Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Łodzi 2013. Zobacz, jakie przygotowano atrakcje [PROGRAM]

Maciej Kałach
Tak urodziny Łodzi świętowano w 2010 roku
Tak urodziny Łodzi świętowano w 2010 roku Grzegorz Gałasiński/archiwum
Na 590. urodziny Łodzi każdy może zrobić sobie prezent i wybrać się na jubileuszowe imprezy. Magistrat pochwali się prowadzonymi inwestycjami, wielkie uczelnie nie chcą być gorsze. A łodzianie, którym nie uśmiecha się taka turystyka, mogą po prostu pobiegać.

Dworzec i szklane bryły

Urząd Miasta Łodzi zaprasza w sobotę i niedzielę na 26 wycieczek. Zapewne tłumy będą chciały na własne oczy sprawdzić, na jakim etapie jest budowa Dworca Łódź Fabryczna. Okazja nadarzy się jutro i pojutrze. Od godz. 10 do 18 o każdej pełnej godzinie z ul. Węglowej w pobliżu skrzyżowania z Tramwajową uformuje się grupa, która wejdzie na dworzec. Organizatorzy zalecają buty trekkingowe. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, ale maksymalna wielkość grupy to 25 osób.

Zgłoszenia z wyprzedzeniem były wymagane, aby wejść na teren EC-1. Niestety, limit zgłoszeń już się wyczerpał. Podobnie jak na "duże" zwiedzanie nowego terminala na Lublinku (ze "strefą zastrzeżoną" i przejazdem po płycie lotniska). Wcześniejsze zapisy nie obowiązują za to na wycieczki po terminalu w wersji półgodzinnej - w niedzielę o godz. 11, 11.30, 12, 12.30 i 13.

Fani oszklonych brył po zwiedzeniu terminala na Lublinku mogą zajrzeć do Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego przy ul. Politechniki 4. Nie obowiązują tu wcześniejsze zgłoszenia, wstępy w sobotę w godz. 11-16, zaś w niedzielę w godz. 10-14. W planie wycieczki wejście na dach.

Podnośnik nad UŁ

Z bryły CKW widać Fabrykę Inżynierów XXI w., czyli nowy gmach Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Nie ma zapisów na jego zwiedzanie. Wystarczy stawić się przed budynkiem fabryki (ul. Stefanowskiego 2) w sobotę lub w niedzielę w godz. 10 - 18.

Politechnice nie ustępuje Uniwersytet Łódzki i na urodziny miasta ściąga... podnośnik. Maszyna stanie przy Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Pomorska 149/153). Z podnośnika będzie można obejrzeć z góry kampus uczelni, a przede wszystkim budowany nowy gmach Wydziału Filologicznego, największej obecnie inwestycji UŁ. Podnośnik będzie wynosił chętnych w sobotę w godz. 14 - 16, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

Wskrzeszane zabytki

Ci, którzy zamiast nowych budynków wolą oglądać odrestaurowane zabytki, także nie powinni się nudzić. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza na wycieczki z przewodnikiem po XIX-wiecznej Fabryce Ludwika Grohmana. ŁSSE chwali się, że jej inwestycja to wzorcowy przykład przystosowania poprzemysłowej architektury dla potrzeb biur i instytucji związanych z kulturą. Wycieczki (bez zapisów) wyruszą z ul. Tymienieckiego 22/24 w sobotę o godz. 10, 11 i 12. A kolejne stare wnętrze, które niedawno odzyskało blask to Dom Towarzystwa Kredytowego. Na Pomorską 21 można zajrzeć w niedzielę w godz. 10 - 15.

W niedzielę warto odwiedzić Księży Młyn. Przy ul. Przędzalnianej powstają pracownie dla artystów, z kolei przy ul. Księży Młyn trwają rewitalizacje domów pod numerami 4 i 6. Ciekawych, co słychać w najbardziej "kreatywnym" osiedlu w mieście, magistrat zaprasza w godz. 10 - 18.

Z okazji urodzin magistrat zamierza przybliżyć łodzianom program "Mia100 kamienic". W sobotę i w niedzielę w godz. 10 - 18 każdy bez zapisów może zajrzeć do odnowionych mieszkań przy ul. Piotrkowskiej 171/173 (przyfabryczny dom mieszkalny Adolfa Daubego z końcówki XIX w.).

Zwiedzanie ul. Piotrkowskiej w jubileuszowym programie jest osobną pozycją. Chodzi o wyremontowane już odcinki Pietryny - między al. Mickiewicza a ul. Zamenhofa oraz między pl. Wolności a ul. Próchnika. W sobotę i w niedzielę na odnowionych częściach deptaka pojawią się namioty, a przy nich przewodnicy opowiadający o historii ul. Piotrkowskiej.

Biegiem na urodziny

Jubileusz można spędzić na rekreacji. Ogród botaniczny oraz zoo w niedzielę wpuszczają bez biletów, a MOSiR organizuje I Łódzkie Biegi Urodzinowe i marsz Nordic Walking. Biuro zawodów otworzy się o godz. 9 w niedzielę przy ul. Małachowskiego 5 w Parku 3 Maja. W południe wystartuje bieg główny. Jego dystans nie jest przypadkowy i wynosi 5900 metrów. Zapisy są bezpłatne i skończą się na pół godziny przed startem (jeśli limit 200 biegaczy nie wypełni się wcześniej).

Dobrą rozgrzewką będzie sobotni Parkrun (na 5 kilometrów w Parku Poniatowskiego, start o godz. 9 w okolicach szkoły i parkingu przy ul. Inżynierskiej). Wystarczy przyjść z kodem kreskowym wydrukowanym ze strony www.parkrun.pl/lodz.

Także w sobotę o godz. 17 startuje Biegowa Bitwa o Łódź na dystansie 12 km przez Łagiewniki. To impreza z opłatą startową i o sporym stopniu trudności, bo na trasie pojawią się m.in. rowy z błotem i strome podbiegi.

TAK BYŁO ROK TEMU: Łódź obchodzi 589. urodziny [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święto Łodzi 2013. Zobacz, jakie przygotowano atrakcje [PROGRAM] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki