Świętowanie jubileuszu Teatru im. S. Jaracza w Łodzi z...

  Świętowanie jubileuszu Teatru im. S. Jaracza w Łodzi z „Operetką”

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Świętowanie jubileuszu Teatru im. S. Jaracza w Łodzi z „Operetką”
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Trwa wyjątkowy, bo już 130. sezon artystyczny na scenie Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Z tej okazji w najbliższy weekend widzów czeka szczególny cykl przedsięwzięć.
  Najbardziej spektakularnym wydarzeniem będzie kolejna premiera jubileuszowego sezonu - „Operetka” Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Będzie to największe obsadowo przedstawienie w repertuarze Teatru - 37 osób na scenie - z muzyką w wykonaniu kameralnej orkiestry.

  Waldemar Zawodziński niedawno zrealizował „Operetkę” ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi - spektakl doceniony i nagradzany.

  - „Jaraczowska” „Operetka” będzie jednak innym przedstawieniem - podkreśla reżyser (odpowiedzialny również za scenografię i światło do widowiska). - Różnica polega chociażby na tym, że tamten spektakl powstał z młodymi ludźmi, u początku swojej artystycznej drogi, posiadających energię i nadzieje, których nie można gasić. Tymczasem z dorosłymi aktorami powstaje „Operetka” znacznie bardziej gorzka, dotkliwa, ironiczna.

  W inscenizacji w rolę księstwa Himalajów wcielają się Dorota Kiełkowicz i Andrzej Wichrowski. W Albertynkę wcieli się Iwona Dróżdż-Rybińska, a jej rodziców - Grażyna Walasek i Bogusław Suszka. Mistrzem Fiorem jest Marek Nędza. W pozostałych rolach występują: Sergiusz Olejnik, Radosław Osypiuk, Krystian Pesta, Karol Puciaty, Mariusz Siudziński oraz Mateusz Czwartosz, Michał Włodarczyk, Jan Napieralski, Jan Butruk, Marta Wiśniewska, Aleksander Rudziński, Krzysztof Oleksyn, Artur Ziółkowski, Rafał Kowalski, Mikołaj Bartosiewicz, Antonina Jarnuszkiewicz, Sylwia Gajdemska, Viktoria Zmysłowska, Dominika Walo, Julia Szczepańska, Dominik Mironiuk, Julia Chatys, Hubert Kowalczys, Wiktor Piechowski (PWSFTviT). Autorką kostiumów jest Maria Balcerek, choreografii - Paweł Kułaga, muzyki - Tomasz Kiesewetter. Spektakle premierowe 9, 10 i 11 listopada, od godz. 18.

  Na piątek 9 listopada zaplanowano również uroczystość wręczenia nagród i odznaczeń dla pracowników Teatru im. S. Jaracza oraz osób związanych z łódzką sceną. O godz. 13.30 w foyer teatru zostanie otwarta wystawa „Sztuczność wrodzona (Gombrowicz na scenach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi)”, zaprezentowany zostanie także album jubileuszowy „Niezapomniane”.

  W sobotę 10 listopada o godz. 16 rozpocznie się pierwsza odsłona Forum Dyskusyjnego „Reinterpretacje - Czechow” (zorganizowanego we współpracy z Instytutem Teatralnym im. M. Hertza).

  - Chciałbym, by takie spotkania odbywały się cyklicznie, bo uważam, że brakuje obecnie okazji do autentycznych rozmów - dodaje Waldemar Zawodziński.

  Rzecz jasna, w atmosferze święta „Jaracz” przygotowuje także kolejne przedstawienia. W grudniu odbędzie się premiera „Nocy Helvera” Ingmara Villqista, przygotowana przez Małgorzatę Bogajewską. Wystąpią Milena Lisiecka i Mariusz Słupiński. Jeszcze w listopadzie spektakl będzie można zobaczyć na pokazach przedpremierowych.

  W lutym przyszłego roku widzów czeka premiera teatralnej wersji znanych z kina, kontrowersyjnych „Idiotów” Larsa von Triera - spektakl zrealizuje młody reżyser, dramaturg i scenarzysta, Marcin Wierzchowski. W kwietniu zaś do repertuaru teatru wejdzie „Opera za trzy grosze” Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla - widowisko wyreżyseruje Wojciech Kościelniak.

  Kolejną premierę wyreżyseruje Mariusz Grzegorzek, swoje realizacje zaprezentują również studenci Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Karol Klugowski miałby reżyserować tekst Wernera Schwaba „Wreszcie martwy. Wreszcie brakuje powietrza”, Radosław Stępień - spektakl „Kaspar Hauser”, nawiązujący do różnych interpretacji, także kinowych, tej legendy, a Ewa Rucińska zaproponuje coś z repertuaru francuskiego.

  - Mamy dużo kolejnych pomysłów, prowadzone są rozmowy z ewentualnymi realizatorami, zespół będzie też wzbogacany o kolejne nazwiska - wylicza Waldemar Zawodziński.

  Wiele zależy od stabilizacji Teatru. Warto o nią zadbać, bo przecież niewiele miast w Polsce może się pochwalić sceną z tak bogatą tradycją.  RTV Euro AGD z promocjami na Black Friday!

  Terminy ferii zimowych 2019. Sprawdź!

  BLACK FRIDAY 2018. Sprawdź promocje, kody rabatowe i listę sklepów!

  BLACK FRIDAY 2018 już w listopadzie. Kiedy dzień promocyjnych cen?

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo