MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie podążali śladami majora "Hubala” i jego oddziału. Zobaczcie zdjęcia

Ryszard Kowalczyk
Przedstawiciele szkół z powiatu włoszczowskiego na Zlocie Patriotycznym "Hubal" koło Rudy Malenieckiej. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Przedstawiciele szkół z powiatu włoszczowskiego na Zlocie Patriotycznym "Hubal" koło Rudy Malenieckiej. Więcej na następnych zdjęciach >>>Ryszard Kowalczyk
W piątek, 26 kwietnia 2024 roku, uczniowie klas V- VI- VII Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie, pod opieką dyrektora szkoły - Rafała Pacanowskiego, nauczyciela historii Ryszarda Kowalczyka oraz członka Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie Joanny Kowalczyk, wzięli udział w uroczystości "Zlot Patriotyczny "Hubal”- początek - tu się wszystko zaczęło”, która odbyła się w miejscowościach Lipa i Szkucin koło Rudy Malenieckiej w powiecie koneckim.

We wspólnym wyjeździe uczestniczyli także uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego we Włoszczowie, którymi opiekowała się Ewy Czaja. Ponadto w uroczystości wzięli udział uczniowie Zespołu Przedszkolno-Szkolnego imienia Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Dobromierzu, pod opieką dyrektora Roberta Dzierzgwy. Delegacje tych szkół, wraz ze szkolnymi pocztami sztandarowymi i biało-czerwonymi flagami, pod komendą Dionizego Krawczyńskiego z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Jodła", spotkały się wraz z innymi delegacjami szkół powiatu koneckiego na przykościelnym placu w miejscowości Lipa, a następnie przemaszerowały do pobliskiego Szkucina.

Na biało-czerwono przed kościołem w Lipie

W sąsiedztwie kościoła pod wezwaniem świętego Wawrzyńca i Katarzyny, przybyli na uroczystość uczniowie mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Pod okiem pasjonatów, dla których II wojna światowa nie ma tajemnic, uczniowie, obejrzeli mundury Wojska Polskiego oraz niemieckiego Wehrmachtu. Wysłuchali prelekcji na temat budowy i działania pistoletów i karabinów maszynowych, jakimi posługiwali się żołnierze między innymi Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora "Hubala”.

Zobaczcie zdjęcia ze Zlotu Patriotycznego "Hubal" i udziału w zlocie uczniów ze szkół z powiatu włoszczowskiego

Miłym zaskoczeniem dla wszystkich, była możliwość zobaczenia prawdziwych kawaleryjskich koni oraz wysłuchania opowieści dotyczącej wyposażenia polskiego kawalerzysty. Warsztaty historyczne spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród przybyłej młodzieży. Wszyscy podkreślali wiedzę prowadzących oraz możliwość dotknięcia "żywej historii”.

W dalszej części miał miejsce pokaz ceremoniału wojskowego z udziałem orkiestry Wojsk Lotniczych z Radomia, pododdziału Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z batalionu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, orkiestra odegrała hymn państwowy, a na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Następnie oficer Wojska Polskiego odczytał apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową.

Zwieńczeniem uroczystości ku czci majora "Hubala” była ceremonia złożenia wiązanek kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem, wzniesionym w hołdzie bohaterom walczącym za ojczyznę, w setną rocznicę cudu nad Wisłą. Następnie z miejscowości Lipa, gdzie miała miejsce ostatnia potyczka oddziału "Hubala”, podczas której zginął kapral Bilski, wszyscy uczestnicy zlotu przemaszerowali do pobliskiego Szkucina. Tam Oddział Wydzielony Wojska Polskiego kwaterował w październiku 1939 roku.

Zobaczcie zdjęcia ze Zlotu Patriotycznego "Hubal" i udziału w zlocie uczniów ze szkół z powiatu włoszczowskiego

Szlak majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala” prowadzi do Oleszna

Po zajęciu Polski przez III Rzeszę i Związek Radziecki, mjr ,,Hubal” nie zdjął munduru żołnierza Wojska Polskiego i stworzył legendarny już Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Gdziekolwiek pojawili się Hubalczycy, widok munduru żołnierza polskiego krzepił i napełniał nadzieją serca, zrozpaczonych i wystraszonych mieszkańców wiosek i miejscowości. Major Hubal to bohater, który nam Polakom, stworzył namiastkę wolności w okupowanym przez Niemców i Sowietów kraju.

Mieszkańcy Oleszna mogą opowiadać z dumą, że ten wielki obrońca Ojczyzny, przybył w październiku 1939 roku do ich miejscowości. W pałacu nad wodą major "Hubal” był gościem dziedzica Oleszna, Konrada Niemojewskiego, który podjął strudzonego żołnierza obiadem. Na plebani parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie spotkał się z ówczesnym proboszczem, księdzem Stanisławem Orłowskim, który w okresie okupacji niemieckiej okaże się być wielkim wsparciem dla wszystkich oddziałów partyzanckich działających na ziemi oleszyńskiej. Jego mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Olesznie.

Troska o Polskę zawiedzie również naszego wielkiego żołnierza do Szkoły Podstawowej w Olesznie, tam spotka się z jej kierownikiem Kazimierzem Śliwą, aby zaprzysiąc go do działań konspiracyjnych, wymierzonych przeciwko okupantowi niemieckiemu. W następnym roku Kazimierz Śliwa w ramach Akcji AB, potoczna nazwa tak zwanej Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej (niemieckie Außerordentliche Befriedungsaktion), akcji terrorystycznej, którą okupanci niemieccy przeprowadzili na terytorium Generalnego Gubernatorstwa między majem a lipcem 1940 roku, zostanie aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Dachau. Na szczęście przeżyje to piekło na ziemi, jakie niemiecka rasa panów zgotowała dla nas Polaków-Słowian, którzy w oczach okupanta zasługiwali jedynie na śmierć.

Zobaczcie zdjęcia ze Zlotu Patriotycznego "Hubal" i udziału w zlocie uczniów ze szkół z powiatu włoszczowskiego

Za rok spotkamy się w Olesznie

W przyszłym roku przywołamy historię majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala”- owianego legendą żołnierza, który do końca swych dni, walczył o wolność dla mnie i ciebie, dla Polski, goszcząc uczestników zlotu w Olesznie. Odwiedzając miejsca, w których przebywał waleczny żołnierz dotkniemy przeszłości, która choć odległa, wciąż przynosi chwałę Rzeczypospolitej. Wszyscy razem pójdziemy śladami żołnierza, sportowca, a przede wszystkim wiernego syna Ojczyzny, który powiedział: Munduru do śmierci nie zdejmę” - taką obietnicę złożył przed swymi żołnierzami major Henryk Dobrzański pseudonim Hubal, dowódca ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. I obietnicy tej dotrzymał. Zginął pod Anielinem niedaleko Opoczna 30 kwietnia 1940 roku.

Zobaczcie zdjęcia ze Zlotu Patriotycznego "Hubal" i udziału w zlocie uczniów ze szkół z powiatu włoszczowskiego

Autor Ryszard Kowalczyk jest historykiem w Szkole Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie

Zobaczcie zdjęcia ze Zlotu Patriotycznego "Hubal" i udziału w zlocie uczniów ze szkół z powiatu włoszczowskiego

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie