Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Mycia Rąk. Sprawdź do czego może dojść, gdy tego nie zrobisz!

Anna Gronczewska
Grzegorz Gałasiński
Obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony przez ONZ. Dzieci z łódzkich szkół i przedszkoli odwiedziły Centrum Medyczne im. Karola Jonschera i uczyły się jak prawidłowo myć dłonie.

Dzieci z łódzkich szkół, a także dorośli przyszli wczoraj Centrum Medyczne im. Karola Jonschera i uczyli się prawidłowo myć ręce. Mogły też korzystać ze specjalnej maszyny udostępnionej przez firmę Medilab i sprawdzić czy zrobiły to dobrze.

- O chyba muszę jeszcze raz umyć! - martwił się jeden z pierwszoklasistów, gdy maszyna pokazała, że nie zrobił tego dokładnie.
Dr Jarosław Kałuża, specjalista chorób zakaźnych zauważa, że wiekszość zakażeń jest przekazywanych właśnie przez brudne ręce.

- Są one powodem aż 80 procent zakażeń szpitalnych – dodaje dr Jarosław Kałuża. - A prawidłowe umycie rąk sprawia, że ilość bakterii spada o 2 – 3 logarytmy, a dezynfekcja dłoni powoduje spadek sięgający 4-5 logarytmy.

Sprawa mycia rąk jest często bagatelizowana, a jak się okazuje to duży problem, który może nieść za sobą spore konsekwencje. Ich mycie zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób. Jak twierdzą specjaliści nawet krótkie umycie rąk wodą z mydłem może zmniejszyć liczę bakterii na dłoniach nawet o dziewięćdziesiąt procent.

- Paradoksalnie źródłem bakterii mogą być przedmioty, których używamy wielokrotnie w ciągu dnia np. telefon – twierdz Jolanta Bilińska, pełnomocnik dyrektora ds. rozwoju i komunikacji społecznej w Szpital im. Jonschera w Łodzi – Na przykład na smartfonie może być osiemnaście razy więcej bakterii niż na muszli klozetowej w toalecie publicznej.

Dr Jarosław Kałuża zauważa, że kontakt z brudną dłonią drugiego człowieka może przenieść bakterie i spowodować chorobę.
- Poprzez dłonie przenosimy bakterie – mówi dr Kałuża. - Osoba, która podała nam dłoń może być ich nosicielem. One dla niej są niegroźne, a dla nas szkodliwe. Japończycy przeprowadzili badania z których wynika, że najbardziej zanieczyszczoną powierzchnią jest rączka wózka sklepowego. Bakterie znajdują się też na przykład na ladzie sklepowej, na poręczach w tramwaju autobusie.

Dlatego też lekarze apelują, by myć regularnie ręce po powrocie do domu. Prawidłowe mycie dłoni na pewno zmniejsza zagrożenie patogenami. Radzi się, by myć ręce zwłaszcza po po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji miejskiej. A także przed przystąpieniem do posiłku, przed jego przygotowywaniem, po skorzystaniu z toalety. po kontakcie ze zwierzętami i przedmiotami należącymi do nich (kuweta, zabawki, smycpo kichaniu, kasłaniu, czyszczeniu nosa), po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie, zmianach skórnych, po czynnościach porządkowych, wyniesieniu śmieci, po trzymaniu pieniędzy czy po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki