyczne i ile kosztuje? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Już w tym roku pojawi się nowy obowiązek na ogół posiadaczy nieruchomości. Nowelizacja ustawy dotyczącej świadectwa energetycznego wejdzie w życie 28 kwietnia. Od tego czasu będzie sprawdzany stan techniczny oraz sposób ogrzewania budynków. Czym jest świadectwo energetyczne i ile kosztuje? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat. pixabay.com
Już w tym roku pojawi się nowy obowiązek na ogół posiadaczy nieruchomości. Nowelizacja ustawy dotyczącej świadectwa energetycznego wejdzie w życie 28 kwietnia. Od tego czasu będzie sprawdzany stan techniczny oraz sposób ogrzewania budynków. Czym jest świadectwo energetyczne i ile kosztuje? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Świadectwo energetyczne - co to jest?

Świadectwo energetyczne (zwane również certyfikatem lub paszportem energetycznym) to dokument, który jest sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku. Ocenę oblicza się na podstawie zapotrzebowania domu na energię, która jest potrzebna do ogrzewania budynku, jego wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia oraz przygotowania ciepłej wody. Nowelizacja ustawy dostosowuje Polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Kto musi posiadać certyfikat energetyczny?

Od kilku lat istnieje w Polsce obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego. Obecne prawo dotyczyło budynków wybudowanych po 2009 roku. Od 28 kwietnia ten obowiązek będzie dotyczyć również budynków, które zostały wybudowane przed 2009 rokiem, ale tylko jeśli budynek przejdzie modernizację.

Jak długo ważny jest paszport energetyczny?

Paszport energetyczny ważny jest przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. W przypadku certyfikatów otrzymanych przed 28 kwietnia 2023 roku certyfikaty zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.

Ile kosztuje certyfikat energetyczny?

Koszt uzyskania certyfikatu energetycznego różni się w zależności od wielu czynników, między innymi:

  • Lokalizacji
  • Wielkości budynku
  • Przeznaczenia budynku
  • Stopnia skomplikowania bryły budynku
  • Dostępnej dokumentacji technicznej

Świadectwo więc może wynieść nawet kilkaset złotych, a w niektórych przypadkach ta kwota może wynieść aż 1000 złotych! Świadectwo wydawane jest zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Jakie są kary za brak świadectwa energetycznego

Za brak świadectwa energetycznego budynku grożą poważne kary, zarówno dla audytorów energetycznych, jak i właścicieli nieruchomości. Właściciela nieruchomości grożą kary nawet do kilku tysięcy złotych za brak dołączonego dokumentu przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Grzywna ma być jednak ustalana indywidualnie. W przypadku audytorów, karze podlega składanie fałszywych oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Kiedy można spodziewać się kontroli?

Częstotliwość kontroli jest zależna od źródła ciepła w budynku. Pod uwagę brana jest jednakowo moc kotła oraz rodzaj paliwa, jaki jest stosowany.

  • Co najmniej raz na pięć lat będzie odbywała się kontrola kotłów o nominalnej mocy od 20 kW do 100 kW,
  • Co najmniej raz na cztery lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
  • co najmniej raz na trzy lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w zestawieniu, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW,
  • Co najmniej raz na dwa lata będzie odbywała się kontrola opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,

Z obowiązku sporządzania świadectw zwolnione są natomiast budynki:

  • podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  • używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
  • przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
  • mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
  • wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2,
  • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki