Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Eucharystii i 25 lat Caritasu w Łodzi [ZDJĘCIA]

Jacek Losik
Przed łódzką katedrą obchodzono w niedzielę (14 czerwca) Archidiecezjalne Święto Eucharystii i 25-lecie powstania Caritasu w Łodzi. Po mszy świętej był piknik i koncert.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii było nawiązaniem do wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku. Obchody rozpoczęły się procesją z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej przy ulicy Łąkowej do bazyliki archikatedralnej. Monstrancję, którą 27 lat temu papież Polak ofiarował łódzkiej archidiecezji, nieśli neoprezbi-terzy, czyli księża tuż po przyjęciu święceń kapłańskich. Przed katedrą o godz. 11 arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, odprawił mszę polową.

Na eucharystię przybyli wierni z całej archidiecezji łódzkiej, m.in. z: Sieradza, Bełchatowa, Zgierza, Łęczycy, Poddębic, Zduńskiej Woli i Pabianic. Przed rozpoczęciem mszy arcybiskup Marek Jędraszewski wspominał wizytę Jana Pawła II w Łodzi.

- Wizyta rozpoczęła się od sprawowania Najświętszej Ofiary na Lublinku i udzielenia Pierwszej Komunii Świętej ponad 1.500 dzieciom - wspominał arcybiskup Jędraszewski. - Później Ojciec Święty nawiedził tę katedrę, a na koniec spotkał się z pracownikami jednej z łódzkich fabryk.

Po wczorajszej mszy tradycyjnie na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek (zupa gulaszowa i bułka), przygotowany przez łódzki Caritas, Centrum Służby Rodzinie i Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.

Wówczas zaczął się także piknik rodzinny, zorganizowany z okazji 25-lecia charytatywnej działalności Caritasu Archidiecezji Łódzkiej.

- Przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci, młodzieży, ale także dla starszych osób - zapewniał Tomasz Kopytowski, rzecznik łódzkiego Caritasu.

Na najmłodszych czekała dmuchana zjeżdżalnia w kształcie zamku, nad którym unosił się wielki goryl, eurobungy, miasteczko cyrkowe, w którym dzieci mogły nauczyć się zręcznościowych sztuczek oraz stoiska plastyczne, na którym można było pomalować sobie twarz. Mnogość atrakcji nie przeszkodził jednak w krótkim podsumowaniu ćwierćwiecza łódzkiego Caritasu.

- Przede wszystkim zaznaczmy, że Caritas to przedwojenna organizacja. Niestety, kiedy komuniści zakazali Kościołowi prowadzenia działalności charytatywnej, Caritas przestał istnieć. Reaktywacja nastąpiła po ostatnich zmianach ustrojowych - mówi Tomasz Kopytowski.

Pierwszymi działaniami łódzkiego Caritasu były kolonie letnie i świetlice dla dzieci, dom dziennego pobytu dla starszych. Na przełomie XX i XXI w., w czasie wielkiego bezrobocia w Łodzi, Caritas stworzył ośrodki aktywizacji zawodowej, które organizacja prowadzi do dzisiaj.

- Obecnie mamy kilkanaście jednostek, w których pomagamy wszystkim grupom społecznym - mówi rzecznik Caritasu.

Jak twierdzi Tomasz Kopytowski, przez ćwierć wieku zmienił się profil demograficzny podopiecznych Caritas, ale niestety ich liczba nie maleje.

- Kiedyś było dużo więcej wielodzietnych rodzin, obecnie częściej pomagamy samotnym rodzicom. Coraz więcej jest osób starszych - wymienia Tomasz Kopytowski. - Rocznie jest to około 20 tysięcy osób.

Zakończeniem obchodów Archidiecezjalnego Święta Eucharystii o godz. 19 był "Wieczór uwielbienia", czyli koncert ewangelizacyjny na placu Katedralnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki