Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Jednym z tematów bezpieczeństwo energetyczne

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W tegorocznej edycji wydarzenia wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: Jacek Sasin i Magdalena Rzeczkowska.
W tegorocznej edycji wydarzenia wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: Jacek Sasin i Magdalena Rzeczkowska. Adam Jankowski
Dziś drugi dzień Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii. Polskę na tym wydarzeniu reprezentować będą m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Tegorocznym hasłem wydarzenia jest „Współpraca w podzielonym świecie”.

Spis treści

Światowe Forum Ekonomiczne znowu stacjonarnie

Tegoroczne Forum w Szwajcarii po raz pierwszy od trzech lat odbędzie się w formule stacjonarnej.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 18.00 i potrwa do piątku.

Szefowa KE: Europa jest zjednoczona w pomocy dla Ukrainy

We wtorek przed południem specjalne przemówienie wygłosiła w Davos przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. – Siła i odwaga narodu ukraińskiego od roku zadziwiają świat. Europa jest zjednoczona w pomocy dla Ukrainy i będzie wspierała jej obronę przed rosyjską agresją tak długo, jak to będzie konieczne – podkreśliła Ursula von der Leyen.

Zwracając się bezpośrednio do obecnej na sali Ołeny Zełenskiej podkreśliła, że pierwsza dama Ukrainy i jej naród, wbrew wszelkim oczekiwaniom opiera się rosyjskiej inwazji i wypiera najeźdźcę, mimo okrutnych ataków na cywilów i ostrej zimy. – Nawet to nie zachwiało waszą postawą, przez ostatni rok twoja ojczyzna poruszyła świat i zainspirowała Europę i mogę cię zapewnić, że Europa będzie zawsze przy was – mówiła von der Leyen. – Wielu miało wątpliwości, czy wsparcie Europy dla Ukrainy będzie tak niezachwiane, ale oto dziś Ukraina jest krajem kandydującym do Unii Europejskiej – dodała.

Szefowa KE zapewniła, że „nie będzie bezkarności dla rosyjskich zbrodni”, a Europa nie zaprzestanie pomagać Ukrainie.

Prezydent Duda: Rosyjscy zbrodniarze muszą ponieść odpowiedzialność karną

W tegorocznej edycji wydarzenia biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: Jacek Sasin i Magdalena Rzeczkowska.

Prezydent Andrzej Duda mówił we wtorek na otwarciu projektu „Ukraine is You” w Domu Ukrainy, że rosyjscy zbrodniarze wojenni muszą być ścigani i ponieść odpowiedzialność karną. – Jest bardzo ważne, aby prezentować rosyjskie zbrodnie popełniane na Ukrainie (…) Ludzie odpowiedzialni za rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie, za to, co się stało w Buczy i w innych ukraińskich miejscowościach, muszą ponieść odpowiedzialność karną – mówił w Davos.

Wyraził nadzieję, że wszyscy uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos „przyjdą tu i zobaczą, dlaczego rosyjscy zbrodniarze muszą być ścigani, tak jak ściga się zbrodniarzy w wielu innych miejscach na świecie”. – To nie wojna odbywająca się na monitorach, to realna, straszna wojna, w trakcie której ludzie tracą życie i dorobek swojego życia (…) Może ona zakończyć się tylko w jeden sposób: Rosja musi zostać pokonana i wypchnięta z Ukrainy – oświadczył.

Sasin: Polskie firmy atrakcyjne dla zagranicznego biznesu

Z kolei wicepremier Jacek Sasin oficjalnie we wtorek w Davos otworzył Polish House, gdzie w trakcie tegorocznego forum mają się odbywać przygotowane przez Polskę najważniejsze debaty oraz spotkania.

– To już czwarty Polski Dom na forum w Davos. Czwarty raz na Forum Ekonomicznym tak mocno obecne są polskie firmy – powiedział Sasin.

Jak wskazał, w tym roku otwarcie Polish House odbywa się w szczególnym momencie. – Te okoliczności są szczególne, ale szczególnie trudne (…) Praktycznie od trzech lat Europa i świat tkwią w nieustających kryzysach, które następują po sobie. Najpierw kryzys pandemiczny, który tak mocno dotknął gospodarkę światową, potem jeszcze wyprzedzający wojnę na Ukrainie kryzys energetyczny o niespotykanej w historii skali. A następnie agresja rosyjska na Ukrainę, obnażająca całemu światu charakter rosyjskiego reżimu - tłumaczył minister aktywów państwowych.

Sasin wskazał, że w tym roku w Polish House będą poruszane dwa przewodnie tematy. – Pierwszy z nich to wojna na Ukrainie i to, jak odpowiadać na tę wojnę, na te wyzwania i jak wybiegać w przyszłość, jak myśleć o tym, że wojna nie jest wieczna, że po wojnie na szczęście zawsze przychodzi pokój – powiedział.

Jak dodał, w tym kontekście rozmowy mają dotyczyć również planów odbudowy Ukrainy. – Drugie wielkie wyzwanie, które stoi przed światem, Europą, ale w ogromnym zakresie stoi przed Polską, to transformacja energetyczna – podkreślił szef MAP.

Jak zaznaczył, konieczna jest odpowiedź na kryzys energetyczny, który w ostatnim czasie objawił się skokami cen tradycyjnych surowców energetycznych, jak ropa, gaz, węgiel. – Będziemy się spotykać z wielkimi zagranicznymi firmami, które chcą w tej transformacji energetycznej uczestniczyć, chcą być partnerami polskich firm w tym zakresie – wskazał.

Dotyczyć to ma zarówno energetyki odnawialnej, jak i jądrowej. – Najważniejsze jest to, co przed nami, to, jak będziemy potrafić odpowiedzieć na wyzwania w tych obszarach, które są najważniejsze dla polskiej przyszłości. Tutaj w gospodarce kwestie transformacji energetycznej musimy postawić na pierwszym miejscu – wskazał.

Jak dodał, w wymiarze narodowym wyzwaniem jest bezpieczeństwo szeroko pojęte, również militarne. – Polska jest dobrym krajem do inwestowania, a polskie firmy są atrakcyjne dla zagranicznego biznesu – ocenił Sasin.

Premier w Davos i inwestycje w Polsce

Dziś do Davos udał się także premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że Forum w Davos jest doskonałą okazją, aby w jednym miejscu spotykać się z wieloma przedstawicielami światowego biznesu, m.in. żeby zabiegać o dodatkowe inwestycje na terenie kraju.

Zapowiedział, że podczas wizyty w Davos szef rządu odbędzie wiele spotkań z przedstawicielami różnego rodzaju biznesu międzynarodowego, m.in. takiego, który w Polsce planuje inwestycje w fabryki, w nowoczesne technologie. – Mam nadzieję, że niebawem też z tego tytułu będą dobre informacje do ogłoszenia – mówił.

Wsparcie działań obronnych Ukrainy

Rzecznik rządu podkreślił jednocześnie, że ważnym elementem wyjazdu do Davos są kwestie związane ze wsparciem działań obronnych Ukrainy. – Tutaj też Forum w Davos jest dobrym miejscem do tego, aby przekonywać społeczność międzynarodową do tego, aby wspierać działania obronne Ukrainy, bo one de facto gwarantują bezpieczeństwo dla całej Europy – powiedział.

Dodał, że polski rząd tłumaczy „naszym zachodnim partnerom, ale też partnerom z całego świata, że ewentualna porażka Ukrainy de facto oznacza w przyszłości destabilizację całego obszaru Europy, a również świata”.

– Wiemy doskonale, że ewentualna wygrana Rosji spowoduje, że dalsza ekspansja, apetyt na podbijanie innych krajów u Rosjan się zwiększy, bo Władimir Putin prowadzi taką carską politykę polegającą na tym, że dla niego liczy się wielkość terytorium – powiedział Müller.

Minister Rzeczkowska w Davos na panelu o globalnym kryzysie

We wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów poinformowano, że szefowa tego resortu Małgorzata Rzeczkowska będzie uczestniczyć w wydarzeniach plenarnych organizowanych przez Światowe Forum Ekonomiczne i Dom Polski w Davos oraz bilateralnych, zarówno z przedstawicielami władz rządowych, jak i sektora prywatnego.

„Jednym z kluczowych wydarzeń na agendzie będzie panel w Domu Polskim 'Nowy Globalny Kryzys: Co zrobiliśmy źle i co robimy teraz? (The New Global Crisis: What have we done wrong and what do we do now?)', gdzie minister finansów Magdalena Rzeczkowska wygłosi przemówienie i będzie uczestniczyć w dyskusji światowej sławy ekonomistów, w tym profesora Raghurama G. Rajana z Chicago Booth School of Business” – napisano w komunikacie.

„Minister finansów zabierze również głos w panelu dyskusyjnym pn. Realizacja Agendy Wzrostu w coraz bardziej podzielonym świecie (Delivering a Growth Agenda in an Increasingly Fragmented World), który poprowadzi dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa” – dodano.

Jak wyjaśnia resort finansów, wiele wydarzeń z udziałem minister Magdaleny Rzeczkowskiej odbędzie się w Domu Polskim – przestrzeni zorganizowanej przy współpracy BGK, PFR i spółek Skarbu Państwa, mającej na celu promocję Polski, jako dobrego kierunku dla inwestycji, polskiej gospodarki i kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Jednym z tematów bezpieczeństwo energetyczne - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki